Profesionální sportovní týmy se stávají pro miliardáře příliš drahou investicí

Je pro miliardáře něco příliš drahé? Jak se ukazuje, ano.

Podle nejnovější zprávy společnosti Goldman Sachs „Getting in the Game: The Future of Sports Investing.“

„Růst ocenění obecně předstihl schopnost jednotlivců s vysokým majetkem získat kontrolní vlastnictví týmů,“ uvádí se ve zprávě.

Hlavním důvodem, proč sportovní franšízy – zejména v USA – v posledních letech získaly na hodnotě, jsou mediální a vysílací smlouvy, které tyto ligy uzavřely a které nyní u National Basketball Association, National Hockey Leauge a Major League Baseball běžně dosahují hodnoty desítek miliard dolarů. Poslední smlouva o mediálních právech Národní fotbalové ligy má hodnotu neuvěřitelných 110 miliard dolarů.

Nárůst ocenění v podstatě vyřadil část miliardářů, jejichž počet se rovněž zvyšuje. Podle společnosti Goldman Sachs vzrostl počet světových miliardářů z 538 v roce 2001 na 2 640 v roce 2023. Přesto, protože ocenění týmů prudce vzrostlo, by vlastnictví velkého sportovního klubu „představovalo značnou část celkové rozvahy těchto osob“.

Od roku 2000 do roku 2023 vzrostla kumulativní hodnota franšíz NFL o 1 108 %, NBA o 2 004 %, MLB o 875 % a NHL o 799 %.

Ještě nedávno se americké sportovní franšízy prodávaly za desítky či stovky milionů dolarů, nyní se běžně prodávají za miliardy. Takové ceny vedly k tomu, že většina profesionálních sportovních franšíz se prodávala miliardářům, kteří měli několik miliard dolarů nazbyt.

Například David Tepper koupil v roce 2018 tým NFL Carolina Panthers za 2,275 miliardy dolarů. Tepper je manažerem hedgeového fondu Appaloosa Management s čistým jměním 21 miliard dolarů, takže cenovka Panthers mu z jeho celkového majetku neukrojila velké sousto.

Zdroj: Bloomberg

Podobně vlastnická skupina vedená Robem Waltonem ze společnosti Walmart koupila v roce 2022 tým Denver Broncos za 4,6 miliardy dolarů. Podle odhadů jsou Waltonovi nejbohatší americkou rodinou s majetkem přesahujícím 200 miliard dolarů, takže jim zbývá spousta peněz na hraní.

Navíc hodnota sportovních franšíz – ačkoli v posledních dvou desetiletích téměř všeobecně vzrostla – není bez rizika, což by mohlo některé potenciální kupce přimět k tomu, aby si dvakrát rozmysleli, než se do hry pustí.

„Ocenění profesionálních sportovních týmů nemusí být odolné vůči recesi ani vůči poklesu hodnoty v důsledku exogenních faktorů,“ uvádí zpráva Goldman Sachs. „Například během finanční krize v letech 2008-2009 zůstala průměrná hodnota podniku týmu NFL na stejné úrovni, ale u osmi týmů došlo ke střednímu až vysokému jednocifernému poklesu hodnoty. V roce 2004 si výluka zaměstnanců vynutila zrušení celé sezóny 2004-2005 v NHL, což způsobilo výrazný pokles ocenění všech týmů NHL.“

Sportovním odvětvím otřásají i měnící se divácké návyky. „Pokud bude současné tempo stahování kabelů pokračovat, tradiční kabelový balíček se může zhroutit. Tato změna by potenciálně mohla přinutit televizní sítě snížit nebo zrušit své investice do sportu, což by mohlo snížit hodnotu televizních smluv,“ pokračuje zpráva.

Zatímco hodnota sportovních franšíz prudce vzrostla, ligy také začaly umožňovat soukromým kapitálovým společnostem vlastnit části klubů – tento krok naposledy schválila NFL.

„Ligy se stále více otevírají institucionálnímu investičnímu kapitálu,“ napsal Goldman Sachs. „Několik soukromých kapitálových společností buď oznámilo, nebo uskutečnilo kapitálové či dluhové investice do světových sportovních lig a týmů.“

Zdroj: Getty Images

NFL, NBA, MLB, NHL, Major League Soccer a National Women’s Soccer League nyní umožňují soukromým kapitálovým fondům vlastnit část svých týmů, přičemž maximální výše podílu se v závislosti na lize pohybuje mezi 10 a 30 %. V Evropě mezitím finanční firmy loni investovaly do pěti největších fotbalových lig na kontinentu 5,3 miliardy dolarů, což je podle společnosti Pitchbook jen 72,1 milionu dolarů v roce 2018 .

Zatímco v analýze Goldman Sachs byly zmíněny pouze profesionální sportovní ligy, vysokoškolský sport by mohl v blízké budoucnosti získat vlastní podporu soukromého kapitálu. Firmy soukromého a rizikového kapitálu, včetně College Sports Tomorrow a Collegiate Athletics Solutions, chtějí koupit vlastnické podíly v některých z nejlepších národních sportovních programů.

Zakladatel společnosti RedBird Capital, která se podílela na vytvoření Collegiate Athletic Solutions, uvedl, že jeho firma bude k dispozici pro půjčování peněz a poskytování poradenství sportovním oddílům výměnou za podíl na budoucích příjmech.

„Historie prokázala, že univerzity, které obratně investují do svých sportovních oddělení, trvale vítězí a předstihují srovnatelné instituce,“ řekl Gerry Cardinale. „Naším posláním v CAS je nabídnout sportovním oddílům jedinečné kapitálové řešení, které jim umožní investovat, kdy a kam potřebují, aby mohly v tomto nelehkém období konkurovat na nejvyšší úrovni.“