Po vysoce volatilní akci, které jsme byli svědky během středečního amerického obchodování, zůstávají trhy ve čtvrtek brzy ráno relativně klidné a investoři se připravují na oznámení o politice Bank of England a Evropské centrální banky. Švýcarská národní banka rovněž představí své rozhodnutí o úrokových sazbách a v rámci amerického ekonomického programu budou zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě za listopad spolu s týdenními počátečními žádostmi o podporu v nezaměstnanosti a průzkumem Empire State Manufacturing Survey newyorského Fedu.
Federální rezervní systém po svém prosincovém zasedání podle očekávání zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů do pásma 4,25-4,5 %. Revidovaný Souhrn ekonomických projekcí (SEP) ukázal, že medián projekce konečné sazby vzrostl na 5,1 % ze 4,6 % v zářijovém SEP. Ačkoli prvotní reakce trhu na jestřábí komentáře poskytla americkému dolaru impuls, během tiskové konference předsedy FOMC Jeroma Powella měna ztratila na síle. Powell uvedl, že nikdo neví, zda se americká ekonomika v příštím roce překlopí do recese, či nikoliv, a dodal, že by mohli revidovat projekci vrcholové sazby směrem dolů, pokud budou nadále pozorovat mírnější údaje o inflaci. Index amerického dolaru (DXY) se koncem středy propadl na nejslabší úroveň za posledních šest měsíců na 103,44 a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů ustoupil pod 3,5 %. Tržní prostředí, které se vyhýbá riziku, pomáhá americkému dolaru zůstat vůči svým soupeřům odolný i během čtvrteční evropské seance, kdy se DXY drží na mírných ziscích z oživení mírně pod úrovní 104,00.
Dříve během dne údaje z Číny ukázaly, že maloobchodní tržby v listopadu klesly meziročním tempem 5,9 %, čímž zaostaly za tržním očekáváním poklesu o 3,6 %. Kromě toho průmyslová výroba ve stejném období vzrostla o 2,2 %, zatímco analytici odhadovali +3,6 %:
EUR/USD (short) – Zdroj: Autochartist
Australský statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že míra nezaměstnanosti zůstala v listopadu beze změny na úrovni 3,4 %, přičemž změna zaměstnanosti dosáhla +64 tisíc. Nicméně AUD/USD se snažil využít příznivých údajů a klesl směrem k 0,6800 pod tlakem tržního prostředí, které se vyhýbá riziku, a neveselých makroekonomických údajů z Číny.
Podobně NZD/USD zůstává na zadní koleji a obchoduje se v záporném teritoriu pod úrovní 0,6450. Údaje z Nového Zélandu odhalily, že hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí rostl meziročním tempem 6,4 %, čímž překonal odhady analytiků ve výši 5,5 %.
EUR/USD se koncem středy přiblížil na dotek k úrovni 1,0700 a ve čtvrtek ustoupil k 1,0650. Všeobecně se očekává, že ECB zvýší svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. Investoři proto budou věnovat velkou pozornost revidovaným čtvrtletním projekcím a komentářům prezidentky Christine Lagardeové ohledně kvantitativního zpřísňovaní a výhledu politiky.
GBP/USD se ve středu dotkl nejvyšší úrovně od začátku června poblíž 1,2450, ale ztratil svou trakci. Vzhledem k tomu, že se účastníci trhu připravují na oznámení sazeb BOE, pár se obchoduje v záporném teritoriu mírně pod úrovní 1,2400.
GBP/USD (short) – Zdroj: Autochartist
USD/JPY se ve středu snažil o rozhodující pohyb oběma směry a uzavřel den beze změny. V evropském dopoledni se pár drží na mírných denních ziscích nad 135,70.
USD/CHF se koncem středy propadl na nejnižší úroveň od konce března na 0,9216, ale dokázal se odrazit. Ve čtvrtek se pár zatím drží nad úrovní 0,9250. Očekává se, že SNB zvýší základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1 %, ale někteří odborníci se domnívají, že by banka mohla místo toho zvolit zvýšení o 75 bazických bodů.