Krátce poté, co premiér Viktor Orbán požádal centrální banku a svého ministra financí, aby omezili rychle rostoucí inflaci, přijalo Maďarsko mimořádná opatření, aby zastavilo volný pád měny.
Forint, který je zmítán nepříznivými vlivy včetně hrozícího hospodářského zpomalení, zmrazených fondů pomoci Evropské unie a nejvyššího růstu spotřebitelských cen od roku 1996. Maďarský forint posílil o 3 % poté, co politici zavedli novou jednodenní vkladovou facilitu s úrokovou sazbou 18 %.
Ta fakticky nahradí základní úrokovou sazbu, kterou banka ponechává na úrovni 13 %, jako hlavní měnový nástroj, uvedl na pátečním briefingu viceguvernér Barnabas Virag. Tato politika zůstane v platnosti, dokud se forint nestabilizuje.
„Vyžadovalo to intervenci,“ řekl Virag. Dodal, že centrální banka také poskytne devizové prostředky na pokrytí prudce rostoucích nákladů Maďarska na dovoz energií, které jsou hlavním motorem inflace a přispěly k tomu, že forint je jednou z nejhorších měn na světě.
Tento krok je ozvěnou mimořádných opatření, která tvůrci měnové politiky přijali, aby uklidnili investory, které znejistěly turbulence ve světové ekonomice a vládní politika.
Maďarský forint vůči světovým měnám – Zdroj: Tradingeconomics.com
Například ve Velké Británii Bank of England ukončuje nouzový program nákupu dluhopisů, který byl zaveden, aby zastavil propad britských aktiv vyvolaný nefinancovaným návrhem kabinetu premiérky Liz Trussové na snížení daní.
Opatření v Maďarsku přidala další vrstvu složitosti měnové politice centrální banky, která si již léta pohrává s netradičními nástroji.
Ve zprávě, že potenciálních zvýšení úrokových sazeb může být více, centrální banka zvýšila horní hranici koridoru úrokových sazeb z dřívějších 15,5 % na 25 %. To signalizuje obrat poté, co Rada pro měnovou politiku minulý měsíc uvedla, že přestane zvyšovat výpůjční náklady a místo toho se zaměří na odčerpávání likvidity.
Tržní stratégové uvedli, že nová facilita může přinést jen letmou úlevu.
„Plné hodnocení za snahu NBH, ale nakonec si nemyslím, že to stačí k podpoře forintu,“ uvedla Eimear Dalyová, analytička pro rozvíjející se trhy ve společnosti NatWest Group. „Jsou to trestající trhy pro měny, jejichž centrální banky se odváží odchýlit od cyklu zvyšování kurzu. Cokoli, co nedosáhne přímého zvýšení úrokových sazeb, pravděpodobně nezajistí trvalou podporu.“
Den poté, co forint vůči euru zaznamenal historické minimum 433,77, vylétl nahoru nejvíce od roku 2011. Od začátku roku snížil svou ztrátu na méně než 12 %. Maďarské státní dluhopisy prudce klesly, přičemž výnosy tříletých dluhopisů vzrostly o 152 bps na 14,72 %.
„Cenová stabilita“
Kurz forintu vůči dolaru na hodinovém grafu – Zdroj: Tradingview.com
Virag oznámil mimořádné opatření jen několik minut poté, co Orbán uvedl, že nařídil svému ministrovi financí a požádal guvernéra centrální banky Gyorgyho Matolcsyho „s nejvyšším respektem“, aby do konce roku 2023 omezil inflaci alespoň o polovinu.
To následovalo po zrychlení spotřebitelských cen nad 20 % oproti předchozímu roku v září, přičemž po zbytek roku se očekávají vyšší hodnoty. Centrální banka si v horizontu své měnové politiky klade za cíl 3% inflaci.
Kombinace krátkých pozic ve forintech a spirálovitě rostoucí potřeby vlády v cizí měně na financování dovozu zemního plynu se „začaly samovolně sbližovat“, uvedl Virag.
„Nemůžeme nečinně přihlížet tomu, jak tyto dva faktory ohrožují naše devizové trhy a jejich prostřednictvím i střednědobý cíl cenové stability,“ řekl.
Centrální banka bude po zbytek letošního roku využívat své devizové rezervy k financování devizových potřeb na dovoz energií, které se odhadují až na 1,5 miliardy eur měsíčně, uvedl Virag. Centrální banka bude dbát na to, aby si ponechala „dostatečné“ rezervy, uvedl. Relativně skromný rezervní fond bránil centrální bance v minulosti v přímých tržních intervencích na podporu forintu.
Ekonomové sice označili rozhodnutí centrální banky za rozhodné, ale zachovali si určitou skepsi ohledně toho, zda bude stačit k tomu, aby převážilo reálné ekonomické překážky, kterým maďarská ekonomika čelí, a také náladu na trzích v rozvíjející se Evropě jako celku.