Slavné portfolio 60/40 je tak zničené, že je opět téměř levné

Obviňujte FED, válku a fiskální rozhazovačnost, jak chcete. Ale velké problémy číhaly na mnoho široce sledovaných portfoliových strategií dávno předtím, než se tyto hrozby projevily.

To je výsledek nového výzkumu, který pomocí modelu oceňování odvozeného od výnosů ukazuje, že slavná alokace 60/40 dosáhla během rally Covid-19 své nejdražší úrovně za téměř pět desetiletí. Situace se obrátila v roce 2022, který je nyní podle některých definic nejhorším rokem pro koktejl dluhopisů a akcií v historii.

Tyto údaje jsou drsnou připomínkou primátu ocenění při určování výnosů. Mohou také projít jako dobrá zpráva pro investiční průmysl, která naznačuje, že spíše logika než rozbité trhy informuje o současném masakru. Skupina Leuthold Group říká, že náraz byl tak brutální, že ocenění se může znovu stát větrem v zádech pro konstrukci portfolia, kterou se mnozí zdají být ochotni nechat zemřít.

„Tento rok nebyl ničím jiným než katastrofou, kterou předvídali komentátoři, kteří si uvědomili, že je bláznovství zajistit jedno předražené aktivum jiným předraženým aktivem a očekávat uspokojivý výsledek,“ řekl Scott Opsal, ředitel výzkumu společnosti Leuthold. „Na druhou stranu letošní společné rošády akcií a dluhopisů výrazně zlepšily očekávané výnosy obou tříd aktiv a 60/40 je možná připraveno vstát z popela.“

Stojí za to zvážit, z jakých výšin 60/40 spadl. Výnosy indexu Bloomberg USAgg se v roce 2021 propadly na 1,12 %, zatímco výnosy z výnosů indexu S&P 500 klesly na 3,25 %, což je jedna z nejnižších hodnot za posledních čtyřicet let. Dohromady tyto úrovně podle společnosti Opsal nikdy neznamenaly nafouknutější výchozí bod pro křížové investory.

Zdroj: Unsplash

Je jisté, že mix 60 % akcií a 40 % dluhopisů v minulosti dobře chránil investory před výkyvy trhu. Letošní rok byl jiný, akcie a dluhopisy klesaly v tandemu v souvislosti s tvrdohlavě vysokou inflací a přístupem Federálního rezervního systému k jejímu snižování, ať to stojí, co to stojí. Model agentury Bloomberg sledující portfolio složené ze 60 % z akcií a 40 % z cenných papírů s pevným výnosem letos klesl o 20 %, což je jen o vlásek méně než rok 2008, který se stal nejhorším rokem v historii, a teprve třetí rok, kdy došlo k poklesu od roku 2007, kdy agentura Bloomberg začala tyto údaje sledovat.

Podle Mandy Xu a Franka Poeria ze společnosti Credit Suisse Group AG se souběh akcií a dluhopisů v roce 2022 „rozhodně zpřísnil“, přičemž tříměsíční klouzavá korelace vyskočila na 23leté maximum 45 % oproti desetiletému průměru minus 25 %. Jinými slovy, oba indexy se prodávají v tandemu, přičemž v poslední době zaznamenaly 11 po sobě jdoucích dnů společného pohybu, což je série, která nebyla zaznamenána od roku 1997. A jejich výkonnost je letos dvakrát horší než v roce 2002, kdy akcie zaznamenaly podobný pokles.

„Vycházeli jsme z historicky vysokého ocenění jak akcií, tak pevného výnosu,“ uvedl v rozhovoru Marvin Loh, hlavní makro stratég společnosti State Street Global Markets. Dodal však, že tato strategie by mohla brzy začít plnit to, co má, „protože se dostáváte do ocenění s pevným výnosem, které dává mnohem větší smysl. Existuje mnohem více přirozených kupců pro 4 % desetiletý dluhopis než pro 0,3 %“.

Tento názor zastává i spousta dalších – stratégové společnosti Morgan Stanley zabývající se křížovými akciemi v létě uvedli, že portfolio 60/40 pouze odpočívá a ještě není mrtvé, zatímco výzkumníci z Independent Adviser for Vanguard Investors uvedli, že je špatný čas „řídit se novou cestou“ a opustit vyvážený přístup.

Jinde se investoři do burzovně obchodovaných fondů připravují na možnost, že vrchol bolestí s dluhopisy již pominul, a investoři nakupují kupní opce na produkty jako iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (ticker TLT) a iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF (LQD).

Zdroj: Pixabay

Mezitím 10měsíční, 22% pokles indexu S&P 500 odboural pěnu z ocenění připomínající bublinu poté, co se index od svého dna v březnu 2020 více než zdvojnásobil. Podle údajů agentury Bloomberg se index S&P 500 obchoduje na 15,9násobku předpokládaných zisků, což je pod průměrem tohoto století, který činí 16,2násobek.

Portfolio v poměru 60/40 mělo zachytit růst, přičemž dluhopisová část měla stabilizovat situaci, když akcie klesají, uvedl Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti B. Riley.

„Dávalo by smysl, že pokud je to poprvé za desítky let, kdy jsou obě strany poraženy, že je pravděpodobné, že to bude lépe diverzifikovaný mix akciového portfolia a bude fungovat, protože skutečně začínáte získávat příležitost pro výnos ze svých 40 %,“ řekl. „Navíc se akcie obchodují na minimech, takže potenciální výnosy nahoru nyní vypadají mnohem lépe pro obě strany.“