Je čas vsadit ve velkém na automatizaci – nejnovější trend ve světě

Automatizace je všelékem na náš současný problém s inflací.

Uprostřed všeho chaosu na trhu se věnuji jedné věci: hledám generační investiční příležitosti.

Proč? Protože historie ukazuje, že nejlepší doba pro investice do nových technologických megatrendů je ta, kdy se trhy hroutí. Přesně to dělají v roce 2022!

Nejlepší doba pro investice do počítačových akcií? Po bleskovém krachu v roce 1987. Tehdy se slibné počítačové akcie, jako je Microsoft (MSFT), obchodovaly za méně než 20 centů za akcii (po úpravě o rozdělení).

Nejlepší doba pro investování do internetových akcií? Po krachu dot-com v roce 2000. Po něm se slibné internetové akcie, jako je Amazon (AMZN), obchodovaly za méně než 30 centů (po úpravě o rozdělení).

Akcie chytrých telefonů? Po finanční krizi v roce 2008. Po ní se akcie chytrých telefonů, jako je Apple (AAPL), obchodovaly za méně než 3 dolary (po očištění od vlivů).

Akcie elektromobilů? Po roce 2020 Covid-19. To zanechalo akcie elektromobilů, jako je Tesla (TSLA), obchodované za necelých 25 dolarů (po úpravě o rozdělení).

Pochopili jste, o co jde. Vzorec je celkem jasný. Pokaždé, když se trh zhroutí, zůstávají akcie rozvíjejících se technologií obchodovány s obrovskými slevami. Investoři, kteří tyto akcie nakoupí v rámci výprodeje, nakonec v následujících třech, pěti a více než deseti letech vydělají jmění.

Takže… jaké akcie rozvíjejících se technologických firem jsou nejlepšími nákupy během tržního propadu v roce 2022? Rád bych se přiklonil k akciím v oblasti automatizace.

Zde je důvod.

Naléhavá potřeba automatizace

Skutečně věřím, že automatizační technologie budou představovat jednu z největších technologických změn paradigmatu v našich životech. Dále se domnívám, že k této změně dojde především v roce 2020.

Během příštího desetiletí přejdeme od světa řízeného lidmi ke světu řízenému roboty. A v důsledku toho se naše globální ekonomika navždy změní.

Tento megatrend – stejně jako mnoho předchozích – bude poháněn konvergencí světové potřeby automatizačních technologií a schopností inženýrů vytvářet jejich velmi schopné verze.

Nejprve si promluvme o té části „potřeba“.

Stručně řečeno, svět potřebuje napravit inflaci. A všudypřítomné zavádění automatizačních technologií je jediným způsobem, jak inflaci trvale potlačit.

Problém inflace má dvě části. Poptávka po zboží a službách je příliš vysoká a jejich nabídka příliš nízká.

Zdroj: Unsplash

Fed může vyřešit první část. Zvýšit úrokové sazby. Přiškrtit spotřebitelské výdaje. Potlačit ekonomickou poptávku – celkem snadné.

Ale zvyšování sazeb neřeší nabídkovou stránku problému inflace. Tu lze vyřešit jedině tak, že firmy přijdou na způsob, jak vyrábět více produktů a služeb. Ale abyste mohli vyrábět více výrobků a služeb ve světě, kde je hnacím motorem člověk, potřebujete více pracovní síly. To znamená, že společnosti musí zaměstnat více pracovníků, což znamená více mezd, spotřebitelských příjmů, výdajů a ekonomické poptávky.

Jinými slovy, současné „řešení“ nápravy nabídkové strany inflační rovnice zhorší dilema poptávky. A proto inflační situaci trvale nevyřeší.

Potřebujeme jiné řešení – a nikoliv inflaci způsobenou lidmi. Potřebujeme dezinflační řešení poháněné automatizací.

Automatizace čelí inflaci

Přehrajme si stejný scénář jako výše, ale ve světě poháněném automatizací.

