Kam aktuálně směřuje kontroverzní kryptoměna Dogecoin?!

Trh s kryptoměnami je kvůli své volatilitě již dlouho oblíbeným trhem agresivních investorů (možná přesněji řečeno spekulantů). V nejlepších časech mohou tato digitální aktiva překonat tradiční akciové indexy, jako je S&P 500 nebo Nasdaq Composite.

Dogecoin (DOGE), jehož cena v době psaní tohoto článku vzrostla od začátku roku o přibližně 340 %, je skvělým příkladem tohoto výbušného, milionářského potenciálu. Nicméně hype může udržet rally jen tak dlouho, než se dostaví realita. Pojďme si říct, zda fundamenty Dogecoinu dokáží udržet pokračující zisky v dlouhodobém horizontu.


Proč Dogecoin?

Dogecoin, který byl představen v roce 2013, je pravděpodobně první z meme coinů, třídy kryptoměn založených na online vtipech. Meme mince obvykle nejsou navrženy pro reálnou využitelnost nebo pro zlepšení nedostatků jiných blockchainových platforem. To znamená, že jejich tržní kapitalizace bývá menší než u mainstreamových kryptoměn, takže jsou volatilní a schopné explozivních výnosů, když je nálada v odvětví býčí.

Dogecoin byl relativně slabý až do roku 2021, kdy se raketově dostal do hlavního proudu po podpůrných tweetech šéfa společnosti Tesla (TSLA) Elona Muska. Nízké úrokové sazby a vládní stimuly po pandemii COVID-19 pravděpodobně přispěly k býčí jízdě grafu tohoto coinu.

Přestože Dogecoin začínal jako vtip, vykázal působivou výkonnost. Jak ukazuje níže uvedený graf, mince od svého vzniku vzrostla o 103 400 %, zatímco Bitcoin za stejné období vzrostl o 16 470 %. Ale i když Dogecoin vyprodukoval svůj spravedlivý podíl milionářů, zničil při tom také spoustu bohatství. Ceny stále klesají o zhruba 45 % oproti svému historickému maximu 0,7376 USD, kterého dosáhly v květnu 2021.

Zdroj: Canva

Ceny dogecoinu prudce rostou kvůli humbuku a očekávání trhu, že bude příznivější regulační prostředí.

Konstrukce Dogecoinu by mohla investory vystavit vyšším rizikům než běžná digitální aktiva.

Stejně jako předchozí býčí série Dogecoinu v roce 2021 je nejnovější pohyb aktiva spojen s Elonem Muskem, který minci opět podporuje na X (dříve Twitter). Tento otevřený spojenec Trumpovy administrativy se bude podílet také na činnosti hlídacího federálního úřadu s názvem Department of Government Efficiency (DOGE). Podobnost názvu organizace s tickerem Dogecoinu pravděpodobně není náhodná.

V podstatnější rovině mohou investoři očekávat, že Muskův vliv v nové administrativě povede k příznivějšímu regulačnímu prostředí.

Podle časopisu Time, Trump nahradí současného předsedu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Garyho Genslera, který uvedl, že odstoupí, jakmile se Donald Trump ujme funkce prezidenta. Genslerovi se připisuje (nebo vyčítá), že podal několik žalob proti kryptoměnovým platformám za údajné porušení zákonů o cenných papírech. Mezi cíle patřila i kryptoměnová burza Coinbase Global (COIN), kterou SEC zažalovala v červnu za to, že údajně jednala jako neregistrovaný makléř a burza.

Během nadcházejících let bude vláda pomáhat utvářet způsob, jakým veřejnost komunikuje s digitálními aktivy. A mnozí se domnívají, že Trumpem navrhovaný šéf SEC Paul Atkins bude mít méně tvrdý přístup.

Je Dogecoin vhodný ke koupi?

V nejbližší době vypadá budoucnost odvětví kryptoměn jasně. Příznivější regulační prostředí by mohlo zlepšit přístup k této rychle rostoucí třídě aktiv a učinit ji přijatelnější pro velké institucionální investory, u nichž lze očekávat, že budou nakupovat a držet dlouhodobě.

Přesto by fundamenty Dogecoinu mohly být výzvou.

Platforma je navržena tak, aby ročně vytvořila 5 miliard nových mincí (v oběhu je nyní 147 miliard kusů). Tento zabudovaný růst nabídky by mohl pomoci Dogecoinu lépe fungovat jako prostředek směny tím, že zlepší likviditu, ale činí Dogecoin méně atraktivním pro držení jako dlouhodobou investici. I když tata kryptoměna už vytvořilo spoustu milionářů, zdá se, že rizika jejího nákupu na vrcholu současné rallye převažují nad potenciálními výnosy.

Zdroj: Canva