Tyto měny se letos propadly a jedna z nich klesla vůči dolaru o více než 75 %

Devizové trhy zažily v roce 2022 bouřlivou jízdu, ale v některých zemích kombinace geopolitických tlaků a chybných kroků centrálních bank uvrhla měny do „spirály smrti“.

Silnější dolar v průběhu roku, kdy se investoři v záplavě geopolitických a makroekonomických šoků hrnuli k tradičnímu „bezpečnému přístavu“, těžce doléhal na mnoho měn rozvíjejících se trhů.

Hlavní producenti ropy a země s centrálními bankami, které razantně zvýšily úrokové sazby, si obecně vedou lépe.

Ghana

Steve Hanke, profesor aplikované ekonomie na Univerzitě Johnse Hopkinse, pravidelně zveřejňuje seznam nejhůře se vyvíjejících měn v letošním roce – a ghanský cedi je blízko vrcholu.

Minulý týden ve středu se cedi dostalo na nové rekordní minimum vůči dolaru, v jednu chvíli dosáhlo hodnoty 14,24, než se mírně zotavilo. Podle údajů společnosti Refinitiv začínal rok obchodováním za cenu o něco vyšší než 6 cedi za dolar, což znamená, že zelená bankovka vůči měně západoafrické země posílila o více než 132 %.

Kurz ghanského cedi vůči dolaru – Zdroj: Tradingeconomics

Mezi problémy Ghany patří rostoucí životní náklady a neudržitelné dluhové zatížení, které donutily vládu obrátit se na Mezinárodní měnový fond s žádostí o pomoc, s čímž nezvykle souhlasí jak vládnoucí, tak opoziční strany.

„Hloubka ghanských problémů je ještě výraznější, když uvážíme, že vládní úředníci jsou ochotni přijmout masivní snížení platů ve snaze uvolnit část finančních prostředků,“ uvedl v nedávné poznámce Jacques Nel, vedoucí oddělení makra v Oxford Economics Africa.

„Tato finanční oběť vládních úředníků by však neměla být zaměňována za jednotu mezi vedoucími představiteli země, neboť opozice bezostyšně vyčkává na schválení dohody s MMF, aby mohla usilovat o skalp prezidenta [Nany] Akufo-Adda.“

Poslední šok pro měnu přišel v okamžiku, kdy Bank of Ghana zrušila plánovanou devizovou aukci a v hlavním městě Akkře se tento měsíc konaly protesty požadující odstoupení prezidenta.

„Banka přijímá řadu opatření, aby zastavila rok trvající spirálu měny, včetně neúspěšného zásahu proti prodejcům měny bez licence,“ vysvětlil Murega Mungai, manažer obchodního oddělení společnosti AZA Finance se sídlem v Nairobi.

„Rovněž nakupuje dolary přímo od těžebních společností, aby posílila své rezervy, čímž trh přichází o tolik potřebnou likviditu. V této situaci očekáváme, že cedi zůstane v nejbližší době pod tlakem a možná oslabí nad úroveň 14,50.“

Hanke minulý týden na Twitteru uvedl, že cedi je „měna, kterou centrální banka vyhodila do povětří“, a navrhl, že země musí „zakonzervovat svou centrální banku a zavést měnovou radu“, aby se obnovil pořádek.

Zimbabwe, Kuba

Zdroj: Getty Images

Pokles cedi z něj však dělá teprve třetí nejhorší měnu na světě v tomto roce.

Na druhém místě je kubánské peso, které vůči dolaru pokleslo o 56,36 %, za nímž je pouze zimbabwský dolar, který od ledna ztratil vůči dolaru neuvěřitelných 76,74 % své hodnoty. Jak Zimbabwe, tak Kuba trpí závratnou inflací.

Hanke minulý týden uvedl, že „zimbabwská ekonomická spirála smrti se stále roztáčí“. Národní statistická agentura ZimStat oznámila, že inflace v zemi dosáhla v říjnu 268 % ročně, ale Hankeho vlastní odhady ji odhadují na 417 %. Podobně jako v Ghaně se úřady v Zimbabwe snaží podpořit místní měnu a bojovat proti inflaci omezením plateb v zimbabwských dolarech.

Nebývale vysoká inflace je hlavním problémem také na Kubě, kde Hankeho model odhaduje meziroční růst spotřebitelských cen na 166 %.

Egypt

Kurz egyptské libry vůči dolaru – Zdroj: Tradingeconomics

Egyptská libra se minulý týden propadla na nové minimum vůči dolaru, když se propadla na 24,42, a dostala se tak na Hankeho seznam deseti nejhorších měn roku 2022.

Agentura Fitch Ratings nedávno snížila úvěrový výhled země na negativní s odkazem na zhoršující se vnější likviditu a riziko zhoršeného přístupu na dluhopisový trh. Mezitím se egyptské devizové rezervy vyčerpaly z březnových 35 miliard USD na méně než 32 miliard USD v říjnu.

Agentura Fitch zdůraznila, že problémy Egypta s financováním zhoršuje nadcházející splatnost zahraničního dluhu ve výši 6 miliard USD v příštím roce a dalších 9 miliard USD ve splatnosti v roce 2024.

„Navzdory třepotání finančních obchodů oznámených na COP27 v Šarm aš-Šajchu tento týden, pokračující odchody zahraničních investorů celkově pravděpodobně způsobí další oslabení [egyptské] libry vůči dolaru v nadcházejících dnech,“ uvedl ve čtvrteční výzkumné zprávě obchodník AZA Finance Mitch Diedrick.

Mezi další měny, které se na seznamu objevují od minulého týdne, patří srílanská rupie, venezuelský bolívar, sierraleonský leon, myanmarský kyat, laoský kip a ukrajinská hřivna.