Vyšetřování ukázalo, že populární zprostředkovatel kryptoměn se nechal zranitelným v důležitém, zneužitelném směru.
Katastrofální rok pro kryptoměny vyvrcholil v listopadu 2022 nechvalně proslulým kolapsem nyní zkrachovalé burzy FTX.
Rychlý pád FTX měl devastující účinky na celý sektor kryptoaktiv a vedl k několika dalším bankrotům.
Sam Bankman-Fried, bývalý generální ředitel FTX, po sérii odhalení a právních kroků nakonec 3. ledna přiznal nevinnu z podvodu a dalších obvinění.
Tři federální úřady (Rada guvernérů Federálního rezervního systému, Federální korporace pro pojištění vkladů a Úřad kontrolora měny) dokonce vydaly společné oficiální prohlášení, v němž rovněž 3. ledna varovaly banky před kryptografickými riziky.
Kryptoměny obecně byly již dříve poznamenány spekulacemi, že jsou často využívány zločinci k nelegálním účelům, jako je praní špinavých peněz, podvody a obchodování s lidmi a drogami.
Zdroj: Getty Images
Příspěvek na blogu Evropské centrální banky v listopadu naznačoval, že Bitcoin (~BTCUSD) je měnou pro nekalé aktivity.
„Koncepční návrh a technologické nedostatky bitcoinu jej činí jako platební prostředek pochybným: skutečné bitcoinové transakce jsou těžkopádné, pomalé a drahé. Bitcoin nebyl nikdy ve významnější míře používán k legálním transakcím v reálném světě,“ uvádí se v příspěvku na blogu.
Coinbase se dohodla s newyorskými regulačními orgány
V souvislosti s obviněním z korupčního využívání kryptoměn byla americká burza Coinbase Global (COIN) – Get Free Report vyšetřována newyorským ministerstvem finančních služeb a 4. ledna se dohodla na vyrovnání ve výši 100 milionů dolarů.
Polovinu této částky tvoří pokuta a zbylých 50 milionů dolarů použije Coinbase na zlepšení svých postupů pro dodržování předpisů.
Adrienne A. Harrisová, superintendantka finančních služeb, oznámila urovnání v tiskové zprávě a uvedla, že pochybení v programu dodržování předpisů společnosti Coinbase porušila newyorské zákony a předpisy.
Selhání podle ministerstva způsobila, že platforma Coinbase byla zranitelná vůči závažnému trestnému jednání. To zahrnuje podvody, praní špinavých peněz, podezření na sexuální zneužívání dětí a potenciální obchodování s drogami, uvádí se v tiskové zprávě.
„Je velmi důležité, aby všechny finanční instituce chránily své systémy před špatnými aktéry, a očekávání ministerstva s ohledem na ochranu spotřebitele, kybernetickou bezpečnost a programy proti praní špinavých peněz jsou pro kryptoměnové společnosti stejně přísná jako pro tradiční instituce poskytující finanční služby,“ uvedla Harris.
„Společnost Coinbase nedokázala vybudovat a udržovat funkční program dodržování předpisů, který by dokázal držet krok s jejím růstem,“ pokračovala. „Toto selhání vystavilo platformu Coinbase potenciální trestné činnosti, což vyžadovalo, aby ministerstvo přijalo okamžitá opatření včetně instalace nezávislého pozorovatele.“
Zdroj: Unsplash
Rizika, která federální agentury vidí pro banky
Prohlášení z 3. ledna, které vydaly Fed, FDIC a OCC a v němž varovaly banky před riziky, upozornilo na potíže, s nimiž se kryptografický sektor potýká. V prohlášení je uvedeno několik klíčových rizik spojených s kryptoaktivy.
Tato nebezpečí se podle něj projevila volatilitou a zranitelností během roku 2022. Následuje seznam rizik vypsaných v prohlášení:
Riziko podvodů a podvodných jednání mezi účastníky sektoru kryptoaktiv.Právní nejistoty související s postupy úschovy, výkupy a vlastnickými právy, z nichž některé jsou v současné době předmětem soudních procesů a řízení.Nepřesná nebo zavádějící prohlášení a informace poskytované kryptoaktivními společnostmi, včetně zkreslených prohlášení týkajících se federálního pojištění vkladů, a další praktiky, které mohou být nekalé, klamavé nebo zneužívající, což přispívá k významnému poškození retailových a institucionálních investorů, zákazníků a protistran.Významná volatilita na trzích s kryptoaktivy, jejíž dopady zahrnují potenciální dopady na toky vkladů spojených s kryptoaktivními společnostmi.Náchylnost stablecoinů k riziku runu, což vytváří potenciální odliv vkladů pro bankovní organizace, které drží rezervy ve stablecoinech.Riziko nákazy v rámci sektoru kryptoaktiv vyplývající z propojení mezi některými účastníky kryptoaktiv, mimo jiné prostřednictvím neprůhledných úvěrových, investičních, finančních, servisních a provozních ujednání. Tato propojení mohou rovněž představovat riziko koncentrace pro bankovní organizace s expozicemi vůči sektoru kryptoaktiv.
Postupy řízení rizik a správy v sektoru kryptoaktiv vykazující nedostatečnou vyspělost a robustnost.Zvýšená rizika spojená s otevřenými, veřejnými a/nebo decentralizovanými sítěmi nebo podobnými systémy, mimo jiné včetně chybějících mechanismů správy a řízení, které by stanovily dohled nad systémem; neexistence smluv nebo standardů, které by jasně stanovily role, odpovědnosti a závazky; a zranitelnosti spojené s kybernetickými útoky, výpadky, ztrátou nebo uvězněním aktiv a nezákonným financováním.