Podle analytiků UBS, kteří nedávno zaznamenali nová letošní maxima vůči svým soupeřům, zůstane dolar pravděpodobně silný i poté, co se Federální rezervní systém na svém posledním prosincovém zasedání přiklonil k více jestřábímu postoji.
„I když stále očekáváme pokles dolaru, vzhledem k těmto faktorům nyní vidíme menší slabost v roce 2025 a mírně upravujeme naše prognózy,“ uvedli analytici z UBS v nedávné poznámce.
Méně medvědí pohled na USD přichází v důsledku toho, že americká měna dosáhla nových letošních maxim v klíčových směnných kurzech a očekávání menšího počtu snížení sazeb v USA.
„USD byl v poslední době hnán vyhlídkami na menší počet snížení sazeb Fedu a celními riziky,“ uvedli analytici.
Euro bylo ovlivněno zejména silným dolarem, ale podle prognózy analytiků by se mělo v první polovině roku 2025 obchodovat vůči americké měně na úrovni kolem 1,05 USD.
Nelze však vyloučit výrazný pokles kurzu EUR/USD směrem k paritě, a to „v důsledku reálných celních hrozeb nebo další divergence v makroprostředí mezi USA a Evropou,“ dodali analytici.
Přesto by měl být jakýkoli posun směrem k paritě krátkodobý, uvedli analytici, a to vzhledem k očekávání, že se ekonomické prostředí v Evropě ve druhé polovině roku zlepší, čímž se zmenší divergence mezi výnosy v Evropě a USA.
„Trajektorie zpět do středu obchodního rozpětí nebo výše, 1,08 až 1,10, přichází s názorem, že dvouleté výnosové diferenciály se budou stále do určité míry zužovat a lepší makrodata z Evropy poskytnou EURUSD ve 2H25 určitou základní podporu,“ uvedli analytici.
Dánská koruna oslabuje po neúspěchu klinické studie společnosti Novo Nordisk
Dánská koruna zaznamenala propad po neuspokojivých výsledcích klinických studií dánského farmaceutického gigantu Novo Nordisk (NYSE:NVO) A/S. Výsledky vyvolaly obavy ohledně možného dopadu na ekonomiku severské země.
V pátek se koruna vůči euru v Kodani obchodovala na úrovni 7,4614, což je mírný pokles z hodnoty 7,4592 před zveřejněním údajů společnosti Novo Nordisk. Navzdory poklesu se koruna vůči euru držela v pásmu 7,2925 až 7,6282, které stanovila centrální banka za účelem udržení fixace měny. Podle analytiků trhu nic nenasvědčovalo intervenci na měnovém trhu.
Pokles vyvolaly údaje společnosti Novo Nordisk, které odhalily, že pacienti užívající její experimentální lék na obezitu CagriSema zhubli méně, než se ve studii předpokládalo. Tato zpráva způsobila propad akcií společnosti Novo o celých 29 %, což je největší pokles v historii, a stáhla dánský benchmarkový index OMXC25 o více než 5 %.
Kristoffer Kjaer Lomholt, vedoucí oddělení FX výzkumu v Danske Bank (CSE:DANSKE.CO) A/S, poznamenal, že výprodej společnosti Novo Nordisk přispívá k posílení eura vůči dánské koruně. Dodal, že toky z podnikového sektoru, včetně farmaceutických společností, získaly v posledních letech značný význam, zejména s vzestupem společnosti Novo Nordisk.
Navzdory poklesu Lomholt zdůraznil, že objemy na trhu jsou vzhledem k nadcházejícím vánočním svátkům nízké, a ujistil, že není bezprostředně nutné na trhu intervenovat.
Dánská ekonomika je v posledních letech stále více závislá na společnosti Novo Nordisk.
Dolar si před zveřejněním klíčové inflace připisuje týdenní zisky
Americký dolar v pátek mírně poklesl a po silných ziscích v tomto týdnu se nadechl, protože obchodníci čekají na zveřejnění preferovaného ukazatele inflace Fedu.
