Na trhu kryptoměn aktuálně panuje panika. Pokud ale budete uvažovat opravdu dlouhodobě, tyto nejznámější coiny rozhodně nikam nezmizí.
Trh s kryptoměnami je od konce loňského roku pod palbou. Do června ztratil více než polovinu své hodnoty. Přestože se objevily určité náznaky, že krypto zima začíná tát, tento týden jsme byli svědky dalšího výrazného poklesu, který byl způsoben nedostatkem likvidity a obavami, že by se kryptoměnová burza FTX mohla dostat do platební neschopnosti. Může se tedy zdát, že nastala zvláštní doba pro hledání potenciálních násobných zhodnocení v oblasti kryptoměn. Nicméně tvrdím, že právě teď je ta správná doba zařadit níže uvedená jména na svůj watchlist.
I když je nyní sentiment v mínusu, dlouhodobý býčí potenciál pro trh s kryptoměnami zůstává silný. Tradiční finanční instituce, nadnárodní korporace a další subjekty v posledních několika letech do technologie blockchain značně investovaly, což ukazuje na trvalý zájem institucionálních investorů. S tím, jak jich do krypto prostoru vstupuje stále více, mohou těžit ze zvýšené bezpečnosti, transparentních transakcí a nižších transakčních poplatků. Ačkoli se současný medvědí trh může zdát hrozivý, je to pravděpodobně jen dočasná komplikace pro odvětví, které je obrovským příslibem pro nadcházející roky.
Navíc vzhledem k výprodeji mnoha špičkových tokenů mají obchodníci šanci dostat se do hry za drasticky nižší ceny, než by mohli před rokem nebo dokonce před půl rokem. Díky tomu je hledání potenciálních násobných zhodnocení v oblasti kryptoměn o něco snazší, protože většina altcoinů pravděpodobně získá velký impuls, až se obchodování s rizikem vrátí do módy.
Bitcoin (BTC)
Bitcoin (CCC:BTC-USD) je považován za zlatý standard digitálních měn. Od spuštění sítě Bitcoin v roce 2009 podléhá hodnota tokenu obrovským výkyvům, přesto zůstává s velkým náskokem kryptoměnou číslo 1 podle tržní kapitalizace.
Bitcoin dosáhl svého vrcholu těsně pod 70 000 USD v listopadu 2021. Od té doby ztratil zhruba tři čtvrtiny své hodnoty. To samo o sobě vytváří předpoklady pro oživení této kryptoměny, jakmile se vrátí tolerance investorů k riziku. Na obzoru je však také důležitý býčí katalyzátor, který pravděpodobně vyžene BTC výše.
Zdroj: Pixels
V roce 2024 dojde u bitcoinu k dalšímu „halvingu“, který sníží nabídku nových bitcoinů na polovinu. S tím, jak se nabídka bitcoinů zmenšuje, zesiluje poptávka a žene ceny nahoru.
Bitcoin se stal oblíbeným investičním nástrojem mnoha institucionálních investorů. V posledních několika letech se objevilo několik burzovně obchodovaných fondů navázaných na bitcoin, což svědčí o jeho oblibě mezi investory. Dokonce si našel cestu i do fondů 401(k), což je jasným znamením, že se Bitcoin stal hlavním proudem.
Až se trh s kryptoměnami dostane na dno a BTC se začne zotavovat, myslím, že není pochyb o tom, že bude jedním z velkých hitů mezi kryptoměnami.
Ethereum (ETH)
Ethereum (CCC:ETH-USD) upoutalo pozornost investorů svým dlouho očekávaným přechodem na proof-of-stake blockchain. „Sloučení“ slibovalo uživatelům Etherea obrovské zvýšení výkonu, včetně vyšší rychlosti zpracování transakcí a vyšší propustnosti.
Navzdory těmto lákavým slibům se Ethereum nedočkalo žádného výrazného cenového nárůstu v důsledku přechodu, ke kterému došlo 15. září. Od té doby ETH kleslo o 19 %, čímž jeho ztráty od začátku roku dosáhly 65 %.
The Merge však není pro Ethereum vše a konec. Jak v červenci poznamenal spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin, The Merge je ve skutečnosti jen o málo více než poloviční bod pro platformu. Jinými slovy, máme se na co těšit.
Zdroj: Shutterstock
ETH je druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace a nejoblíbenější platformou z hlediska reálné využitelnosti, která pohání některé z nejlukrativnějších vertikál v blockchainové sféře. Je pravděpodobné, že se po cestě stane ještě populárnější, jakmile plně přejde na Ethereum 2.0.
Stejně jako BTC, i ETH pravděpodobně vyletí výše, až začne další kryptoměnová býčí série, což může trpělivým investorům přinést násobné výnosy.