Před téměř dvěma lety Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest slavně předpověděla, že cena bitcoinu (BTC) dosáhne do roku 2030 1 milionu dolarů. To bylo mnohem dříve, než Bitcoin vůbec prolomil cenovou hladinu 100 000 USD, a mnohem dříve, než byly v lednu 2024 spuštěny nové spotové burzovně obchodované fondy (ETF) Bitcoin. Předpověď přišla v době, kdy se Bitcoin vynořoval z kryptozimy roku 2022 a jeho vyhlídky vypadaly přinejlepším nejistě.
V nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg Wood zopakoval, že Bitcoin do roku 2030 zamíří k 1 milionu dolarů. Ve skutečnosti, pokud vše půjde podle plánu, by podle ní mohl dosáhnout i 1,5 milionu dolarů. Proč je Wood ohledně Bitcoinu tak optimistický?
Nedostatek bitcoinu
Hlavním faktorem, který pohání prudký růst ceny Bitcoinu, je podle Woodové jeho přirozený nedostatek. Podle algoritmu Bitcoinu je jeho celková celoživotní nabídka omezena na 21 milionů mincí a v oběhu je již 19,8 milionu mincí.
V tuto chvíli je podle Wooda Bitcoin ještě vzácnější než zlato. Nabídka Bitcoinu je pečlivě řízena jeho algoritmem a neexistuje způsob, jak zvýšit jeho produkci, jako je tomu u zlata.
Rostoucí poptávka po bitcoinu
Tato omezená nabídka je důležitá, protože poptávka po Bitcoinu roste. Všichni se najednou předhánějí v tom, kdo bude Bitcoin vlastnit, a tato poptávka pomůže zvýšit cenu Bitcoinu vzhledem k jeho relativně pevné nabídce.
Aby mohla přijít s původní předpovědí ceny bitcoinu ve výši 1 milionu dolarů, použila Woodová model pro odhad jeho budoucí ceny. Podle společnosti Ark Invest poptávku po Bitcoinu pohání několik různých stavebních kamenů.
Jedním z těchto stavebních kamenů je poptávka institucionálních investorů, kteří se rozhodují alokovat větší část svých portfolií do Bitcoinu. Nyní, když jsou investorům k dispozici spotové fondy ETF na bitcoin, mají institucionální investoři k dispozici užitečný nástroj pro přesnou kalibraci své expozice vůči bitcoinu. Ve svém původním modelu použila pro Bitcoin základní alokaci ve výši 2,5 %. V nejlepším případě by se podle ní institucionální investoři mohli rozhodnout alokovat až 6,5 % svých portfolií do Bitcoinu.
Dalším stavebním kamenem je rostoucí poptávka po bitcoinech jako dlouhodobém uchovateli hodnoty. Až donedávna se myšlenka nahradit fyzické zlato „digitálním zlatem“ (tj. Bitcoinem) příliš neujala. Nyní však myšlenku Bitcoinu jako zajištění proti inflaci kupuje stále více investorů.
Dalším stavebním kamenem je něco, co Wood označuje jako „národní státní pokladnu“, což je poptávka pocházející od centrálních bank a suverénních vlád. Národní státy po celém světě uvažují o držení Bitcoinu jako rezervního aktiva.
Nejnovějším příkladem je slib nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa z jeho kampaně, že vytvoří strategickou rezervu Bitcoinu pro Spojené státy. Podle současného nástinu tohoto plánu se americká vláda zaváže, že během pěti let nakoupí 1 milion Bitcoinů, přičemž navrhovaná doba držení je 20 let. Několik amerických států – včetně Texasu, Floridy a Pensylvánie – také uvedlo, že vytvoří vlastní strategické rezervy bitcoinů, takže dynamika vládního vlastnictví bitcoinů stále roste.
Je možné dosáhnout tržní kapitalizace 20 bilionů dolarů?
Jednoduše řečeno, cena Bitcoinu ve výši 1 milionu dolarů znamená budoucí tržní kapitalizaci více než 20 bilionů dolarů. To by z Bitcoinu snadno učinilo nejcennější digitální aktivum na světě. To by znamenalo vyšší ocenění Bitcoinu než jakýchkoli technologických akcií se značným náskokem. V současnosti je nejhodnotnější technologickou akcií na světě Apple s hodnotou 3,7 bilionu dolarů.
Aby Bitcoin dosáhl tržní hodnoty 20 bilionů USD, musí se toho hodně podařit. Jak jsme viděli na nedávném ústupu Bitcoinu z cenové úrovně 100 000 USD, i sebemenší náznak obav ze strany Federálního rezervního systému může stačit k tomu, aby cena Bitcoinu ustoupila. Navíc vzhledem k tomu, že není jasné, jak bude Trump plnit své pro-krypto sliby, lze pochopit, proč někteří investoři zůstávají vůči Bitcoinu skeptičtí.
Ale je tu jedna věc: není možné ignorovat rostoucí poptávku po Bitcoinu, která přichází od drobných investorů, institucionálních investorů, korporací a vlád. Proto zůstávám ohledně dlouhodobé trajektorie Bitcoinu optimistický. Je tu prostě příliš velká poptávka, která stíhá příliš malou nabídku, a to by mělo v dlouhodobém horizontu tlačit ceny nahoru.