Proč akcie čínské společnosti Alibaba v současnosti rostou?!

Společnost Alibaba vzrostla o 75 % oproti minimu, kterého dosáhla před dvěma měsíci. Provozní vyhlídky se zlepšují díky oživení ekonomiky v Číně. Zároveň se ale snižují také regulační rizika. Akcie BABA tak mají větší potenciál růstu díky stále levnému ocenění.

Společnost Alibaba (NYSE:BABA) je již několik let předmětem bojů. Ačkoli akcie obecně za posledních dvanáct měsíců stále klesají, Alibaba nyní vzrostla z 52týdenního minima o úctyhodných 76 %. Díky dobrým zprávám z Číny jsou investoři ohledně budoucnosti společnosti optimističtější a pomáhá i nízké ocenění společnosti BABA. Zatímco BABA je na vzestupu z minima, akcie by mohly dále stoupat, zejména pokud bude obnovení čínské ekonomiky úspěšné.

Co se stalo?

Alibaba si v roce 2022 vedla docela špatně, protože její akcie se během loňského poklesu propadly na minimum pod 60 USD za akcii. To je na hony vzdálené ceně 300 a více dolarů za akcii, na které se Alibaba obchodovala ke konci roku 2020. Ačkoli pro pokles ceny akcií vzhledem k vrcholu před dvěma lety existuje několik dobrých důvodů, například neúspěšné IPO společnosti Ant a napětí mezi Čínou a USA, prodej se zdál být místy přehnaný.

V posledních týdnech se Alibaba výrazně zotavila, pravděpodobně alespoň částečně v důsledku přehnaného prodeje na podzim loňského roku. Z minim na úrovni 50 USD nyní Alibaba vzrostla o více než 75 % směrem k ceně mírně přesahující 100 USD za akcii.

Zdroj: Getty Images

Proč akcie společnosti Alibaba vzrostly?

Důvody, díky nimž akcie BABA v posledních týdnech poměrně výrazně vzrostly, souvisejí s některými problémy, které měli investoři s akciemi BABA v minulosti. Za zmínku stojí tři faktory.

Zaprvé, na společnost Alibaba měla negativní dopad čínská politika nulového COVIDu, která vedla k hospodářskému propadu na veledůležitém domácím trhu společnosti Alibaba. Za druhé, investoři společnosti Alibaba se obávají regulace v Číně. A v neposlední řadě někteří investoři viděli velká rizika, pokud jde o vztahy mezi Čínou a USA.

Zdá se, že tlaky ve všech třech těchto otázkách polevují, což by mělo být pro činnost společnosti Alibaba a její akcie dobré.

Podívejme se nejprve na čínskou politiku kolem COVIDu. Během posledních několika týdnů Čína hodně otevřela svou ekonomiku, protože vláda se odklonila od svého předchozího přístupu nulového COVIDu, který ekonomice uškodil a který také vyústil v demonstrace a nepokoje, protože lidé v Číně nebyli spokojeni s tvrdými uzavíracími opatřeními a drastickou regulací všech aspektů života kvůli politice omezování COVIDu v zemi. Protože je pro Čínu důležitý hospodářský pokrok a protože vedení země chce zabránit nepokojům způsobeným nespokojenými občany, bylo otevření ekonomiky vhodným krokem – ostatně ostatní země po celém světě se také otevřely.

I když to v Číně vedlo k nárůstu infekcí, dopad na ekonomiku by měl být pozitivní. Bez lockdownů mohou spotřebitelé snadněji utrácet peníze a měla by se zvednout i průmyslová výroba, protože v karanténě bude méně lidí, což v minulosti vedlo k problémům ve výrobě a dodavatelském řetězci. Čína také učinila některé kroky k posílení své ekonomiky jinými způsoby, např. zvýšením výdajů na infrastrukturu. V důsledku toho se zlepšil globální výhled pro komodity, což je vidět na vývoji cen materiálů, jako je železná ruda (SCO:COM) a měď (HG1:COM). Cena železné rudy vzrostla oproti minimům z roku 2022 (zaznamenaným na podzim) o téměř 50 %, zatímco ceny mědi vzrostly oproti 52týdenním minimům o přibližně 25 %. Poptávka po komoditách je z velké části tažena Čínou, a tak „Dr. Copper“ a další komodity naznačují, že se situace v domovské zemi Alibaby zlepšuje.

Zdroj: Unsplash

Zlepšující se hospodářský růst v Číně bude pro společnost Alibaba přirozeně přínosem. Hospodářský růst má za následek vyšší mzdy a přírůstek bohatství spotřebitelů, což zlepší prodejní potenciál společností, jako je Alibaba. Kromě toho by čínští spotřebitelé mohli být s končícími opatřeními COVID optimističtější, což povede k větší ochotě utrácet peníze oproti hromadění hotovosti v nejistých dobách.

Obchodní růst společnosti Alibaba nebyl v posledních několika čtvrtletích příliš silný, neboť průměrné tempo růstu tržeb za poslední rok činilo pouhé 1 %:

Svou roli sehrálo i náročné srovnání s předchozím rokem, ale nejistota mezi čínským obyvatelstvem a výluky a zpomalení ekonomiky poškodily i podnikání společnosti BABA. Domníváme se, že díky probíhajícímu ekonomickému oživení by společnost BABA měla být schopna své tržby do budoucna zvýšit. Zlepšující se tempo růstu zase přiláká více investorů, za všech ostatních okolností.

