Mohlo by se zdát, že decentralizované kryptoměny nebudou ovlivněny rozhodnutími centrálních bank, ale skutečnost je zcela jiná. Jak se kryptoměny stále více zapojují do globálních finančních trhů, ukazuje se, že jejich cenové pohyby jsou silně ovlivňovány politikou, kterou stanovuje Federální rezervní systém – nejmocnější centrální banka na světě.
Federální rezervní systém, který je zodpovědný za stanovování úrokových sazeb a formování měnové politiky USA, hraje zásadní roli při určování likvidity ve finančním systému. A na svém posledním zasedání předseda Fedu Jerome Powell hodil investorům flintu do žita rozhodnutím, které by mohlo mít významný dopad na trh s kryptoměnami.
Pojďme se ponořit do toho, co se stalo a co by to mohlo znamenat pro Bitcoin (BTC) a zbytek kryptosvěta v roce 2025.
Nejnovější rozhodnutí Fedu: Méně snížování sazeb a pokračující zpřísňování
Na prosincovém zasedání Federálního výboru pro volný trh v roce 2024 Fed snížil úrokové sazby o 25 bazických bodů, čímž se cílové rozpětí dostalo na 4,25-4,5 %. Jednalo se o třetí snížení sazeb v řadě po snížení v září a listopadu. Zatímco samotné snížení sazeb bylo všeobecně očekáváno, Fed trhy překvapil tím, že naznačil opatrnější přístup k uvolňování v roce 2025. Namísto dříve předpokládaných čtyř snížení sazeb nyní Fed plánuje pro tento rok pouze dvě snížení o 25 bazických bodů.
Tato změna odráží důvěru Fedu v americkou ekonomiku, která vykazuje silnější než očekávaný růst. Zdůrazňuje však také obavy centrální banky z přetrvávající vysoké inflace, která zůstává nad jejím 2% cílem. Podle nejnovějších projekcí Fedu se jádrová inflace v roce 2025 udrží na úrovni 2,5 %, což je více než v dřívějších odhadech.
Kromě signalizace menšího počtu snížení sazeb Fed také zopakoval svůj závazek ke kvantitativnímu zpřísňování (QT), tedy politice, která snižuje rozvahu centrální banky prodejem aktiv. Tento proces efektivně odstraňuje likviditu z finančního systému, čímž dále zpřísňuje měnové podmínky.
Co to znamená pro kryptoměny?
Kryptoměnám, které jsou často považovány za riziková aktiva, se daří v prostředí s vysokou likviditou. Kombinace menšího počtu snížení sazeb a pokračujícího QT (opak kvantitativního uvolňování) signalizuje zpřísnění finančních podmínek, které by v blízké budoucnosti mohlo pro trh s kryptoměnami představovat výzvu.
Bitcoin, jakožto největší a nejzavedenější kryptoměna, byl v minulosti ve srovnání s altcoiny odolnější v obdobích omezené likvidity. V takových scénářích Bitcoin často přitahuje lví podíl kapitálu na kryptotrhu. Investoři jej mají tendenci považovat za bezpečnější sázku v rámci volatilního světa kryptoměn, a to vzhledem k jeho osvědčeným výsledkům a statusu „digitálního zlata“.
Přestože snížený počet snížení sazeb a pokračující QT mohou v krátkodobém horizontu omezit růst bitcoinu, je důležité poznamenat, že dvě plánovaná snížení sazeb by stále mohla poskytnout určitý vítr do plachet. Postupné uvolňování měnové politiky, byť pomalejším tempem, by mělo časem pomoci podpořit cenu Bitcoinu. Z historického hlediska Bitcoin prokázal schopnost prosperovat navzdory náročným makroekonomickým podmínkám a díky svému designu založenému na nedostatku má jedinečnou pozici k tomu, aby dlouhodobě dosahoval lepších výsledků.
Důsledky pro altcoiny
Méně optimistický může být obrázek u altcoinů, které jsou mnohem více závislé na hojné likviditě, jež je hnací silou růstu ceny. Bez dostatečné likvidity mají altcoiny často problém vyrovnat se výkonnosti bitcoinu.
V důsledku toho by se „altová sezóna“, období, kdy menší kryptoměny výrazně překonávají Bitcoin, mohla opozdit. Altcoiny jsou aktiva citlivá na likviditu a bez nadměrného přílivu likvidity na trh mají tendenci zaostávat. Pokud je historie nějakým vodítkem, silný dolar a pokračující QT by mohly potlačit dynamiku altcoinů, dokud se nezlepší širší tržní podmínky.
Přesto stojí za zmínku, že úspěch bitcoinu často připravuje půdu pro rally altcoinů. Pokud bude Bitcoin i nadále přitahovat kapitál a dosahovat nových maxim, výsledný efekt bohatství by se nakonec mohl přenést i na altcoiny. V tomto scénáři by zisky Bitcoinu mohly působit jako hnací motor likvidity potřebný k pohánění další altové sezóny.
Dlouhodobý výhled: Býčí trh je stále neporušený
Navzdory opatrnému postoji Fedu je důležité mít na paměti, že širší trh s kryptoměnami zůstává v dobře býčí fázi. Překonání bariéry 100 000 dolarů bitcoinem v roce 2024 bylo významným milníkem a základní trendy přijetí kryptoměn nadále posilují. Od institucionálního zájmu po technologické inovace jsou základy kryptografického trhu stejně silné jako kdykoli předtím.
Pro dlouhodobé investory s vysokou tolerancí k riziku by nedávné oznámení Fedu mělo být vnímáno spíše jako krátkodobá až střednědobá úvaha než jako hlavní důvod k obavám. Přísnější měnové podmínky by sice mohly dočasně zpomalit dynamiku kryptoměn, ale dlouhodobý růstový potenciál této třídy digitálních aktiv zůstává nedotčen.
Jako vždy jsou při orientaci ve světě kryptoaktiv klíčové trpělivost a nadhled. Schopnost bitcoinu přizpůsobit se a prosperovat v různých makroekonomických prostředích byla opakovaně prokázána, a přestože altcoiny mohou v nejbližší době čelit výzvám, po zlepšení podmínek likvidity se pravděpodobně objeví příležitosti k mimořádným ziskům.