Americký dolar se v pondělí snížil a klesl z nedávných maxim kvůli nejistotě ohledně celní politiky Trumpovy administrativy, zatímco euro se odrazilo od solidních údajů o regionální aktivitě.
V 05:10 SEČ (09:10 SEČ) se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na 103,640 poté, co v pátek zaznamenal třítýdenní maximum.
Minulý týden index vzrostl o 0,4 %, což byl jeho první týden růstu v tomto měsíci.
Dolar klesá v prostředí nejistoty ohledně cel
Dolar byl po většinu letošního roku pod tlakem, kterému škodily obavy, že obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohla zasáhnout ekonomickou aktivitu a také vyvolat nové inflační tlaky.

Další kolo cel by mělo přijít 2. dubna, kdy má Bílý dům oznámit reciproční cla pro mnoho zemí, ale zprávy naznačují, že prezident Trump plánuje užší a cílenější program.
Nyní se očekává, že Trump příští týden nezavede cla pro jednotlivá průmyslová odvětví a místo toho uplatní reciproční cla pouze na cílený soubor zemí, které tvoří většinu zahraničního obchodu USA, uvedly v neděli zprávy agentur Bloomberg a Wall Street Journal.
Euro roste po solidních německých údajích o indexu PMI
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 1,0839 a odrazil se tak od pátečního téměř třítýdenního minima, když obchodníci odevzdali část zisků z předchozího týdne, které vygeneroval optimismus spojený s krokem Německa uvolnit fiskální omezení s cílem zvýšit výdaje na armádu a infrastrukturu.
Údaje zveřejněné dříve v pondělí ukázaly, že podnikatelská aktivita v německém soukromém sektoru rostla v březnu nejrychleji za posledních deset měsíců, a to při prvním nárůstu výrobní produkce za téměř dva roky.
Německý bleskový kompozitní index nákupních manažerů HCOB , sestavovaný společností S&P Global, vzrostl v březnu na 50,9 bodu z únorových 50,4 bodu, což je nejvyšší hodnota od května loňského roku a nad hranicí 50,0 bodu, která odděluje růst od poklesu.
Méně dobrých zpráv přišlo z Francie, neboť aktivita soukromého sektoru v druhé největší ekonomice eurozóny v březnu poklesla již sedmý měsíc v řadě.
GBP/USD před zveřejněním nejnovějších údajů o ekonomické aktivitě ve Velké Británii vzrostl o 0,3 % na 1,2953 v návaznosti na to, že Bank of England minulý týden ponechala svou hlavní úrokovou sazbu beze změny.
USD/TRY vzrostl o 1,5 % na 37,947. Turecká lira se propadla poté, co turecký soud v neděli uvěznil istanbulského starostu Ekrema Imamoglua, hlavního politického rivala prezidenta Tayyipa Erdogana, a čeká na soudní proces kvůli obvinění z korupce.
Imamoglu obvinění popřel a vyzval k celonárodním nedělním protestům.
Jen oslabuje díky výrobnímu indexu PMI
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,2 % výše na 149,60 poté, co údaje ukázaly, že aktivita v japonských továrnách v březnu klesla nejrychlejším tempem za poslední rok, přičemž výrobní PMI banky Au Jibun klesl na 48,3 z únorových 49,0 bodu.

Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda v pondělí ve svém projevu v parlamentu prohlásil, že centrální banka je i nadále odhodlána zvýšit úrokové sazby, pokud se jádrová inflace přiblíží jejímu 2% cíli, a to bez ohledu na potenciální ztráty z portfolia státních dluhopisů.
USD/CNY se zvýšil o 0,1 % na 7,2539 v prostředí opatrnosti po zprávách, že prezident Donald Trump plánuje od 2. dubna zavést selektivnější přístup k vzájemným clům.