V 10:40 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % níže na 107,960 poté, co se na začátku týdne vyšplhal na dvouleté maximum.
Dolar je na cestě k týdenním ziskům
Dolarový index v pátek mírně poklesl, ale stále je na cestě k týdenním ziskům ve výši přibližně 1 %, k čemuž přispěl relativně jestřábí výhled úrokových sazeb v USA po posledním letošním zasedání Federálního rezervního systému na začátku tohoto týdne.
Tvůrci politiky americké centrální banky nyní vidí další uvolnění sazeb v roce 2025 pouze o 50 bazických bodů, tedy pravděpodobná dvě snížení o 25 bazických bodů, namísto čtyř snížení uvedených v předchozích zářijových prognózách.
Očekává se, že listopadový jádrový index PCE meziročně vzroste o 2,9 % oproti 2,8 % v předchozím měsíci, zatímco meziměsíční hodnota se podle odhadů vyšplhá na 0,2 %, což představuje posun oproti říjnovým 0,3 %.
Silnější než očekávaný nárůst jádrového indexu PCE by mohl mít na trhy nadměrný dopad, protože jestřábí charakter komentářů Fedu posunul pravděpodobnost směrem k menšímu počtu nebo případně žádnému dalšímu snižování sazeb v příštím roce.
„Tržní ceny se posunuly jestřábím směrem a k našemu názoru na pouze jedno další snížení o 25 bazických bodů, který náš tým nastínil ve výhledu na rok 2025,“ uvedli v poznámce analytici z Macquarie.
Libra je blízko měsíčního minima po slabých maloobchodních tržbách
V Evropě se měnový pár GBP/USD obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,2500 poté, co ve čtvrtek klesl na jednoměsíční minimum poté, co tvůrci politiky Bank of England ve čtvrtek hlasovali v poměru 6:3 pro ponechání úrokových sazeb, což je větší rozkol, než se očekávalo, v souvislosti s obavami ze zpomalování ekonomiky.
Údaje zveřejněné dříve v pátek ukázaly, že britské maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o slabších než očekávaných 0,2 %, což bylo pod očekávaným skokem o 0,5 %.
Měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,2 % na 1,0385, tedy těsně pod měsíční minimum, a stále je na cestě k týdennímu poklesu o více než 1 % v důsledku posílení dolaru.
Německé výrobní ceny v listopadu nečekaně vzrostly a meziročně se zvýšily o 0,1 % namísto předpokládaného poklesu o 0,3 %, zatímco index podnikatelského klimatu v německém maloobchodě mírně poklesl, uvedl v pátek institut Ifo.
Letošní rok byl pro maloobchodní sektor velmi náročný a celkové ekonomické prostředí pravděpodobně zůstane obtížné i v roce 2025, „i když mnoho maloobchodníků doufá ve zlepšení spotřebitelské nálady“, uvedl expert Ifo Patrick Hoeppner.
Evropská centrální banka minulý týden již počtvrté v tomto roce snížila svou klíčovou úrokovou sazbu a je pravděpodobné, že v roce 2025 úrokové sazby dále sníží, pokud odezní obavy z inflace.
0.66%
Jenu pomohly údaje o CPI
V Asii USD/JPY klesl o 0,4 % na 156,74, protože spotřebitelská inflace za listopad byla o něco vyšší, než se očekávalo, což posílilo argumenty pro případné zvýšení sazeb ze strany Bank of Japan.
Ve čtvrtek však jen ošetřoval pád na nejslabší úroveň za posledních pět měsíců poté, co komentáře guvernéra Kazuo Uedy naznačily, že ke zvýšení dojde spíše později než dříve v roce 2025.
USD/CNY se zvýšil o 0,1 % na 7,3050 a dosáhl tak nejvyšší úrovně od listopadu 2023.
Čínská lidová banka v pátek podle všeobecného očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu pro úvěry beze změny, přičemž se zdá, že centrální banka má při trvalém oslabování jüanu omezený prostor pro další snižování sazeb.