Americký dolar ztratil pozici vůči ostatním měnám včetně eura, jenu

Americký dolar ztratil pozici vůči ostatním měnám včetně eura, jenu a libry šterlinků poté, co ekonomické údaje z USA poskytly další důkazy o tom, že inflace začíná polevovat, což zvyšuje chuť investorů k rizikovějším aktivům a snižuje poptávku po bezpečných zelených bankovkách.

Podle údajů ministerstva práce se index cen výrobců ve Spojených státech (PPI) za 12 měsíců do října zvýšil o 8,0 % oproti očekávání ekonomů ve výši 8,3 % a zářijovému růstu o 8,4 %.

Zpráva, která následovala po menším než očekávaném růstu spotřebitelských cen za říjen z minulého týdne, povzbudila investory, kteří pozorně sledují údaje o inflaci a hledají známky toho, že by Federální rezervní systém mohl zpomalit zvyšování úrokových sazeb, jehož cílem je tlumit prudký růst cen.

„Chuť k riziku se zlepšila. To má tendenci oslabovat dolar,“ řekl Karl Schamotta, hlavní tržní stratég platební společnosti Corpay.

„Představitelé Fedu budou muset vidět mnoho měsíců, než cyklus zvyšování sazeb pozastaví, ale celkově se zdá, že cenové tlaky jdou správným směrem.“

Zdroj: Unsplash

Schamotta říká, že dolar pravděpodobně dosáhl svého vrcholu v září, ale vidí také riziko krátkodobého „výprodeje měn citlivých na riziko a rally dolaru, pokud dojde k omezení financování americké vlády před koncem roku“.

Ještě před americkými údaji euro, šterlink a švédská koruna vůči americkému dolaru prudce vzrostly, protože obchodníci vyhodnotili řadu ekonomických údajů, včetně údajů o zaměstnanosti ve Spojeném království a eurozóně a německého ekonomického sentimentu.

Euro naposledy vzrostlo o 0,79 % na 1,0407 USD poté, co se předtím dotklo svého maxima od 1. července. V Evropě obchodníci rovněž sledovali povzbudivé údaje, jako je německý index ekonomického sentimentu ZEW, který v listopadu vzrostl.

„Kvůli obavám z hluboké recese přes zimu se index nedávno zcela propadl. Vzhledem k mírnému začátku zimního topného období a dobře naplněným zásobám plynu si analytici pravděpodobně dělali naděje, že by to nemuselo dopadnout tak špatně,“ uvedla Antje Praefckeová, devizová analytička Commerzbank (ETR:CBKG).

Údaje rovněž ukázaly, že zaměstnanost v oblasti jednotné měny ve třetím čtvrtletí vzrostla.

Zdroj: Unsplash

Jane Foleyová, vedoucí oddělení FX strategie v londýnské Rabobank, poukázala také na další titulky podporující rizikové měny vůči dolaru. Setkání amerického prezidenta Joea Bidena na summitu s čínským vůdcem Si Ťin-Pchingem považovala za náznak toho, že napětí mezi oběma zeměmi mohlo ochladnout, a zmínila také stažení Ruska z ukrajinského Chersonu.

Dolarový index, který měří měnu vůči šesti protějškům včetně libry šterlinků a eura, naposledy klesl o 0,46 % na 106,162 poté, co se dříve dotkl 105,34, což je nejnižší hodnota od srpna.

Vůči japonskému jenu zelená bankovka naposledy klesla o 0,68 % na 138,975.

Švédská koruna vůči americkému dolaru prudce vzrostla poté, co údaje ukázaly, že inflace ve Švédsku v říjnu vzrostla méně, než se očekávalo. Dolar naposledy klesl o 0,19 % na 10,3831 koruny.

Britská libra šterlinků vzrostla o 1,56 % na 1,1941 USD poté, co dříve vzrostla až o 2,27 %, čímž se vůči dolaru dostala na tříměsíční maximum.

Stalo se tak před přísným rozpočtovým plánem britské vlády, který má být zveřejněn koncem tohoto týdne, a po údajích, podle kterých míra nezaměstnanosti v Británii nečekaně vzrostla a počet volných pracovních míst klesl již pátou zprávu v řadě, protože zaměstnavatelé se obávají o ekonomiku.