Měsíc říjen, který dlouholetí investoři do kryptoměn slaví jako „Uptober“, historicky přináší bitcoinu velké zisky.
V sedmi z posledních deseti let zaznamenal bitcoin kladný měsíc. Naposledy si připsal 40% zisk v roce 2021, poté co v roce 2020 zaznamenal 28% a v roce 2019 10% nárůst. Vyplývá to ze spotových závěrečných cen na burze sledovaných poskytovatelem dat CryptoQuant. Čtyři z posledních šesti let zakončil ether říjnový obchodní měsíc výše, uvádí Kaiko.
Letos v říjnu však byla cenová akce nevýrazná. Bitcoin již několik týdnů smysluplně neprolomil hranici 19 000 dolarů a vzhledem k tomu, že se kryptoměny nacházejí na medvědím trhu, je možnost vykázání ztrátového října větší než obvykle.
Podle údajů Coin Metrics byl bitcoin v úterý za měsíc o 0,3 % levnější, zatímco ether klesl o 1,4 %.
„Volatilita kryptotrhu klesla za poslední měsíc na několikaletá minima, přičemž 20denní volatilita bitcoinu se nyní rovná volatilitě akciového indexu Nasdaq,“ uvedla pro CNBC vedoucí výzkumu společnosti Kaiko Clara Medalie.
„V průběhu října bitcoin pouze jednou překonal hranici 20 000 dolarů, a to 6. října, než se vrátil zpět a v jednu chvíli se ponořil pod 18 000 dolarů,“ dodala. „Celkově jsou denní objemy obchodů v říjnu v průměru nižší než v říjnu minulého roku, což byl měsíc předtím, než bitcoin překonal historická maxima nad 60 000 USD.“
Katie Stocktonová, analytička grafů a zakladatelka společnosti Fairlead Strategies, uvedla, že bitcoin znovu testuje svůj 50denní klouzavý průměr, a dodala, že podle ní zůstává ve střednědobém horizontu medvědí – s odkazem na zvýšené riziko propadu, který by mohl bitcoin dostat do blízkosti 13 900 USD. Navzdory přeprodaným podmínkám je dlouhodobá hybnost stále negativní, uvedla s tím, že zatím neexistují důkazy o dlouhodobém minimu.
Zdroj: Unsplash
Makro rizika a drobní investoři
Cenová akce může někomu připadat poněkud zaseknutá, ale mnozí oslavují relativní stabilitu bitcoinu a poznamenali, že zatímco akciové průměry opět klesly a znovu otestovaly svá letní minima, bitcoin se držel stabilně – i když byl 70 % pod svým listopadovým historickým maximem.
Podle Grega Magadiniho, generálního ředitele společnosti Genesis Volatility, je částečným důvodem nezvykle a trvale nízké volatility v poslední době to, že obchodníci s kryptoměnami začali počítat se zvýšením úrokových sazeb Federálního rezervního systému dříve než investoři do akcií.
„Kryptoměny zažily svůj krach již v květnu a červnu,“ řekl. „Kryptoměny předběhly křivku a nyní si oddechly, zatímco akcie mají nyní svou chvíli v obavách ze zvyšování federálních sazeb.“
Lepší výkonnost bitcoinu v prvním a třetím čtvrtletí roku také pomohla potvrdit myšlenku, že velký krach kryptoměn na jaře byl především důsledkem pádu projektu Terra a nákazy, která se rozšířila na Three Arrows, Voyager, Celsius a další. Někteří začínají uvažovat o tom, zda bitcoin není na začátku svého oddělování od akcií, které mnozí vysledovali až na začátku roku poté, co na trh začali vstupovat institucionální investoři a Fed představil svůj plán zvyšování sazeb.
Uvidíme, jak kryptoměny, které jsou v současné době za celý měsíc beze změny, zakončí říjen. Investoři hledají nový případ využití nebo katalyzátor, který by do kryptoměn přinesl nový zájem, ale mnozí se již smířili s tím, že kryptoměny jsou prozatím z velké části řízeny makrem.
Zdroj: Unsplash
„Kryptoměny by mohly být citlivější na to, kdyby se dlouhodobé výnosy doplazily výš, než jsou nyní,“ uvedla Callie Coxová, americká investiční analytička společnosti eToro. „Zatímco akciový trh by mohl najít určitou dynamiku v lepší než očekávané výsledkové sezóně, krypto by mohlo brzdit přesvědčení, že odolná ekonomika by mohla povzbudit Fed, aby se více rozmáchl svým kladivem. Citlivost na úrokové sazby byla v poslední době velkým diferenciátorem ve výnosech sektorů a tříd aktiv.“
Dodala také, že navzdory vlně institucionálních investic, která se letos a loni přidala k trhu, jsou kryptoměny stále z velké části orientovány na retail, a proto jsou letos citlivější na drobné investory, kteří chtějí snížit riziko ze svých portfolií.
„Zatím jsme toho moc neviděli, ale vidíme, že investoři se stávají defenzivnějšími, protože mají stále větší obavy z ekonomiky,“ řekla Coxová. „Lidé investují, když mají po ruce hotovost, a pokud maloobchodní investoři stáhnou své investice, protože potřebují zaplatit účty nebo vytvořit nouzový fond, mohli bychom vidět následné dopady na rizikovějších trzích, jako je krypto.“