Asi už víte, že i kryptoměny ovlivňují kroky amerického Federálního rezervního systému…
Po bezprecedentním přílivu peněžní zásoby v oběhu v počáteční reakci na pandemii koronaviru měnové excesy nakonec dostihly ekonomiku. Ve snaze zvládnout prudce rostoucí inflaci vyhlásila centrální banka závazek k jestřábí politice. To je negativní pro aktiva zaměřená čistě na růst, jako jsou virtuální měny.
Skutečná dynamika v přízemí však představuje mnohem větší nuance a složitosti. Podle Federální rezervní banky v New Yorku „medián jednoletých inflačních očekávání v září nadále klesal a z 5,7 % klesl na 5,4 %, což je nejnižší hodnota od září 2021. Naproti tomu tříletá inflační očekávání vzrostla na 2,9 % ze srpnových 2,8 %.“
Jinak řečeno, trajektorie kryptoměn bude pravděpodobně záviset na tom, která měnová síla zvítězí, zda inflace, nebo deflace. Ke zmatené povaze digitálních aktiv přispívá i to, že rychlost peněz se ve druhém čtvrtletí roku 2022 nápadně zvýšila.
Přesto zůstává tato rychlost – neboli míra, jakou každá měnová jednotka obíhá v ekonomice – historicky nízká. To naznačuje, že v diskurzu nadále převládá pesimismus nebo deflační dynamika. Proto by investoři měli u těchto nejsledovanějších kryptoměn postupovat opatrně.
Bitcoin (BTC-USD)
V průběhu minulého týdne, který skončil 17. října pozdě večer, se Bitcoinu (BTC-USD) podařilo dosáhnout téměř 3% zisku. I když se jedná o pozitivní vývoj, BTC se nadále obchoduje pod důležitou úrovní 20 000 USD. Podle základních principů technické analýzy vybízí nedostatečný pokrok směrem vpřed k medvědímu zájmu. Nepokračování směrem vzhůru logicky znamená, že se mnoho zastánců tohoto sektoru odhlásilo. Stále se jedná o jednu z nejlepších kryptoměn, které stojí za to sledovat.
Zdroj: Reuters
Nicméně býci bitcoinu zůstávají vskutku býčí. Mnoho významných hlasů tvrdilo, že BTC stojí na cestě vzhůru, což s sebou přinese i další kryptoměny. Někteří naznačují, že dojde ke kapitulaci nikoli ze strany býků, ale medvědů. Investoři by proto měli BTC bedlivě sledovat.
V případě kryptoměn je možné všechno. Tento sektor má však (ve své krátké historii) tendenci kmitat podle jasných býčích a medvědích cyklů. Podle mě nestačí mít tušení, že se BTC posune výš – musí pro to existovat nějaké fundamentální zdůvodnění.
Mějte na paměti, že v akciovém sektoru investoři diskontují ocenění cenných papírů na základě směrem dolů upravených odhadů zisků. Podobné cvičení musí proběhnout i u kryptoměn. Je tedy obtížné zjistit, jaký katalyzátor v nejbližší době vyžene BTC vzhůru kromě neočekávaného nárůstu inflace.
Ethereum (ETH-USD)
Několik týdnů a měsíců před událostí zvanou The Merge mnoho investorů vzhlíželo k Ethereu (ETH-USD), aby poskytlo kryptoměnám jiskru. Jistě, měli jisté opodstatnění v to věřit. Před událostí The Merge využívalo Ethereum energeticky náročný mechanismus konsensu proof of work (PoW). Nyní však síť úspěšně přešla na energeticky úsporný proof of stake (PoS).
Co se tedy stalo s cenou ETH, která od poloviny září prudce zklamala? Podle spoluzakladatele Etherea a generálního ředitele společnosti ConsenSys Joea Lubina trpělo následné obchodování dynamikou „prodává zprávy“.
Zdroj: Academy.binance
Navíc, i když by se Lubin jen stěží kvalifikoval jako kritik kryptoměn, měl tento průkopník blockchainu pro Ethereum několik ostrých slov. „Ekonomika je rozbitá a pravděpodobně ještě nějakou dobu rozbitá zůstane,“ řekl Lubin. „Takže zůstáváme ocasem, kterým vrtí velmi nemocný pes: globální makro situace.“
Aby bylo jasno, Lubin zůstává vůči ekosystému Ethereum býčí, což je podle mě správný postoj. Být v zásadě optimistický, pokud jde o kryptoměny, ale zároveň být realistický, pokud jde o jejich současné makrovětry.