Trhy s kryptoměnami zažívají v letošním roce boom.
Kryptoměnový průmysl se během roku 2022 ponořil do studené zimy. Kumulativní hodnota všech mincí a tokenů na trhu klesla na pouhých 828 miliard dolarů, což je pokles z vrcholu 3 bilionů dolarů v roce 2021.
Řada významných kolapsů napříč kryptografickým odvětvím – v čele s krachem burzy FTX – podkopala důvěru investorů a způsobila ztráty. Odvětví se však dostalo do mnohem silnější pozice a celková hodnota všech kryptoměn na trhu se nyní nachází na novém rekordním maximu 3,5 bilionu dolarů.
Jak přední mince v odvětví, tak nejspekulativnější meme tokeny přinesly v roce 2024 zisky. Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE) a Shiba Inu (SHIB) letos zatím zaznamenaly výnosy 362 %, 146 % a 121 %. Který z nich je tedy pro investory lepší koupí?
Argumenty pro Dogecoin
Dogecoin sice letos sedí na 362% zisku, ale stále se obchoduje pod svým rekordním maximem 0,73 USD z roku 2021. Ve skutečnosti se ještě před dvěma měsíci nacházel poblíž 52týdenního minima, ale to se změnilo, když bývalý prezident Trump s pomocí generálního ředitele společnosti Tesla (TSLA) Elona Muska vyhrál znovuzvolení .
Musk označil Dogecoin za svou oblíbenou kryptoměnu v roce 2021. Pravidelně ji propagoval na sociálních sítích pomocí memů a 8. května 2021 se dokonce zúčastnil komediální scénky související s Dogecoinem v pořadu Saturday Night Live. Bohužel po této události se kryptoměna propadla o 92 %, protože investoři si uvědomili, že Musk nemá žádný konkrétní plán, kterým by svou podporu podpořil.
Jednoduše řečeno, rally Dogecoinu v roce 2021 byla postavena výhradně na spekulacích a tentokrát to nevypadá jinak. Po Trumpově volebním vítězství 5. listopadu oznámil vznik nového amerického vládního subjektu nazvaného Department of Government Efficiency, zkráceně D.O.G.E. (Ministerstvo vládní efektivity). Řídit ho bude sám Musk a zkratka D.O.G.E je odkazem na jeho oblíbenou kryptoměnu.
To se zdá být jednou z hnacích sil nedávného prudkého růstu Dogecoinu, i když nic nenasvědčuje tomu, že by tento token hrál v novém vládním oddělení nějakou roli. Ale i když Musk najde pro Dogecoin využití, nemusí to nutně vést k většímu růstu. V prosinci 2021 oznámil, že Tesla bude tento token přijímat jako platbu za určité položky zboží, a to jen málo přispělo k zastavení poklesu jeho hodnoty.
V tuto chvíli přijímá Dogecoin jako platbu za zboží a služby pouze 2 520 obchodníků po celém světě (podle Cryptwerk) a mnoho z nich jsou obskurní internetové společnosti a online herní platformy. Jinými slovy, token má velmi malou užitečnost, a to je velká překážka, kterou musí překonat, aby vytvořil udržitelnou hodnotu pro investory.
Případ pro Shiba Inu
Shiba Inu se proslavil krátce po Dogecoinu a přinesl jeden z nejlepších výnosů v historii finančních trhů, když v roce 2021 vzrostl o 45 278 000 %. Jinými slovy, pokud byste 1. ledna 2021 investovali do meme tokenu pouhé 3 dolary, vaše pozice by 31. prosince měla hodnotu více než 1 milion dolarů!
Stejně jako Dogecoin však Shiba Inu v roce 2022 ztratil více než 90 % své maximální hodnoty. Spekulativní šílenství nikdy netrvá dlouho a tento meme token nemá ve svém rohu tak významnou osobnost, jako je Elon Musk, která by udržovala zájem investorů.
