Dolar klesá kvůli nejistotě ohledně cel; euro i nadále roste

Americký dolar se v pondělí snížil a klesl z nedávných maxim kvůli nejistotě ohledně celní politiky Trumpovy administrativy, zatímco euro se odrazilo od solidních údajů o regionální aktivitě.

V 05:10 SEČ (09:10 SEČ) se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na 103,640 poté, co v pátek zaznamenal třítýdenní maximum.

Minulý týden index vzrostl o 0,4 %, což byl jeho první týden růstu v tomto měsíci.

Dolar klesá v prostředí nejistoty ohledně cel

Dolar byl po většinu letošního roku pod tlakem, kterému škodily obavy, že obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohla zasáhnout ekonomickou aktivitu a také vyvolat nové inflační tlaky.

Zdroj: Canva

Další kolo cel by mělo přijít 2. dubna, kdy má Bílý dům oznámit reciproční cla pro mnoho zemí, ale zprávy naznačují, že prezident Trump plánuje užší a cílenější program.


Nyní se očekává, že Trump příští týden nezavede cla pro jednotlivá průmyslová odvětví a místo toho uplatní reciproční cla pouze na cílený soubor zemí, které tvoří většinu zahraničního obchodu USA, uvedly v neděli zprávy agentur Bloomberg a Wall Street Journal.

Euro roste po solidních německých údajích o indexu PMI

V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 1,0839 a odrazil se tak od pátečního téměř třítýdenního minima, když obchodníci odevzdali část zisků z předchozího týdne, které vygeneroval optimismus spojený s krokem Německa uvolnit fiskální omezení s cílem zvýšit výdaje na armádu a infrastrukturu.

Údaje zveřejněné dříve v pondělí ukázaly, že podnikatelská aktivita v německém soukromém sektoru rostla v březnu nejrychleji za posledních deset měsíců, a to při prvním nárůstu výrobní produkce za téměř dva roky.

Německý bleskový kompozitní index nákupních manažerů HCOB , sestavovaný společností S&P Global, vzrostl v březnu na 50,9 bodu z únorových 50,4 bodu, což je nejvyšší hodnota od května loňského roku a nad hranicí 50,0 bodu, která odděluje růst od poklesu.

Méně dobrých zpráv přišlo z Francie, neboť aktivita soukromého sektoru v druhé největší ekonomice eurozóny v březnu poklesla již sedmý měsíc v řadě.

GBP/USD před zveřejněním nejnovějších údajů o ekonomické aktivitě ve Velké Británii vzrostl o 0,3 % na 1,2953 v návaznosti na to, že Bank of England minulý týden ponechala svou hlavní úrokovou sazbu beze změny.


USD/TRY vzrostl o 1,5 % na 37,947. Turecká lira se propadla poté, co turecký soud v neděli uvěznil istanbulského starostu Ekrema Imamoglua, hlavního politického rivala prezidenta Tayyipa Erdogana, a čeká na soudní proces kvůli obvinění z korupce.

Imamoglu obvinění popřel a vyzval k celonárodním nedělním protestům.

Jen oslabuje díky výrobnímu indexu PMI

V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,2 % výše na 149,60 poté, co údaje ukázaly, že aktivita v japonských továrnách v březnu klesla nejrychlejším tempem za poslední rok, přičemž výrobní PMI banky Au Jibun klesl na 48,3 z únorových 49,0 bodu.

Zdroj: Canva

Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda v pondělí ve svém projevu v parlamentu prohlásil, že centrální banka je i nadále odhodlána zvýšit úrokové sazby, pokud se jádrová inflace přiblíží jejímu 2% cíli, a to bez ohledu na potenciální ztráty z portfolia státních dluhopisů.


USD/CNY se zvýšil o 0,1 % na 7,2539 v prostředí opatrnosti po zprávách, že prezident Donald Trump plánuje od 2. dubna zavést selektivnější přístup k vzájemným clům.