Americký dolar v pátek vzrostl a udržel si nedávné zisky před zveřejněním velmi vlivné měsíční zprávy o zaměstnanosti, zatímco šterlinková měna nadále ustupovala.
V 10:00 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 109,040 a byl na cestě k týdennímu zisku 0,3 %.
Jednalo by se o jeho šestý týdenní zisk v řadě, což je nejdelší série od 11týdenní série v roce 2023.
Dolar si před výplatami udržuje stabilní pozici
Dolar se obchodoval poblíž nejsilnějších úrovní od listopadu 2022 a udržel si nedávné zisky, když se USA vrátily z dovolené na počest bývalého prezidenta Jimmyho Cartera.
Pozornost se soustředila na údaje o mzdách mimo zemědělství za prosinec, které budou zveřejněny později během seance, protože obchodníci hledají další náznaky ohledně americké ekonomiky a budoucího vývoje úrokových sazeb.
Zápis z prosincového zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve středu, ukázal, že tvůrci politiky jsou nadále znepokojeni potenciálem opětovného vzplanutí inflace, zejména s ohledem na pravděpodobný dopad expanzivní a protekcionistické politiky za vlády nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
Očekává se, že údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA ukáží, že ekonomika v prosinci vytvořila 154 000 pracovních míst nad rámec 227 000 míst v listopadu, přičemž nezaměstnanost se drží na úrovni 4,2 %.
Cokoli silnějšího by přispělo k tomu, že by Federální rezervní systém v roce 2025 snížil sazby méně, což by podpořilo dolar.
„Domníváme se, že rovnováha rizik je dnes pro dolar nakloněna směrem vzhůru, protože solidní údaje o počtu pracovních míst by mohly trhy přimět k tomu, aby ocenily březnové snížení sazeb a potenciálně posunuly první plně oceněný krok za červen,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Stále bychom tvrdili, že vzhledem k opětovnému nárůstu obav z inflace – ačkoli vyjádření FEDu na toto téma bylo poměrně nejednotné – by zpráva o CPI příští středu mohla mít hlubší důsledky pro trh.“
Libra je nastavena na vysokou týdenní ztrátu
V Evropě se měnový pár EUR/USD posunul výše na 1,0303, k čemuž přispěly údaje o tom, že francouzská průmyslová výroba v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,2 %, což je zlepšení oproti poklesu o 0,3 % v předchozím měsíci a více, než se očekávalo, že klesne o 0,1 %.
Přesto euro zůstává slabé, neboť se všeobecně očekává, že Evropská centrální banka v roce 2025 uvolní úrokové sazby přibližně o 100 bazických bodů, což je přibližně dvojnásobek snížení, které očekává americká centrální banka, přičemž regionální ekonomika je stále velmi slabá.
„Trhy v této fázi do eura započítávají značnou část negativních cen a možná, že euro může být penalizováno méně než ostatní měny skupiny G10, pokud by dnes americké mzdy dopadly dobře,“ dodala ING.
GBP/USD se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 1,2285, přičemž šterlink je na cestě ztratit tento týden 1 % poté, co dříve klesl na 14měsíční minimum v důsledku výprodeje britských státních dluhopisů v důsledku obav o britské finance.
„Očekáváme, že vyšší výnosy budou působit jako další protivítr růstu prostřednictvím opětovného splácení hypoték domácnostmi a slabších investic,“ uvedli analytici Goldman Sachs ve své poznámce.
„Růst výnosů z giltů posiluje náš názor, že růst Spojeného království v roce 2025 zklame, přičemž naše prognóza růstu reálného HDP na úrovni 0,9 % je výrazně nižší než konsenzus (1,4 %), BoE (1,5 %) a OBR (2 %).“
0.12%
Jüanu chybí podpora
V Asii USD/CNY vzrostl o 0,3 % na 7,3513, přičemž čínská měna zaznamenala pokračující oslabování po měkkých údajích o inflaci za prosinec, které byly zveřejněny na začátku týdne.
Náladu vůči Číně zhoršila také vyhlídka na zavedení obchodních cel za Trumpovy vlády.
USD/JPY klesl o 0,1 % na 157,85, přičemž japonské měně pomohlo zveřejnění silnějších než očekávaných údajů o výdajích domácností na začátku pátku.
To navázalo na čtvrteční větší než očekávané zvýšení růstu mezd a vyvolalo zvýšené spekulace o lednovém zvýšení úrokových sazeb ze strany Bank of Japan.