Pasivní dividendový příjem nabízí stabilitu v dnešním divokém světě. Věříme, že při současných tržních podmínkách se to rozumnému investorovi více než hodí.
Obecně platí, že inflační cykly jsou často důvodem pro nákup dividendových akcií s vysokým výnosem. Koneckonců, pokud Federální rezervní systém oslabuje měnu prostřednictvím holubičí měnové politiky, výnosy z dluhopisů vydaných státem se snižují. V současné době se však centrální banka zavazuje k jestřábí strategii, což vede k vyšším výnosům z dluhopisů.
Navzdory zjevné konkurenci má nákup dividendových akcií s vysokým výnosem smysl i v deflačním (jestřábím) cyklu. Za prvé, státní dluhopisy obvykle poskytují nižší pasivní příjem kvůli jejich přirozeně nízkému riziku selhání. Proto mohou investoři dosáhnout lepších výnosů (výměnou za vyšší riziko) u dividendových firemních titulů.
Další faktor posilující nákup dividendových akcií s vysokým výnosem se soustředí na stabilitu. Společnosti, které usnadňují pasivní příjem, mají obvykle zavedené podniky, které se zaměřují spíše na ziskovost než na přímou expanzi. Vzhledem k deflačnímu prostředí budou růstové společnosti pravděpodobně čelit mnohem většímu tlaku.
Pro ty, kteří se chtějí přizpůsobit nové realitě trhu, níže uvádíme dvojici dividendových akcií s vysokým výnosem, které je nyní vhodné koupit. Mezi dividendovými společnostmi samozřejmě nenajdeme tituly, které jsou těmi největšími inovátory ve hře – pro diverzifikaci vašeho portfolia jsou ale tyto akcie naprosto nezbytné.
Philip Morris (NYSE:PM) je největší tabákovou společností na světě na základě tržní kapitalizace přesahující 150 miliard dolarů. Od počátku roku akcie vzrostly o 2 %, čímž výrazně překonaly index S&P 500, který klesl o 17 %.
Zdroj: Getty Images
Z fundamentálního hlediska může Philip Morris těžit z kynologických hospodářských potíží. Přestože počet kuřáků již nějakou dobu klesá, zvýšený stres by mohl vést k nárůstu tohoto zlozvyku. Navzdory zjevným sociálním neduhům představuje Philip Morris bezesporu jednu z nejlepších dividendových akcií s vysokým výnosem, které lze koupit.
Její forwardový výnos ve výši 5,2 % je mnohem vyšší než průměrný výnos v sektoru spotřebního zboží ve výši 1,9 %. Abychom byli spravedliví, výplatní poměr ve výši 90,4 % je na (velmi) vysoké úrovni. Společnost se však také může pochlubit 13 lety po sobě jdoucích nárůstů dividend. Vedení společnosti nebude chtít tuto sérii přerušit.
Verizon (NYSE:VZ) je s tržní kapitalizací 162,2 miliardy dolarů jednou z největších telekomunikačních firem na světě. Dá se také říci, že společnost zažila lepší časy. Od začátku roku ztratila VZ více než čtvrtinu hodnoty svého kapitálu. Přesto se pokouší o návrat a za poslední měsíc posílila o 8 %.
Zdroj: Shutterstock
Začnu špatnými zprávami. Podle GuruFocus je VZ možnou hodnotovou pastí. Akcie se obchodují za pouhý 8,4násobek klouzavého dvanáctiměsíčního zisku, což je ve srovnání s odvětvím levné. Analytici Wall Street však mají životaschopné obavy ohledně základního podnikání.
A teď ty dobré zprávy. Společnost Verizon má stále relevantní podnikání a nabízí lákavou dividendu s budoucím výnosem 6,8 %. To snadno překonává průměrný výnos komunikačního sektoru ve výši 2,6 %. Také výplatní poměr činí 51,5 %, což je slušné.