Americký dolar se propadá níže – obavy z recese rostou

Americký dolar se v ranním evropském obchodování ve čtvrtek snížil a pokračoval tak v nedávném výprodeji poté, co slabé údaje z americké ekonomiky naznačily blížící se recesi a poskytly Federálnímu rezervnímu systému další argumenty pro zpomalení agresivního zvyšování úrokových sazeb.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 101,965, tedy těsně nad sedmiměsíčním minimem 101,77, které bylo zaznamenáno na začátku týdne.

Dolar od svého vrcholu na konci září, po rally vyvolané agresivním zpřísňováním měnové politiky po většinu roku 2022, klesl o více než 10 %.

Tento výprodej pokračoval i ve středu poté, co maloobchodní tržby v USA v prosinci klesly nejvíce za poslední rok a výrobní produkce zaznamenala největší pokles za téměř dva roky, což podnítilo obavy, že největší světová ekonomika směřuje k recesi.

„Kontrola trhu nad výhledem americké ekonomiky exponenciálně vzrostla poté, co zpráva ISM služeb poukázala na blížící se recesi: očekávejte další bolest pro dolar, pokud se objeví nové známky zpomalení nyní, kdy se kalendář amerických dat opět zrychluje,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

USD/JPY klesl o 0,5 % na 128,26, přičemž japonský jen se do jisté míry odrazil od svých prudkých ztrát poté, co Bank of Japan zachovala rozsah kolísání své politiky řízení výnosové křivky, čímž zmátla očekávání další úpravy kurzu.

Nicméně spekulace, že rostoucí inflace přiměje banku k tomu, aby tuto ultra uvolněnou politiku nakonec změnila, vedly k prudkému oživení jenu.

USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist

Jinde měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,3 % na 1,0819 a zůstal poblíž 9měsíčních maxim, přičemž představitelé Evropské centrální banky nadále trvají na potřebě výrazného zvýšení úrokových sazeb.

V tomto tématu ve čtvrtek pokračoval Klaas Knot, současný prezident nizozemské centrální banky.

„Myslím si, že přinejmenším do poloviny roku budeme v režimu zpřísňování,“ řekl Knot v rozhovoru pro CNBC, protože základní inflace v eurozóně nevykazuje žádné známky zmírnění.

GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2321, čímž se ještě více vzdálil jednoměsíčnímu maximu z předchozí seance na úrovni 1,2435, zatímco AUD/USD klesl o 0,7 % na 0,6894 poté, co údaje ukázaly, že trh práce v zemi nečekaně ochladl z prosincového rekordního maxima.

NZD/USD klesl o 0,6 % na 0,6399 po zprávě, že premiérka Jacinda Ardern odstoupí do začátku února.

EUR/NOK by se mohl opět obchodovat v blízkosti 10,60-10,65, NB chystá poslední zvýšení – ING

Norges Bank dnes oznámí měnovou politiku. Ekonomové ING očekávají zvýšení měnové politiky ze strany NB o 25 bazických bodů a vidí rizika pro NOK.

EUR/NOK (long) – Zdroj: Autochartist

Norges Bank dnes možná provede poslední zvýšení.

„Podle posledních projekcí banka signalizovala vrcholnou sazbu 3,00 % (nyní na úrovni 2,75 %) na začátku roku 2023 a kombinace odolné základní inflace, růstu a zaměstnanosti naznačuje, že by – podle našeho názoru – měl nastat správný čas pro poslední zvýšení v tomto cyklu.“

„V souladu s naší výzvou dnes vidíme pro NOK proinflační rizika. EUR/NOK by se dnes mohl opět obchodovat v blízkosti 10,60-10,65, ale síla eura naznačuje, že většina zisků NOK může být směrována proti dolaru.“

USD/MXN se odráží od 35měsíčního minima v prostředí hrozící recese a nižších výnosů.

USD/MXN vrací vnitrodenní ztráty na 18,95 a míří do čtvrteční evropské seance, když mexické peso konsoliduje nedávné zisky kolem několikaměsíčního minima.

Latinská Amerika bohatá na suroviny (LATAM) fandí slabšímu americkému dolaru a také vyšším cenám komodit, které vyvíjejí tlak na pokles cen USD/MXN. Přitom pohyb kotace směrem dolů vychází také z nižších výnosů amerických státních dluhopisů a z obav z recese v USA, a to především v důsledku nepříznivých údajů z USA. Zdá se však, že konsolidace nedávných ztrát před pátečními mexickými maloobchodními tržbami vyvolala nejnovější korekční odraz.

Křížový měnový pár GBP/JPY rozšiřuje pokles z předchozího dne z oblasti 161,50, tedy z třítýdenního maxima, a ve čtvrtek zůstává pod silným prodejním tlakem. Spotové ceny přerušují třídenní vítěznou sérii a klesají zpět blíže k polovině úrovně 157,00 a do evropské seance míří na nové denní minimum.

Zatímco investoři vstřebávají středeční holubičí politické rozhodnutí japonské centrální banky (BoJ), hrozící rizika recese zvyšují poptávku po bezpečném přístavu, japonském jenu, a vyvíjejí tlak na křížový kurz GBP/JPY. Investoři se nadále obávají potenciálních překážek plynoucích z dosud nejhorší epidemie COVID-19 v Číně. Kromě toho vleklý rusko-ukrajinský válečný konflikt podněcuje obavy z hlubšího globálního hospodářského poklesu.