Přesto Shiba Inu v roce 2024 zatím posílila o 146 % díky zlepšující se náladě v celém kryptografickém průmyslu, ale stále není ani v polovině cesty k znovuzískání svého historického maxima z roku 2021. Komunita Shiba Inu se snažila vytvořit pro token nové případy využití, které by podpořily jeho hodnotu, ale s jehlou nepohnuly. Vývojáři dokonce v roce 2021 začali budovat metaverse, kde by investoři mohli utrácet své tokeny Shiba Inu za přizpůsobení virtuálních bloků půdy. Po třech letech však virtuální svět stále nebyl spuštěn.
Pouze 1 032 obchodníků po celém světě přijímá Shiba Inu jako platbu za zboží a služby (podle Cryptwerk), takže má ještě menší reálnou využitelnost než Dogecoin. V důsledku toho se nedivte, že nejnovější rally nakonec vyšumí.
Případ pro Bitcoin
Bitcoin je největší kryptoměna na světě. Jeho tržní kapitalizace činí 1,9 bilionu dolarů, takže sám o sobě tvoří více než polovinu tržní kapitalizace celého kryptografického odvětví. S meziročním ziskem 121 % je Bitcoin sice momentálně v plusu méně než Dogecoin a Shiba Inu, ale ve skutečnosti se obchoduje rekordně vysoko.
Tato vedoucí kryptoměna v odvětví nemusí mít ve srovnání s Dogecoinem nebo Shiba Inu nutně žádnou další užitečnost, protože není široce přijímána jako platidlo na místech, kde spotřebitelé denně nakupují. Bitcoin se však stal spolehlivým uchovatelem hodnoty a mnozí odborníci jej přirovnávají k určité formě digitálního zlata.
Americká Komise pro cenné papíry (SEC) letos schválila desítky burzovně obchodovaných fondů (ETF) s bitcoinem, což finančním poradcům a institucionálním investorům poskytuje regulovaný způsob, jak tuto kryptoměnu vlastnit. Jen deset největších ETF spravuje téměř 100 miliard dolarů v penězích klientů, a protože toto číslo stále roste, předznamenává to další růst ceny Bitcoinu.
Hodnota nadzemních zlatých rezerv na celém světě v současnosti činí 18 bilionů dolarů. To by mohl být vhodný dlouhodobý cíl pro tržní kapitalizaci Bitcoinu, pokud jej širší investiční komunita skutečně přijme jako digitální alternativu k lesklému žlutému kovu. To znamená, že cena za jeden Bitcoin by se měla pohybovat kolem 909 000 USD, což představuje potenciální nárůst o 826 % oproti hodnotě, za kterou se obchoduje v době psaní tohoto článku.
Někteří analytici z Wall Street se domnívají, že v dlouhodobém horizontu může jít ještě výše. Například Cathie Woodová a její Ark Investment Management se domnívá, že cena jednoho bitcoinu by mohla do roku 2030 vzrůst na 1,48 milionu dolarů na základě osmi potenciálních faktorů. Přijetí institucionálními investory a to, že se stane digitálním zlatem, jsou jen dva z nich.
Verdikt
Všechny tři uvedené kryptoměny jsou spekulativní aktiva. Investoři je z velké části nakupují v naději na vyšší ceny v budoucnu.
Bitcoin má však pravděpodobně největší šanci přinést dlouhodobý růst z důvodů, které jsem zdůraznil. Navzdory několika prudkým korekcím za posledních deset let se vždy zotavil a dosáhl nových maxim. Čím častěji se tak bude dít, tím větší důvěru budou mít investoři v jeho účinnost jako uchovatele hodnoty.
Dogecoin a Shiba Inu naproti tomu tuto odolnost neprokázaly a je nepravděpodobné, že by některý z nich v budoucnu získal podporu regulátorů nebo institucionálních investorů. Proto postupujte opatrně, pokud uvažujete o nákupu některé z nich.