Americký dolar se ve čtvrtek snížil, protože obchodníci zvolnili vstup do nového roku, ale americká měna i tak zůstala poblíž dvouletého maxima ze začátku týdne a vzhledem k jestřábímu postoji Fedu a očekáváním ohledně nastupující administrativy Donalda Trumpa pravděpodobně zůstane v blízké budoucnosti podporována.
V 10:45 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na 108,215, ale zůstal poblíž dvouletého maxima, kterého se dotkl v úterý.
Dolar bude v roce 2025 nadále žádaný
V roce 2024 index vzrostl o 7 %, když obchodníci drasticky snížili očekávání snížení sazeb Fedu v návaznosti na projekce tvůrců měnové politiky po prosincovém zasedání.
Americká centrální banka na svém posledním letošním zasedání předpokládala v roce 2025 pouze dvě snížení sazeb o 25 bb, což je výrazné snížení oproti čtyřem snížením, která naznačila v září.
Ve skutečnosti trhy v současné době počítají se snížením sazeb ze strany americké centrální banky v roce 2025 pouze o 42 bazických bodů, přičemž návrat Donalda Trumpa do Bílého domu přidává určitou míru nejistoty vzhledem k tomu, že jeho politika volnější regulace, snižování daní, zvyšování cel a zpřísňování imigrace je vnímána jako prorůstová a zároveň proinflační.
Později během seance se pozornost zaměří na zveřejnění týdenních údajů o počtu nezaměstnaných a také prosincového čísla S&P Global PMI ve výrobě, které napoví, jaká je síla americké ekonomiky.
Euro by mohlo směřovat k paritě vůči dolaru
V Evropě se měnový pár EUR/USD posunul o 0,1 % výše na 1,0364 poté, co v roce 2024 klesl o více než 6 %.
Údaje zveřejněné dříve ve čtvrtek ukázaly, že výrobní aktivita v eurozóně na konci roku klesala rychlejším tempem, a nabídly tak mizivé signály blížícího se oživení.
Konečný index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu eurozóny HCOB , sestavovaný společností S&P Global, se v prosinci snížil na 45,1 bodu, přičemž pokles byl široce založený, protože tři největší ekonomiky bloku – Německo, Francie a Itálie – uvízly v průmyslové recesi.
Obchodníci očekávali další snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky v roce 2025, přičemž trhy ocenily uvolnění sazeb na 113 bazických bodů, tedy mnohem více než Federální rezervní systém.
Tento rozdíl v politice Fedu a ECB „bude v průběhu roku 2025 tlačit euro k paritě vůči dolaru“, uvedli ve své poznámce analytici ABN Amro.
Měnový pár GBP/USD se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 1,2494, přičemž v loňském roce klesl o 1,7 %, přesto byl vůči dolaru nejvýkonnější měnou skupiny G10.
Podle údajů poskytovatele hypotečních úvěrů Nationwide ceny nemovitostí ve Velké Británii v prosinci vzrostly, když během prosince meziměsíčně vyskočily o 0,7 % po listopadovém nárůstu o 1,2 %.
Odolnost britského trhu s bydlením mnohé překvapila vzhledem k náznakům oslabení aktivity v celé ekonomice, přičemž ceny skončily rok o 4,7 % výše, než byla jejich úroveň v prosinci 2023, oproti 3,7 % v listopadu, což je nejvyšší roční tempo růstu od konce roku 2022.
Bank of England minulý měsíc ponechala úrokové sazby beze změny poté, co spotřebitelské ceny vzrostly nad cílovou hodnotu, a tato centrální banka pravděpodobně zůstane v roce 2025 opatrnější než její protějšek v eurozóně.
Zpomalující se růst čínského zpracovatelského průmyslu
V Asii USD/CNY vzrostl o 0,4 % na 7,3265 a vyšplhal se na nejvyšší úroveň za více než rok poté, co údaje Caixin PMI ukázaly, že výrobní sektor země v prosinci rostl méně, než se očekávalo.
Údaj přišel jen několik dní poté, co vládní údaje PMI rovněž ukázaly slabší než očekávaný růst ve výrobním sektoru.
Tyto údaje zvýšily obavy ze zpomalujícího se hospodářského oživení v Číně, kterému nedávná stimulační opatření poskytla jen omezenou podporu.
USD/JPY se obchodoval o 0,3 % níže na úrovni 156,82 a mírně se tak posunul poté, co v posledních seancích vystoupal na pětiměsíční maximum téměř 158 bodů díky převážně holubičímu výhledu Bank of Japan pro rok 2025.