Ropa letos zažila pořádnou jízdu, když její ceny prudce vzrostly v důsledku rusko-ukrajinské války – a poté se staly volatilními.
Globální benchmark Brent se v březnu přiblížil svému historickému maximu 147 dolarů, ale od té doby ceny ropy obecně klesají, protože je tíží rostoucí obavy z možné recese a silný americký dolar.
Ve středu si ceny oddechly poté, co se Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci, známí jako OPEC+, dohodli na nejhlubším snížení produkce od začátku roku 2020 ve snaze podpořit oživení cen ropy.
Přestože ceny ropy zůstávají poněkud vzdáleny březnovým maximům, manažer fondu Eric Nuttall zůstává optimistický.
„Myslím si, že se nacházíme na několikaletém býčím trhu s ropou, který potrvá nejméně šest let,“ řekl Nuttall v pořadu „Street Signs Asia“ televize CNBC.
Zdroj: Getty Images
Výběr akcií
Akcie ropných společností jsou jasným vítězem letošního tržního výkyvu. Energetický sektor je jediným pozitivním sektorem v rámci indexu S&P 500.
a v letošním roce vzrostl o více než 50 %.
Nuttall, partner a senior portfolio manažer společnosti Ninepoint Partners, která spravuje aktiva v hodnotě více než 8 miliard dolarů, jmenuje tři akciové tipy, které hrají na ropnou rally.
Líbí se mu texaská společnost Diamondback Energy pro její „těžební zásoby na17 let“ a 11% dividendu pro rok 2023.
Kanadská integrovaná energetická společnost Cenovus Energy se také dostala na jeho seznam. Podle Nuttalla má společnost zásoby ropy na 30 let a atraktivní ukazatele volného cashflow. Společnost podle něj odkoupí 10 % svých akcií a v roce 2023 vyplatí 15% dividendu.
Seznam uzavírá kanadský producent ropných písků MEG Energy. Nuttall uvedl, že společnost má zásoby ropy na 30 let a má také atraktivní ukazatele volného cashflow.
„Díky schopnosti privatizovat s volným cashflow za něco málo přes tři roky a deklarovanému záměru použít 100 % volného cashflow na zpětný odkup později v příštím roce se domníváme, že investoři dostanou zdarma 35 miliard USD nediskontovaného volného cashflow,“ dodal Nuttall.
Zdroj: Getty Images
Proč bude ropa na „mnohaletém býčím trhu“?
Portfolio manažer očekává, že poptávka po ropě poroste minimálně dalších 10 let. „Skutečný příběh se však týká nabídky,“ řekl.
Nuttall poznamenal, že americké břidlice podporují globální nabídku „posledních 8 let“, přičemž produkce OPEC není schopna držet krok se silnou poptávkou.
Tyto společnosti těžící z břidlic však nyní upřednostňují dividendy a zpětné odkupy, protože investoři požadují „kompenzaci za utrpení, které jim způsobilo investování do této oblasti za posledních deset let“, dodal.
Mezitím Nuttall uvedl, že OPEC „do značné míry vyčerpal“ své volné kapacity, přičemž další kapacity budou pravděpodobně spuštěny až za několik let. Mezitím se tradiční velké ropné společnosti, jako je ExxonMobil, Shell a BP jsou „spoutány možnostmi“ a začaly se zaměřovat na dekarbonizaci, řekl Nuttall.
„Berou peníze s vysokou marží, které by mohly jít do tradiční ropy a plynu, a investují je do nejmizernějšího byznysu na světě, kterým jsou projekty alternativní energie, jen aby uklidnily menšinu své akcionářské základny,“ dodal.
Zdroj: Getty Images
Nuttall se domnívá, že nesoulad mezi růstem poptávky a nabídky do budoucna znamená, že ceny ropy musí v příštích dvou až třech letech vystoupat dostatečně vysoko, aby „zabily“ diskreční poptávku.
To je podle Nuttalla, který odhaduje, že na vrcholu pandemie Covid-19 světová ekonomika spotřebovala 92 milionů barelů ropy denně, což Nuttall označil za „nejhorší možné ekonomické prostředí“, těžký úkol.
Je přesvědčen, že zabít poptávku je „velmi, velmi těžké“, protože oživující se světová ekonomika se nyní přizpůsobuje normálu před pandemií.
„Právě tento nesoulad mezi růstem nabídky a růstem poptávky do budoucna je důvodem, proč si myslím, že se nacházíme na mnohaletém býčím trhu s ropou,“ řekl.
Nuttall odhaduje, že ceny ropy West Texas Intermediate – americké referenční suroviny – dosáhnou do konce roku 2022 úrovně 100 dolarů za barel, „bez ohledu na případné regionální recese“. Dodal, že v příštích dvou letech se zvýší na více než 150 dolarů za barel.
Cena ropy WTI se na počátku čtvrtka pohybovala kolem 87 dolarů, zatímco cena ropy Brent se pohybovala kolem 93 dolarů za barel.