Třiasedmdesátiletý miliardář Ray Dalio v úterý odstoupil z pozice jednoho ze tří spolušéfů investičních fondů Bridgewater Associates, jednoho z největších a nejúspěšnějších hedgeových fondů na světě.
Ve společnosti zůstane v roli mentora, kterou si v průběhu let veřejně pěstoval jako autor několika vzdělávacích knih o kariéře a investičních radách, včetně bestselleru z roku 2017 „Principy: Život a práce“ (“Principles: Life & Work.”).
S ohledem na jeho dlouhé působení ve společnosti, kterou založil, se zde ohlédneme za čtyřmi radami, které si Dalio osvojil v průběhu své pět desetiletí trvající kariéry a které sdílí v knize „Principles“.
Praktikujte radikální otevřenost mysli
Abyste byli ve své práci úspěšní, musíte se umět dobře rozhodovat, a to vyžaduje radikální otevřenost, píše Dalio.
Zdroj: Reuters
Radikální otevřenost je schopnost analyzovat různé úhly pohledu, aniž byste nechali své ego stát v cestě.
Než se rozhodnete, měli byste vždy připustit možnost, že se můžete mýlit, píše Dalio. Ve skutečnosti Dalio vyhledává lidi, kteří s ním mohou nesouhlasit, aby mohl pochopit jejich argumentaci. Teprve poté, co se seznámí se všemi názory a relevantními informacemi, učiní rozhodnutí.
„Čím otevřenější jste, tím menší je pravděpodobnost, že budete klamat sami sebe – a tím větší je pravděpodobnost, že vám ostatní poskytnou upřímnou zpětnou vazbu,“ píše.
Pracujte v „myšlenkové meritokracii“
Nejspokojenější pracoviště jsou „meritokracie nápadů“, píše Dalio. Jsou to prostředí, kde vítězí nejlepší nápady, ať už pocházejí od kohokoli.
„Nejsmysluplnějších vztahů dosáhnete tehdy, když spolu s ostatními můžete otevřeně mluvit o všem důležitém, společně se učit a chápat potřebu vzájemně se hnát k odpovědnosti, abyste byli tak vynikající, jak jen můžete být,“ píše.
Aby „myšlenková meritokracie“ fungovala, musí být interní neshody konstruktivní a respektující. Neměli byste být neupřímní nebo pomlouvat své kolegy.
Zdroj: Getty Images
„Všichni v meritokracii nápadů musí zůstat klidní a respektovat proces,“ píše Dalio. „Nikdy není přijatelné se rozčilovat, pokud meritokracie myšlenek nepřinese rozhodnutí, které jste si vy osobně přáli.“
Pozor na „rychlokvašky“
„Rychlokvašky jsou lidé, kteří výmluvně a asertivně říkají věci rychleji, než je lze posoudit, jako způsob, jak prosadit svůj program přes zkoumání nebo námitky ostatních lidí,“ píše Dalio.
Nenechte se těmito lidmi zastrašit, říká Dalio. Máte „odpovědnost za to, abyste si věci vyjasnili sami“, místo abyste předstírali, že rozumíte tomu, co rychlokvaška může říkat.
„Pokud se cítíte pod tlakem, řekněte něco jako: ‚Promiňte, že jsem hloupý, ale budu vás muset zpomalit, abych mohl pochopit, co říkáte,’“ píše Dalio. „Pak položte své otázky. Na všechny.“
Zdroj: Bloomberg
Učte se ze svých chyb
„Každý dělá chyby. Hlavní rozdíl je v tom, že úspěšní lidé se z nich učí a neúspěšní ne,“ píše Dalio.
„Moje bolestivé chyby mě posunuly od pohledu ‚Vím, že mám pravdu‘ k pohledu ‚Jak vím, že mám pravdu? Dodaly mi pokoru, kterou jsem potřeboval, abych vyvážil svou troufalost.“
I když je to těžké, je důležité se snažit učit. „Pokud nedokážete tolerovat, že se mýlíte, nebudete růst, budete dělat neplechu sobě i všem okolo.“