Dolar před zasedáním Fedu i nadále klesá, oslabuje i eurozóna

Americký dolar se v pondělí snížil, ale před posledním letošním zasedáním Federálního rezervního systému zůstal blízko třítýdenního maxima, zatímco euro po údajích o regionální ekonomické aktivitě oslabilo.

V 11:35 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 106,580 poté, co v pátek vzrostl do blízkosti třítýdenního maxima.

Dolar vrací část zisků

Dolar odevzdal část svých nedávných zisků, protože obchodníci se připravují na středeční snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou, přičemž se všeobecně očekává, že Fed sníží své cílové pásmo o 25 bb na 4,25-4,50 %.

„Větší zájem bude mít to, jak se Federální rezervní systém připravuje vysvětlit vynechání svého lednového zasedání. Nové prognózy Fedu by také měly snížit počet očekávaných snížení sazeb v roce 2025 ze čtyř na tři. To vše je v současné době trhem oceněno, ale zdá se, že není příliš důvodů, aby Fed tento týden holubičím způsobem překvapil, a vidíme, že dolar zůstane podpořen,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.


Zdroj: Canva

Euro po indexech PMI klesá

V Evropě se měnový pár EUR/USD posunul mírně níže na 1,0499 po zveřejnění údajů, podle kterých podnikatelská aktivita v eurozóně tento měsíc opět oslabila, i když se objevily určité známky ekonomického pokroku.

Předběžný souhrnný index nákupních manažerů HCOB v eurozóně, sestavovaný společností S&P Global, v prosinci vzrostl na 49,5 bodu z listopadových 48,3 bodu, ale stále nedosáhl hranice 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

Dominantní odvětví služeb v bloku se skutečně vrátilo k růstu, což do značné míry kompenzovalo dlouhodobý pokles ve zpracovatelském průmyslu.

Na tomto zasedání vystoupí řada řečníků z Evropské centrální banky, kteří by měli promluvit v návaznosti na to, že centrální banka minulý týden opět snížila úrokové sazby, včetně prezidentky ECB Christine Lagardeové, Pierra Wunsche a Isabel Schnabelové.

„Dva posledně jmenovaní jsou spíše z jestřábí strany a pokud budou tlačit proti očekávání subneutrálních měnověpolitických sazeb, mohlo by to znamenat riziko růstu EUR/USD,“ dodala ING.

GBP/USD se obchodoval o 0,3 % výše na 1,2652 a odrazil se od ztrát z předchozího týdne poté, co údaje ukázaly, že britská ekonomika v říjnu překvapivě poklesla.

Ve čtvrtek se koná poslední zasedání Bank of England a očekává se, že i při svém postupném přístupu k uvolňování měnové politiky sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Jüan trpí ekonomickou slabostí

V Asii USD/CNY po zveřejnění dalších neuspokojivých ekonomických údajů vzrostl o 0,2 % na 7,2899 a pohyboval se v blízkosti dvouletého maxima.

Čínská průmyslová výroba v listopadu podle očekávání vzrostla, protože nedávná stimulační opatření Pekingu podpořila podnikatelskou aktivitu.

Ceny domů v Číně zaznamenaly v listopadu nepatrný pokles, což znamenalo nejpomalejší pokles za posledních 17 měsíců, zatímco maloobchodní tržby za listopad byly ve srovnání s prognózami mnohem nižší, což odráží pokračující slabost spotřebitelských výdajů navzdory politické podpoře.

USD/JPY si připsal 0,1 % na 153,70, když agentura Reuters oznámila, že Bank of Japan tento týden pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny, na rozdíl od dřívějších očekávání jejich zvýšení.

Dolar se pohybuje v blízkosti 3týdenního maxima před Fedem; bitcoin dosáhl 105 000 dolarů

Dolar se v pondělí pohyboval v blízkosti třítýdenního maxima vůči hlavním partnerům před týdnem zasedání centrálních bank, na kterém trhy očekávají, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby, ale naznačí mírné tempo uvolňování pro rok 2025.

Bitcoin poprvé vystoupal nad 105 000 USD, podpořen náznaky, že nově zvolený prezident Donald Trump bude pokračovat v potenciální strategické bitcoinové rezervě.

Euro si v průběhu dne připsalo 0,13 % na 1,0517 USD poté, co se na konci minulého týdne propadlo na 1,0453 USD, což bylo nejslabší číslo od 26. listopadu, kterému bránila ratingová agentura Moody’s (NYSE:MCO), jež v pátek nečekaně snížila rating Francie.

Zdroj: Canva

Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se tento měsíc zmírnil, ukázal pondělní průzkum.

Index amerického dolaru – který sleduje měnu vůči šesti dalším měnám – byl v 9:00 SEČ stabilní na úrovni 106,83 poté, co v pátek poprvé od 26. listopadu vzrostl na 107,18 bodu.

Podle nástroje FedWatch společnosti CME jsou obchodníci přesvědčeni, že ve středu dojde ke snížení sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu, ale nyní očekávají, že se úředníci v lednu snížení vzdávají.

Vzhledem k tomu, že inflace se pohybuje nad dvouprocentním ročním cílem centrální banky, tvůrci politiky Fedu uvedli, že nedávné zvýšení sazeb je součástí hrbolaté cesty k nižším cenovým tlakům a neznamená zvrat dezinflačního trendu.

Podle analytiků se však pravděpodobně budou mít na pozoru i před obnovením inflace v souvislosti s Trumpovým lednovým nástupem do funkce.

„Americká ekonomika je tváří v tvář vysokým úrokovým sazbám odolná, což znamená, že potenciál růstu inflace v případě přehřátí ekonomiky je problém, který bude muset Fed řešit,“ uvedl James Kniveton, senior FX dealer společnosti Convera.