Americký dolar v pondělí vůči většině hlavních měn posílil a získal zpět nedávné ztráty, protože nová omezení COVID-19 v Číně podnítila obavy o globální ekonomický výhled a přiměla obchodníky vyhýbat se rizikovějším měnám.
Hlavní město Číny v pondělí varovalo, že čelí nejtěžší zkoušce pandemie COVID-19. V těžce postižených čtvrtích byly uzavřeny podniky a školy a zpřísnila se pravidla pro vstup do města, protože v Pekingu i v celé zemi se zvýšil počet nakažených.
Nové případy zpochybnily naděje, že by vláda mohla brzy zmírnit přísná omezení. To posílilo dolar, který je považován za bezpečné útočiště v době stresu.
Dolar vůči japonskému jenu vzrostl o 0,9 % na 141,665 jenu a dosáhl tak největšího jednodenního růstu od 14. října. Euro vůči zelené bankovce kleslo o 0,74 % na 1,0248 USD.
„Všechny oči se dnes upírají na Čínu a její politiku COVID Zero. Obchodníci se obávají, že by Čína mohla rozšířit své restrikce, což by mohlo zpomalit růst a ohrozit vyšší inflaci,“ uvedl John Doyle, viceprezident pro obchodování a dealing ve společnosti Monex USA.
EUR/USD (short) – Zdroj: Autochartist
„Obavy jsou patrné napříč třídami aktiv,“ dodal Doyle.
Čínský pevninský jüan otevřel na úrovni 7,1451 za dolar a oslabil na minimum 7,1708, což je nejměkčí úroveň od 11. listopadu.
Vzhledem k tomu, že investoři mají k rizikovějším měnám odmítavý postoj, australský dolar, který je považován za likvidní ukazatel chuti k riziku, klesl o 0,8 % na více než týdenní minimum 0,6617 USD.
Analytici přisuzovali část síly dolaru oživení po prudkém výprodeji v posledních několika týdnech, kdy se dolarový index v listopadu propadl až o 4,7 %.
„Na ranní rally dolaru se dívám spíše jako na odraz nedávné slabosti než jako na známku toho, že by se něco měnilo,“ uvedl Kit Juckes, hlavní devizový stratég Societe Generale (OTC:SCGLY).
Nižší než očekávané údaje o inflaci v USA podnítily naděje investorů, že zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem, které podporuje dolar, by mohlo být zmírněno. To přimělo obchodníky k výběru zisků ze stávajících dlouhých dolarových pozic.
Zdroj: Unsplash
Podle výpočtů agentury Reuters a údajů Komise pro obchodování s komoditními futures zveřejněných v pátek se sázky spekulantů na americký dolar poprvé za více než rok změnily na čistý short.
Dolarový index zůstává za celý rok v plusu 12 %.
Investoři budou analyzovat zápis z listopadového zasedání Fedu, který má být zveřejněn ve středu, a hledat v něm jakékoli náznaky ohledně výhledu úrokových sazeb.
V pondělí silnější dolar zatížil libru šterlinků, když britská měna vůči posilujícímu americkému dolaru klesla o 0,6 % na 1,18125 USD a investoři se připravovali na další oslabení libry před úterními údaji o veřejných financích a středečními bleskovými údaji o PMI.
Jinde zůstaly pod tlakem kryptoměny, přičemž bitcoin klesl o zhruba 1 % na 16 130 USD, protože kryptografický průmysl se nadále vzpamatovává z vysoce prominentního kolapsu krypto burzy FTX. FTX dluží svým 50 největším věřitelům téměř 3,1 miliardy dolarů, jak vyplývá z konkurzních spisů.