Může kapitalizace Bitcoinu během dekády jít na 10 bilionů USD?

Bitcoin (BTC) zažívá svůj okamžik, a to z dobrého důvodu. Za poslední tři měsíce (k 11. prosinci) vzrostla hodnota tohoto digitálního aktiva o 85 % a v letošním roce o neuvěřitelných 140 %.

Pokračuje tak působivý vzestup nejhodnotnější kryptoměny světa. Je šílené pomyslet na to, že se Bitcoin před 16 lety z pouhého nápadu stal aktivem, jehož hodnota dnes přesahuje 1,9 bilionu dolarů.

Býci však doufají, že dobré časy budou pokračovat. Může se tržní hodnota Bitcoinu do konce roku 2034 vyšplhat na 10 bilionů dolarů?

Na cestě k 10 bilionům dolarů

Bitcoin, který se již stal mainstreamovějším finančním aktivem, by nepochybně stoupl nad některé podniky, pokud by dosáhl klubu 14místných čísel. V době psaní tohoto článku je nejhodnotnějším podnikem na světě společnost Apple (AAPL). Tržní kapitalizace tohoto titána v oblasti spotřebních technologií činí 3,7 bilionu dolarů. Za ním se nachází mocná firma v oblasti infrastruktury umělé inteligence Nvidia (NVDA), jejíž hodnota činí 3,4 bilionu dolarů.

Aby se Bitcoin dostal na 10 bilionů dolarů za 10 let, musela by jeho tržní kapitalizace růst složeným ročním tempem 17,9 %. Jen za posledních pět let rostla cena této kryptoměny ročním tempem 69,5 %. Při pohledu do budoucna je tedy velký prostor pro snižování zisků.

Mírná očekávání

Před deseti a více lety nebyl Bitcoin ničím jiným než zajímavým projektem, který byl určen pouze pro ty, kteří se vyznali v počítačové vědě. Vsadím se, že první osvojitelé si nedokázali představit, co se z tohoto aktiva nakonec stane, s rostoucím finančním ekosystémem, který ho podporuje, a také s uznáním ze strany mocných hráčů na Wall Street a ve Washingtonu.

Bitcoin je však nyní legitimnějším finančním aktivem, které dozrává. Proto je rozumné očekávat, že budoucí výnosy se sníží oproti historickým ziskům, protože aktivum začne přitahovat více světového bohatství, sníží se volatilita a sníží se nejistota.


Zdroj: Canva

Omezená zásoba je klíčovým faktorem

Charakteristickým rysem bitcoinu je, že v oběhu bude vždy pouze 21 milionů mincí. Tento tvrdý limit nabídky je vynucen harmonogramem halvingu, který každé čtyři roky snižuje na polovinu odměny, které těžaři dostávají za zpracování transakcí a zabezpečení sítě.

Jinými slovy, míra inflace bitcoinu je předem známá. Pokud všechny zúčastněné strany nechtějí podkopat hodnotu protokolu, toto nastavení se nezmění.

Dává smysl, proč chce více investorů vlastnit aktivum, které má pevnou nabídku. Fiatové měny, pravděpodobně hlavní konkurent Bitcoinu, jsou neustále znehodnocovány, aby bylo možné financovat rostoucí dluhovou zátěž, což je velký problém, který je zde v USA přítomen. V tomto světle lze Bitcoin považovat za digitální verzi zlata, kde si lidé mohou uložit svou hodnotu, aby ochránili nebo dokonce zvýšili svou kupní sílu.

Jako digitální a globální komunikační protokol bez generálního ředitele nebo zaměstnanců je Bitcoin na rozdíl od podniku, který prodává produkty a služby v reálném světě a generuje příjmy a peněžní toky. V důsledku toho není možné pokusit se provést ocenění této kryptoaktivity pomocí modelu diskontovaných peněžních toků nebo porovnávat různé násobky zisků.

Jak byste měli uvažovat o konečném růstu bitcoinu? Za předpokladu, že kryptografie může jednoho dne dosáhnout hodnoty 18 bilionů dolarů, což je hodnota veškerého zlata vytěženého na Zemi, znamená to potenciální devítinásobný nárůst hodnoty. Jako decentralizované digitální aktivum s pevnou nabídkou bude Bitcoin pravděpodobně i nadále přitahovat více světového bohatství jako uchovatel hodnoty.

Z této perspektivy je naprosto rozumné a v rámci možností vidět, že se tržní hodnota Bitcoinu během příštích 10 let zvýší přibližně pětinásobně, tedy složenou roční mírou 17,9 %, a dostane se na 10 bilionů dolarů. Na konci roku 2034 může mít toto digitální aktivum od tohoto okamžiku dokonce značný nárůst.

Zdroj: Getty images