Euro upevňuje pozici, neklid ve Francii udržuje investory v napětí

Euro v úterý vzrostlo a získalo zpět svou rovnováhu poté, co politické nepokoje ve Francii přiměly obchodníky k hledání zajišťovací ochrany proti dalším cenovým výkyvům, zatímco jüan se dostal na 13měsíční minimum kvůli riziku cel a slabosti čínské ekonomiky.

Jen, který si za poslední dva týdny připsal téměř 4,5 %, vůči dolaru mírně ustoupil, ale zůstal poblíž šestitýdenních maxim, protože obchodníci jsou stále více přesvědčeni, že Japonsko může tento měsíc zvýšit úrokové sazby.

Euro, které bylo do listopadu nejslabší měnou skupiny G10, začalo tento měsíc pondělním poklesem o 0,7 % a naposledy se pohybovalo o 0,2 % výše na úrovni 1,05185 USD, protože francouzská vláda směřuje ke kolapsu kvůli rozpočtové patové situaci. [EUR/GVD]

Francouzský premiér Michel Barnier čelí ve středu hlasování o nedůvěře poté, co proti jeho rozpočtu, který obsahuje bolestivé zvýšení daní a výdajové škrty s cílem ozdravit nejisté finance země, vystoupil ostrý odpor napříč politickým spektrem.

Poptávka po zajištění, kterou odráží volatilita eurových opcí, dosáhla tento týden nejvyšší úrovně od března 2023 a v kombinaci s řadou slabých údajů, politickou nejistotou v hlavních ekonomikách eurozóny a zdánlivě nezastavitelným dolarem by jednotná evropská měna mohla mít problémy.

„V současné době je toho tolik, co jde proti euru… seznam protivětrů se každým dnem prodlužuje,“ uvedla tržní stratégka City Index Fiona Cincotta.

„Dnes tu máte politickou nestabilitu ve Francii, samozřejmě i v Německu to doutná a je tu jakýsi pocit neklidu v tom, že tu máte slabý ekonomický výhled,“ řekla.

Za poslední měsíc euro ztratilo 3 % vůči dolaru a více než 1 % vůči libře i švýcarskému franku.


Zdroj: Canva

Dolar hledá novou dynamiku

Dolar obvykle v prosinci trpí sezónní slabostí, protože společnosti mají tendenci nakupovat zahraniční měny. Obchodníci však letos pozorně sledují nastupující vládu nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a americkou měnu podporují.

O víkendu Trump pohrozil sankčními cly, pokud se členské země BRICS nezavážou k dolaru jako rezervní měně.

„Tyto výroky posilují názor, že Trump možná nebude během svého prezidentského mandátu usilovat o oslabení dolaru a místo toho se bude spoléhat na cla, aby vyřešil velkou nerovnováhu USA v obchodu se zbožím,“ uvedla ve své poznámce stratégka Rabobank Jane Foleyová.

„Setrváváme na názoru, že kurz eura vůči dolaru by mohl kolem poloviny příštího roku klesnout na paritu. Načasování se může shodovat se zavedením nových cel ze strany Trumpa.“

Čínský jüan se již v očekávání dalších Trumpových cel vyprodával a zlepšující se údaje o americkém průmyslu a propad výnosů čínských dluhopisů na rekordní minima stáhly měnu poprvé od loňského listopadu k úrovni 7,3 za dolar. [CNY/]

Čína stanovila obchodní pásmo jüanu na nejslabší úrovni za více než rok a obchodníci se s ním rozběhli a prodávali měnu na úrovni 7,2996 za dolar. V pátek se obchodoval za 7,24. [CNY/]

Australský dolar vzrostl o 0,2 % na 0,6488 USD a zvrátil tak část 0,7% poklesu z předchozí seance. Ekonomické údaje byly smíšené, přičemž proti většímu než předpokládanému deficitu běžného účtu stál skokový nárůst vládních výdajů, který pravděpodobně podpoří růst.

Jen, jediná měna skupiny G10, která minulý měsíc vůči dolaru posílila, se v pondělí dotkl nejsilnější hodnoty od konce října na 149,09 za dolar a naposledy byl na 149,69, takže dolar za celý den vzrostl o 0,1 %.

Trhy počítají s téměř 60 % pravděpodobností, že tento měsíc dojde v Japonsku ke zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů.

Převažující otázkou pro investory je, co ukáží páteční údaje o zaměstnanosti v USA a jak pravděpodobné je další snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému v tomto měsíci. V tuto chvíli existuje zhruba 70% šance na snížení sazeb.

Údaje o počtu volných pracovních míst budou zveřejněny později v úterý.

Zdroj: Canva