Společnost potřebuje vyrábět více produktů. K jeho výrobě nasadí řadu automatizačních technologií – softwarových i hardwarových.

Tyto technologie mají velké počáteční instalační náklady, ale poté velmi nízké opakující se náklady. Čistý dopad na roční provozní náklady? Malý.

Přesto tyto technologie nespí, neodpočívají ani si neberou dovolenou. Neustále pracují na výrobě dalších produktů. Čistý dopad na produkci? Obrovský nárůst.

Celkový výsledek – společnost může vyrábět mnohem více produktů při nepatrně vyšších mezních nákladech. Nabídka se zvyšuje, aniž by se zvýšila ekonomická poptávka.

Automatizace je všelékem na náš současný problém s inflací.

Zdroj: Unsplash

Společnosti si to začínají uvědomovat. Proto se v roce 2022 začínají obracet k automatizačním technologiím. A tak vzniká ekonomika automatizace v hodnotě několika bilionů dolarů.

Automatizační technologie v posledních několika letech rychle pokročily. Nyní jsou v bodě, kdy jsou schopny vytvářet smysluplnou reálnou hodnotu – a navíc v ideální době!

Například společnost Walmart (WMT) právě automatizuje všechny své sklady pomocí komplexního robotického systému. Bude vybalovat, třídit, ukládat a přebalovat příchozí a odchozí zásilky pomocí kombinace robotických ramen a miniaturních autonomních vozidel.

To poté, co Amazon již automatizoval všechny své sklady pomocí vlastního robotického systému. A ve skutečnosti společnost také právě koupila jak iRobot (výrobce robotických vysavačů), tak Cloostermans (firma zabývající se skladovou robotikou). A to jen několik měsíců poté, co představila svého vůbec prvního domácího robota.

Je zřejmé, že společnost Amazon se ve velké míře snaží o robotizaci domácností – nasazení robotů pro automatizaci domácích prací, jako je sekání trávy, čištění bazénu a další.

Ve světě restaurací používají roboty k výrobě jídla řetězce rychlého občerstvení, jako jsou Chipotle (CMG), Wing Zone a White Castle. Další řetězce, jako je Chili’s, používají roboty k obsluze stolů. Převzetí automatizace ve světě restaurací je tady!

A dorazil i do maloobchodu. Roboti a autonomní vozidla se používají k doplňování zboží do regálů, úklidu uliček v obchodech a k rozvozu objednávek potravin v řetězcích, jako je Domino’s Pizza (DPZ).

Automatizační revoluce zasáhla i svět médií a zábavy. Už jste viděli ty reklamy, které říkají: „Tuto reklamu pravděpodobně napsal robot“? A co ty kresby, které vytvořil Dall-E, umělá inteligence, která generuje obrázky z dotazů? Slyšeli jste o Jasperovi, stroji na psaní s umělou inteligencí?

To je jen špička ledovce. Odborníci předpovídají, že do roku 2026 bude 90 % veškerého online obsahu vytvářeno umělou inteligencí.

Bohužel, já si dávám pohov. Svět dnes nepotřebuje jen automatizační technologie. Má také automatizační technologie, které může snadno nasadit. To je silná kombinace.

Závěrečné slovo

Každý krach na trhu je příležitostí koupit „další velkou věc“ za mrzký peníz, zatímco všichni ostatní si dělají starosti s krátkodobými problémy, které pominou. (Ty ostatně vždycky nastanou).

V 80. letech 20. století byl takovou „další velkou věcí“ počítač. V 90. letech to byl internet. V roce 2000 to byl chytrý telefon. A v roce 2010 to byla elektrická vozidla.

Nyní, v roce 2020, je to automatizace.

Dnes je čas vsadit na akcie v oblasti automatizace. Jsou levné… obchodují se za pár dolarů. Využijte toho, než v příštím desetiletí absolutně vyletí nahoru a roboti a software sežerou celý svět.