Dolar klesá z aktuálních maxim; míří k vysokým týdenním ziskům

Americký dolar se v pátek vrátil k poklesu, ale zůstal na cestě k silnému týdennímu výkonu, k čemuž přispěla očekávání lepšího hospodářského vývoje v USA, a tedy i menšího počtu snížení sazeb Federálního rezervního systému v tomto roce.

V 10:20 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,3 % níže na 108,900 a ustoupil tak poté, co během předchozí seance dosáhl více než dvouletého maxima.

Dolar zůstává silný

Index je na cestě k týdennímu zisku kolem 1 %, což by byl jeho nejlepší týdenní výkon za více než měsíc, protože obchodníci nadále zohledňují jestřábí Fed a odolnou americkou ekonomiku.

Údaje o výrobní aktivitě v USA za prosinec, jak je určuje S&P Global, byly ve čtvrtek silnější, než se očekávalo, což připravilo půdu pro více sledovanou verzi Institutu pro řízení dodávek, která má být zveřejněna později během seance.

Ta se v minulém měsíci mírně ochladila na 48,2 bodu, což představuje pokles z listopadového pětiměsíčního maxima 48,4 bodu. Jednalo se o osmý měsíc v řadě, kdy se ukazatel nacházel pod hranicí 50 bodů, ačkoli číslo zůstalo nad úrovní 42,5, která podle ISM indikuje širší hospodářskou expanzi.

Trhy budou také očekávat důležitou měsíční zprávu o zaměstnanosti na konci příštího týdne, přičemž tento měsíc se uskuteční také další zasedání Fedu.

„Trhy plně očekávají, že se v lednu udrží,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Pokud skutečně bodový graf funguje jako měřítko pro očekávání sazeb na příští tři měsíce, je laťka pro datové překvapení, které by vážně ohrozilo velkou výhodu dolaru v oblasti sazeb, nastavena výše.“

Zdroj: Canva

Euro se odrazilo ode dna, ale čelí výraznému týdennímu poklesu

V Evropě se měnový pár EUR/USD zvýšil o 0,2 % na 1,0282 a mírně se tak odrazil poté, co se v předchozí seanci propadl o téměř 1 % na více než dvouleté minimum.

Jednotné měně pomohl počet lidí bez práce v Německu, který podle v pátek zveřejněných údajů v prosinci vzrostl méně, než se očekávalo.

Euro však stále směřovalo k týdennímu poklesu o zhruba 1,5 %, což je jeho nejhorší hodnota od listopadu poté, co údaje zveřejněné dříve ve čtvrtek ukázaly, že výrobní aktivita v eurozóně na konci roku 2024 klesala rychlejším tempem.

Obchodníci očekávali další snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky v roce 2025, přičemž trhy počítaly s uvolněním sazeb nejméně o 100 bazických bodů.


Měnový pár GBP/USD se obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 1,2406 poté, co se ve čtvrtek propadl o více než 1 %, a za celý týden je na cestě ztratit zhruba 1,4 %.

Bank of England minulý měsíc ponechala úrokové sazby beze změny poté, co spotřebitelské ceny vzrostly nad cílovou hodnotu, a obchodníci očekávají zhruba 60 bazických bodů snížení ze strany Bank of England v roce 2025.

Pokles jüanu po zprávě o snížení sazeb PBOC

V Asii USD/CNY vzrostl o 0,7 % na 7,3523 a pár se vyšplhal na nejvyšší úroveň od září 2023.

Deník Financial Times uvedl, že PBOC bude v roce 2025 dále snižovat úrokové sazby, protože centrální banka se obrací ke konvenčnější struktuře měnové politiky v rámci jediné referenční úrokové sazby.

Reforma měnové politiky přichází v situaci, kdy řada likviditních opatření v posledních dvou letech čínskou ekonomiku do značné míry nestimulovala.

USD/JPY se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 157,18 poté, co koncem prosince dosáhl více než pětiměsíčního maxima díky převážně holubičímu výhledu Bank of Japan pro rok 2025.


Zdroj: Canva