Nový rok, nová rallye: Proč bitcoin po bouřlivém roce 2022 vzrostl tento měsíc o 26 %?

Rok 2023 začal pro bitcoin pozitivně – cena největšího digitálního tokenu na světě vzrostla od začátku ledna o zhruba 26 %.

V sobotu cena bitcoinu poprvé od 7. listopadu vzrostla nad 21 000 USD za minci.

Stále je to však daleko od rekordní hodnoty 68 990 dolarů, kterou bitcoin zaznamenal v listopadu 2021. Hráčům na trhu však poskytla důvod k určitému optimismu.

Měsíční rally následuje po chmurném roce 2022, kdy došlo k velkým insolvencím a skandálům v kryptoměnovém průmyslu, včetně pádu FTX, a prudkému poklesu širšího trhu spojenému s kroky centrálních bank.

Podle analytiků stojí za novoročním růstem bitcoinu řada faktorů, včetně zvýšené pravděpodobnosti snížení úrokových sazeb a také nákupů ze strany velkých kupců známých jako „velryby“.

Zdroj: Unsplash

Nový rok, nová měnová politika?
Inflace se ochlazuje a ekonomické ukazatele naznačují zpomalení hospodářské aktivity v USA. Díky tomu jsou obchodníci optimističtí, že by Federální rezervní systém mohl zvrátit nebo alespoň zmírnit svou strategii zvyšování sazeb.

Čerstvé údaje o inflaci v USA minulý týden ukázaly mírný ústup, když index spotřebitelských cen v prosinci meziměsíčně klesl o 0,1 %, což bylo v souladu s odhady společnosti Dow Jones.

„Vypadá to, že Bitcoin se znovu spojil s makrodaty, protože investoři se otřepali z kolapsu FTX,“ řekl CNBC e-mailem James Butterfill, vedoucí výzkumu ve společnosti CoinShares, která se zabývá správou digitálních aktiv.

„Nejdůležitější makrodata, na která se investoři zaměřují, jsou slabé PMI ve službách a klesající trend údajů o zaměstnanosti a mzdách. To spolu s klesajícím trendem inflace vede ke zlepšení důvěry, přičemž to přichází v době, kdy se ocenění bitcoinu … blíží historickým minimům. Vyhlídka na uvolněnější měnovou politiku na pozadí slabších makrodat a nízkých ocenění je tím, co vedlo k této rally.“

Fed v roce 2022 sedmkrát zvedl výpůjční sazby, čímž donutil riziková aktiva, jako jsou akcie – a zejména technologické akcie – k poklesu. V prosinci banka zvýšila základní sazbu fondů na 4,25-4,50 %, čímž dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2007.

Bitcoin se dostal do tržního dramatu kolem úrokových sazeb z úvěrů, protože jej investoři stále více považují za rizikové aktivum.

Zastánci dříve hovořili o potenciálu bitcoinu jako „zajištění“, které lze koupit v době vysoké inflace. V roce 2022 se však bitcoinu nepodařilo tohoto cíle dosáhnout, místo toho se propadl o více než 60 %, protože USA a další velké ekonomiky se potýkaly s vyššími sazbami a životními náklady.

Zdroj: Unsplash

Yuya Hasegawa, analytik kryptotrhu japonské kryptoburzy Bitbank, ve své poznámce z 13. ledna uvedl, že to mezi účastníky trhu „vaří naději, že Fed dále zpomalí tempo zvyšování sazeb“.

Fed pravděpodobně prozatím ponechá úrokové sazby na vysoké úrovni. Někteří hráči na trhu však doufají, že centrální banka začne tempo zvyšování sazeb zmírňovat, nebo je dokonce sníží. Někteří ekonomové předpovídají, že ke snížení sazeb Fedu by mohlo dojít již v letošním roce.

To proto, že centrálním bankéřům hraje do karet i riziko recese.

Podle průzkumu, který organizátor Světového ekonomického fóra zveřejnil v pondělí, se přibližně dvě třetiny hlavních ekonomů oslovených Světovým ekonomickým fórem domnívají, že v roce 2023 je pravděpodobná globální recese.

Americký dolar také oslabil, přičemž zelená bankovka se za poslední tři měsíce propadla o 9 % vůči koši měn, které používají obchodní partneři USA. Většina bitcoinů se obchoduje proti USD, takže slabší dolar je pro bitcoin lepší.

„Jsme svědky toho, že dolar nasadil vrchol, inflace se zmírňuje, zvyšování úrokových sazeb zpomaluje – to vše ukazuje na to, že trhy budou v příštích několika měsících více riskovat,“ uvedl pro CNBC Vijay Ayyar, viceprezident pro firemní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptografické burze Luno.