Od neúspěchu IPO společnosti Ant Financial se investoři obávali regulace v Číně. Některé pokuty, které musela Alibaba zaplatit, situaci ještě zhoršily a mnoho investorů považovalo Alibabu za rizikový výběr kvůli nejistotě, pokud jde o budoucí kroky čínských regulačních orgánů. I když jsem si vždy myslel, že zabití společnosti BABA není v zájmu čínských politiků, protože společnost je důležitá jako zdroj daní a jako tvůrce pracovních míst, stále nebylo jasné, zda budou regulátoři na společnost BABA nadále tlačit.

Zdroj: Reuters

Právě teď to však vypadá, že regulátoři začínají být k Alibabě shovívavější, protože jsme se nedávno dozvěděli několik pozitivních zpráv o skupině Ant. Regulační orgány v Pekingu povolily společnosti Ant Group podstatné navýšení kapitálu, což se dříve nestalo. I když samozřejmě neexistují žádné záruky, tento krok by mohl znamenat, že společnost Ant Group bude do budoucna méně zatížena regulací. A pokud vše půjde dobře, mohla by tato finančně technologická společnost nakonec uskutečnit IPO. Vzhledem k tomu, že Alibaba vlastní přibližně třetinu společnosti Ant Group, mohlo by takové IPO uvolnit značnou hodnotu pro akcionáře společnosti BABA.

I když regulace v Číně stále zůstává rizikem, které by investoři měli sledovat, zdá se, že se věci ubírají správným směrem – méně regulace, nikoli více.

Stejně tak regulace v USA byla v minulosti označena za potenciální riziko i pro společnost Alibaba. Někteří investoři se obávají, že by si USA mohly vynutit například stažení akcií BABA z burzy NYSE. Zdá se však, že i zde se situace zlepšuje. Nedávno americké regulační orgány získaly přístup do účetních knih veřejných účetních firem se sídlem v Číně. To umožní pracovníkům Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) kontrolovat účetnictví společnosti BABA a dalších technologických společností se sídlem v Číně, které jsou kótovány v USA. To zase umožní těmto technologickým společnostem, včetně BABA, dodržovat americké předpisy. Stažení BABA a jí podobných společností z burzy by bylo možné, pokud by regulátoři SEC neměli přístup k jejich účetním knihám – zdá se však, že to nebude problém, protože američtí regulátoři nyní mohou poprvé provést požadované kontroly.

Pokud jsou účetní knihy BABA v pořádku, což předpokládáme, měla by být Alibaba brzy schopna vyhovět americkým předpisům a hrozba vyřazení z obchodování na burze se sníží. To nebude mít přímý dopad na podnikání společnosti BABA ani na její zisky či peněžní toky, ale zmírnění obav z možného vyřazení z burzy by mohlo přilákat nové investory, kteří se v minulosti společnosti Alibaba vyhýbali. Domníváme se, že nedávné zprávy o tom, že Čína usiluje o lepší vztahy s USA, jsou pro Alibabu rovněž pozitivní, protože to dále sníží riziko nepříznivé regulace v USA.

Existuje potenciál dalšího růstu?

Alibaba od svého minima vzrostla o více než 75 %. To ovšem znamená, že v porovnání se situací před dvěma měsíci je nyní méně hodnotným tipem. Přesto Alibaba zdaleka není drahou akcií. Pokud se bude dařit, mohla by společnost v roce 2023 a později dále růst, protože akcie stále zdaleka nejsou drahé.

Podle analytické obce by Alibaba měla v letošním roce (který skončí na konci března) vydělat kolem 7,50 USD na akcii. To na základě současné ceny akcií Alibaba představuje násobek zisku ve výši 14. Nejenže to představuje slevu oproti širokému trhu, který se obchoduje s násobkem zisku ve výši desítek, ale BABA vypadá velmi levně i ve srovnání se svým nejbližším americkým protějškem, společností Amazon (AMZN), jejíž zisk v posledních čtvrtletích klesl a která je stále oceněna na vysoký 80násobek čistého zisku.

Zdroj: Pixabay

V příštím fiskálním roce, který začíná za tři měsíce, by Alibaba měla podle odhadů vydělat 8,74 USD na akcii. Pokud by se Alibaba za rok obchodovala na úrovni 15násobku čistého zisku, znamenalo by to cenu akcie 131 USD, tedy zhruba o 30 % vyšší než je dnešní cena BABA. Pokud by se akcie společnosti BABA obchodovaly na úrovni 18násobku čistého zisku, mohly by se vyšplhat na 157 USD, což by umožnilo návratnost ceny přibližně 55 %. Ani 18násobek čistého zisku by v absolutních číslech nebyl zdaleka tak vysoký. Společnost BABA se v minulosti po delší dobu obchodovala také za mnohem vyšší násobky, a to za více než 30násobek. Domníváme se tedy, že 15x nebo 18x násobek zisku za rok není až tak ultra býčím přístupem.

Závěrem

Alibaba v posledních dvou letech nepředváděla dobré výsledky. Přesto se od svých minim zvedla a její výhled se zlepšuje. Oživení ekonomiky v Číně by mělo podpořit růst společnosti BABA a regulační rizika v Číně i v USA klesají. Vzhledem k tomu, že akcie jsou stále levné, další potenciál růstu je podle našeho názoru rozhodně možný.