Pro dvě největší kryptoměny brzy nastane období akumulace. Pokud máte rádi strategii pravidelného přikupování a průměrování nákladů, mějte oči na pozoru.
Kdysi jeden z nejlepších sektorů na globálních kapitálových trzích se letos setkal s velkou volatilitou. Na začátku letošního roku činila celková tržní kapitalizace všech virtuálních měn přibližně 2,2 bilionu dolarů. V ranních hodinách seance 22. listopadu se celková hodnota tohoto segmentu nyní pohybuje na úrovni necelých 781 miliard dolarů.
Z fundamentálního hlediska čelí kryptoměny kontrole reality. Podle mého názoru je hlavním viníkem Federální rezervní systém. Během celého životního cyklu průkopnických digitálních aktiv se jejich vzestup shodoval s obecně podpůrnou měnovou politikou. Nyní, když se centrální banka změnila na jestřábí, se utahování peněžní nabídky stalo pro aktiva založená na blockchainu protivětrem.
Dnes se nacházíme v situaci, kdy jedna zpráva je dobrá, druhá špatná. Řeknu vám to na rovinu: tyto kryptoměny, které je třeba sledovat, pravděpodobně ponesou prodlouženou zimu. Na druhou stranu, dobrou zprávou je, že pro trpělivé investory může být brzy možné nakoupit virtuální měny až s neuvěřitelnými slevami.
Bitcoin (BTC-USD)
Napříč různými publikacemi jsem vydal odhad, že by Bitcoin (BTC-USD) mohl klesnout na úroveň 10 000 USD. Na základě současné dynamiky nevidím příliš důvodů, proč tento předpoklad měnit. Koneckonců není to tak dávno, co se BTC obchodoval za cenu kolem 20 000 USD. Minulý týden se BTC potácel nad hranicí 16 tisíc. Ve chvíli, kdy píšu tato slova, se Bitcoin propadl na 15K území. Je zřejmé, že nad tímto trhem získali kontrolu medvědi.
Zdroj: Unsplash
Z fundamentálního hlediska mohla být představa, že kryptoměny představují vlastní katalyzátory růstu, mylná. Ačkoli zastánci blockchainu tvrdili, že se tento sektor nakonec oddělí od ostatních referenčních indexů, skutečnost je taková, že – alespoň prozatím – se digitální aktiva přizpůsobují politice Fedu. Vzhledem k tomu, že centrální banka bude pravděpodobně pokračovat v provádění agresivního zvyšování sazeb, BTC pravděpodobně ještě více klesne.
Pro ty, kteří nedávno vstoupili na trh s bitcoiny, je to nepříjemné a nezlehčuji to. Nicméně je asi nejlepší nezvyšovat chybu dalšími chybami. Kryptoměny mohou stále nabízet určitý růst, ale prozatím je lepší počkat, protože další volatilita je už za dveřmi.
Ether (ETH-USD)
Po většinu letošního roku se vyprávění o Ethereu (ETH-USD) soustředilo na událost zvanou merge. Při svém vzniku Ethereum – stejně jako většina ostatních kryptoměn – využívalo decentralizovaný mechanismus distribuovaného konsensu zvaný proof of work. Jak však tvrdili odborníci na blockchain, takové protokoly se vyznačují neudržitelně vysokou mírou spotřeby energie. Ekologický postoj proto představoval jeden z důvodů, proč ETH přešel na protokol proof-of-stake.
Zdroj: Shutterstock
Při přípravě tohoto přechodu se mnoho lidí obávalo strukturálních důsledků. Něco takového se totiž ještě nikdy nestalo. Obecně se však očekávalo, že pokud bude sloučení úspěšné, mohlo by to pro Ethereum znamenat předzvěst nové éry. Na základě posledních statistik výkonnosti kryptoměn se však zdá, že Merge byl spíše o nákupu fám a prodeji novinek. Je to důležitá lekce, kterou by měl zvážit každý investor do virtuálních měn. Nakonec kryptoměny rostou na základě poptávky na trhu, nikoliv na základě vylepšení protokolu (bez ohledu na to, jak působivé). Do budoucna by investoři měli být opatrní, pokud jde o příliš silné pořizování ETH. Vzhledem k tomu, že se mince sotva drží na úrovni 1K, není vyloučen výlet ke tříciferným hodnotám.