‚Velryby‘ nakupující BTC
Podle Kaika mohou být v čele nejnovější rallye bitcoinu větší kupci digitálních mincí známí jako „velryby“.

Zdroj: Getty Images

Firma zabývající se kryptoměnovými daty v pondělí v sérii tweetů uvedla, že velikost obchodů se na kryptoměnové burze Binance vyšplhala z průměrných 700 dolarů 8. ledna na dnešních 1 100 dolarů, což naznačuje obnovenou důvěru velryb v trh.

Velryby jsou investoři, kteří nashromáždili velké hromady bitcoinů. Někteří z nich jsou jednotlivci, například generální ředitel společnosti MicroStrategy Michael Saylor a investor ze Silicon Valley Tim Draper. Jiní jsou subjekty, jako jsou tvůrci trhu, kteří působí jako prostředníci při obchodech mezi kupujícími a prodávajícími.

Skeptici digitálních měn tvrdí, že díky tomu je trh náchylný k manipulaci ze strany několika vybraných investorů s velkými hromadami tokenů. Podle fintechové společnosti River Financial tvoří 97 nejbohatších adres bitcoinových peněženek 14,15 % celkové nabídky.

V prosinci Carol Alexanderová, profesorka na univerzitě v Sussexu, řekla televizi CNBC, že bitcoin by mohl v roce 2023 zažít „řízený býčí trh“, na kterém bitcoin v prvním čtvrtletí vycestuje na sever k 30 000 USD a v druhé polovině k 50 000 USD. Její úvaha spočívala v tom, že při vypařujících se objemech obchodování a extrémně vysoké míře strachu na trhu by pak nastoupily velryby, které by trh podpořily.

Obtížnost těžby bitcoinů roste
Ve hře jsou i další faktory.

Několik těžařů bitcoinů bylo v důsledku poklesu cen spláchnuto. Těžaři bitcoinů, kteří k ověřování transakcí a ražbě nových tokenů používají energeticky náročné stroje, byli propadem cen a rostoucími náklady na energii vytlačeni.

To je podle Ayyara pro bitcoin historicky dobré znamení.

Zdroj: Getty Images

Tito aktéři hromadí obrovské množství digitální měny, což z nich dělá jedny z největších prodejců na trhu. Vzhledem k tomu, že těžaři se zbavují svých zásob, aby splatili dluhy, odstraňuje to velkou část zbývajícího prodejního tlaku na bitcoin.

V poslední době se však zvyšuje „obtížnost“ bitcoinové sítě, což znamená, že se nasazuje více výpočetního výkonu k uvolnění nových tokenů do oběhu.

Podle údajů BTC.com dosáhla v neděli obtížnost těžby rekordních 37,6 bilionu hashů, což znamená, že k nalezení platného bitcoinového bloku a jeho přidání do blockchainu je v průměru zapotřebí 37,6 bilionu hashů neboli pokusů.

„Obtížnost těžby bitcoinů je měřítkem toho, jak obtížné je vytvořit další blok transakcí,“ uvedl v pondělí Marcus Sotiriou, analytik trhu u brokera digitálních aktiv GlobalBlock.

„Obtížnost těžby bitcoinů klesla před poslední aktualizací o 3,6 % poté, co zimní bouře vedla k tomu, že někteří těžaři ukončili činnost. Nyní se však zdá, že těžaři jsou opět v provozu, a to s novými a výkonnějšími stroji.“

„Půlení“ v roce 2024
Mezitím by události dále v kryptoměnovém kalendáři mohly dát obchodníkům důvod k novoroční radosti. Je to sice ještě rok, ale takzvaný „halving“ bitcoinu je událost, která často vede k nadšení kryptoinvestorů.

Zdroj: Getty Images

Polovičení, kdy se odměny těžařům bitcoinů snižují na polovinu, někteří investoři vnímají jako pozitivní pro cenu bitcoinu, protože stlačuje nabídku.

„Existují náznaky, že by to mohl být začátek nového cyklu u bitcoinu, protože obvykle se to děje zhruba 15-18 měsíců před půlením,“ řekl Ayyar pro CNBC.

K dalšímu půlení by mělo dojít někdy mezi březnem a květnem 2024.

Ayyar nicméně varoval: „V tuto chvíli jsme u Bitcoinu v překoupeném teritoriu, a proto by určitě mohlo dojít k poklesu.“ Dodal, že ceny by se mohly propadnout, pokud bitcoin v příštích několika dnech uzavře pod 18 000 USD.