Nejbohatší na světě vydělávali, protože trh po zrušení cel prudce stoupal

Poté, co prezident Donald Trump zmírnil své agresivní celní plány, akciové trhy ve středu zažily výrazný růst, což výrazně zvýšilo jmění některých nejbohatších lidí na světě. Čisté jmění deseti nejbohatších lidí se jen za tento den dohromady zvýšilo o úctyhodných 135,33 miliardy dolarů, jak uvádí Bloomberg Billionaire Index.

Navzdory tržní rally přišli nejbohatší lidé světa od začátku roku dohromady o 244,36 miliardy dolarů.

V čele středečního žebříčku stál každoročně fluktuující generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, který si připsal největší část z jednodenního nečekaného přírůstku 135,33 miliardy dolarů, což znamenalo šokující nárůst majetku o 35,9 miliardy dolarů. Muskovo jmění bylo vždy volatilní a navzdory tomuto značnému jednodennímu zisku se jeho celoroční změny snížily o neuvěřitelných 107 miliard dolarů. Za jeho obrovské bohatství vděčíme podílům v jeho společnosti Tesla vyrábějící elektromobily a soukromé vesmírné firmě SpaceX spolu s jeho dalšími podniky, jako jsou Neuralink, X, The Boring Company a xAI.

Zdroj: Getty images

Zatímco Musk se zapsal do historie monumentálním jednodenním nárůstem majetku, francouzský miliardář Bernard Arnault zůstal v pozadí izolovanou postavou. Naopak Arnault, který je jediným neameričanem mezi deseti nejbohatšími lidmi, zaznamenal ztrátu 5,7 miliardy dolarů a jako jediný z nich netěžil z akciové rallye po Trumpově zrušení cel.

Jeff Bezos, zakladatel a výkonný předseda společnosti Amazon, který v roce 2021 odstoupil z funkce generálního ředitele, ve středu zvýšil své osobní jmění o 18,5 miliardy dolarů – i když v letošním roce je stále na 28,7 miliardy dolarů. Kromě své role ve společnosti Amazon Bezos vlastní také deník The Washington Post, který koupil v roce 2013. Tento zpravodajský deník v posledních měsících zaznamenal odliv předplatitelů, protože Bezos nařídil redakci listu, aby nepodporovala prezidenta, a oznámil, že na stránkách listu budou zveřejňovány pouze názory, které podporují „osobní svobody a volný trh“.

O skok dál od Bezose v seznamu se ve středu ocitl Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta Platforms, který zaznamenal nárůst svého čistého jmění o 25,8 miliardy dolarů. Navzdory tomuto výraznému nárůstu činí Zuckerbergovy celkové ztráty něco málo přes 723 milionů dolarů, což je nejmenší ztráta, kterou letos zaznamenal kterýkoli miliardář v první desítce.

94letý Warren Buffett, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, je jediným členem první desítky, který v letošním roce trvale dosahuje zisků. Od středy si připsal 8,12 miliardy dolarů a v roce 2025 zatím 20 miliard dolarů.
Buffetův konglomerát vlastní mnohamiliardové podíly ve veřejných společnostech, jako jsou Apple a American Express. Jeho schopnost odolávat tržním propadům mu vynesla pověst legendárního investora.

Zdroj: Bloomberg

Larry Ellison, spoluzakladatel a technologický ředitel společnosti Oracle, zaznamenal ve středu nárůst svého čistého jmění o 15,5 miliardy dolarů, což mu poskytlo polštář k jeho celoročním ztrátám ve výši 32,7 miliardy dolarů. Stejně tak bývalý generální ředitel společnosti Microsoft Steve Ballmer a spoluzakladatel společnosti Google Larry Page rovněž zaznamenali skokové zvýšení svého čistého jmění, když se podívali na středeční nárůst o 11,2 miliardy, resp. 11 miliard dolarů.

Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, odstoupil v roce 2020 z představenstva této technologické společnosti a nyní vlastní pouze malé procento jejích akcií. V porovnání s ostatními v první desítce zaznamenal relativně skromné zisky, když jeho čisté jmění ve středu vzrostlo o 4,81 miliardy dolarů, čímž jeho celoroční ztráty dosáhly 6,64 miliardy dolarů. Gates nyní tráví většinu svého veřejného života propagací Gatesovy nadace, filantropického úsilí podporujícího globální zdravotnictví, vzdělávání a klimatické iniciativy.

Navzdory všeobecnému vzestupnému trendu ztráty z roku 2025 těžce doléhají na nejbohatší lidi světa a dokazují, že ani jejich jmění není odolné vůči ekonomickým výkyvům. Vzhledem k tomu, že akciové trhy po celém světě i nadále reagují na politické změny, uvidíme, jak se osudy těchto osob změní v reakci na neustále se měnící globální ekonomické počasí.