Kryptoburza FTX byla v Africe útočištěm před klesajícími kurzy měn a inflací

Několik týdnů před tím, než kryptoměnová burza FTX vyhlásila bankrot, se desítky mladých Nigerijců v přiléhavých šatech a pestrobarevných oblecích proháněly pod limbovými tyčemi, pózovaly na fotografiích před logem společnosti a popíjely drahý alkohol na luxusním místě na pláži.

Večírek v nigerijském Lagosu byl součástí tažení burzy se sídlem na Bahamách do Afriky, kde FTX v posledních dnech před svým krachem agresivně nabírala nové zákazníky, jejichž prostředky nyní uvízly v konkurzním řízení. Američtí prokurátoři obvinili zakladatele FTX Sama Bankmana-Frieda z podvodu, protože údajně ukradl miliardy dolarů z prostředků zákazníků FTX a podvedl investory a věřitele své obchodní společnosti Alameda Research. Ten se přiznal k nevině.

Za nablýskanou fasádou akcí, jako byl večírek v Lagosu 8. října, se společnost FTX zaměřila na nové zákazníky v Africe spíše chlebem a slibem, že takzvané stablecoiny, tokeny, jejichž hodnota má být navázána na americký dolar, spolu s 8% ročním úrokem z tokenů nabízejí ochranu před pádem místních měn a prudkou inflací.

Toto poselství bylo obzvláště atraktivní v minulém roce, kdy zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem a obavy z pandemického nárůstu veřejného dluhu vyhnaly dolar na rekordní hodnoty vůči africkým měnám, jako je nigerijská naira a ghanské cedi. Devizová omezení v mnoha afrických zemích také znamenají, že dolary jsou pro běžné střadatele často nedostupné s výjimkou vysokých prémií na černém trhu, což z kryptoměn činí lákavou alternativu.

Kromě úhledných večírků a akcí zaměřených na výuku potenciálních nových zákazníků, jak FTX používat, byla velká část práce burzy v Africe postavena na programu ambasadorů, včetně univerzitních studentů, kteří pracovali na náboru nových uživatelů s bonusy za registraci ve výši 5 dolarů a dárky zdarma. Ambasadorům byly zadány cíle pro nově přijaté zákazníky a objem obchodů, které vygenerovali jejich doporučení.

Zdroj: Getty Images

Podle Kima Grauera, vedoucího výzkumu newyorské analytické společnosti Chainalysis, která se zabývá blockchainem, afričtí obchodníci ve srovnání s uživateli kryptoměn v USA nebo Evropě obvykle investují mnohem menší částky a své tokeny častěji používají k uchování úspor, placení každodenních nákupů a posílání peněz přes hranice. V subsaharské Africe se 80 % všech kryptoměnových převodů týká částek do 1 000 USD, zatímco v Severní Americe je to 71 %, uvádí Chainalysis.

„Většina lidí, se kterými se v Africe setkáváme, nevyužívá dodatečné finanční prostředky, ale dává v sázku své živobytí, aby měla co jíst,“ řekl Ray Youssef, výkonný ředitel společnosti Paxful, což je v Africe populární peer-to-peer bitcoinové tržiště se sídlem v Delaware. „A nyní [ti, kteří investovali u FTX] své prostředky s největší pravděpodobností už nikdy neuvidí.“

Bankman-Fried sám pomáhal propagovat FTX zákazníkům v Africe osm dní předtím, než společnost vyhlásila bankrot. „Ahoj, západní Afriko!“ napsal 3. listopadu na Twitteru a informoval své příznivce, že burza nyní přijímá vklady v západoafrických francích CFA, což je měna používaná v Beninu, Burkině Faso, Pobřeží slonoviny, Guineji-Bissau, Mali, Nigeru, Senegalu a Togu.

„Jednou z mých největších výčitek je i nadále zklamání zákazníků a zaměstnanců FTX,“ uvedl Bankman-Fried prostřednictvím svého mluvčího minulý týden.

FTX měsíčně v Africe zpracovávala objem obchodů v hodnotě přibližně 500 milionů dolarů, přičemž většina z nich pocházela z Nigérie, uvedl Pius Okedinachi, který byl ve společnosti FTX vedoucím oddělení vzdělávání pro Afriku a zároveň velvyslancem. Okedinachi, který žije v Lagosu, uvedl, že jeho hlavním úkolem bylo propagovat FTX v Nigérii a dalších afrických zemích prostřednictvím online informačních schůzek a osobních akcí s řečníky a panely.

Zdroj: Getty Images

„Víme, jak hrát tuto hru. Víme, jak lidi zapojit,“ řekl.

Okedinachi uvedl, že FTX mu stanovila cíle v objemu obchodů ve výši 1 milionu dolarů z doporučení, kterých musel každý měsíc dosáhnout, přičemž nejméně 100 000 dolarů muselo pocházet z nových doporučení. Plat nebyl velký, řekl, ale odmítl poskytnout podrobnosti.

Někteří z účastníků akcí Okedinachiho byli další ambasadoři FTX, včetně univerzitních studentů. Společnost FTX založila svůj program ambasadorů na afrických univerzitách zhruba před dvěma lety, řekl v červnu nigerijským novinám Business Day Adebayo Juwon, bývalý manažer pro rozvoj obchodu společnosti FTX Africa.

Juwon se odmítl vyjádřit, když ho kontaktoval deník The Wall Street Journal.

Ambasadoři kampusů museli zorganizovat a uspořádat úspěšnou akci, která byla definována jako akce s nejméně 500 účastníky, a poté jim bylo vyplaceno 200 dolarů za akci a následně jim bylo vyplaceno měsíční stipendium ve výši 200 dolarů, uvedl Fortunate Atueyi, 23letý student chemie na Nigerijské univerzitě v Nsukce, který se stal ambasadorem kampusu FTX v březnu. FTX předem poskytla finanční prostředky na propagaci, marketing, občerstvení, dopravu a další náklady spojené s pořádáním akce, řekl Atueyi.

Zdroj: Getty Images

Atueyi uvedl, že přišel o své vlastní úspory, přibližně 1 000 dolarů, které investoval u FTX do stablecoinů. „Částečným důvodem, proč jsem je tam ukládal, byla inflace nairy,“ řekl Atueyi. „Raději mám své peníze v dolarech než v naiře.“

FTX Africa se trefila do podobné noty, když 4. listopadu sdílela pozvánku na webinář Twitter Spaces ve skupině spravované společností v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram s více než 11 000 členy. Webinář s názvem „Hedging over inflation using FTX Earn“ sliboval, že účastníky naučí, jak využít „nedávného rozpětí na nairu a spoustu dalších měn, jako jsou ghanský (sic) cedis, jihoafrický rand a keňský šilink“.

Někteří ambasadoři FTX uvedli, že je přilákal slib Bankmana-Frieda, že své výdělky použije na řešení globálních problémů, jako je prevence jaderné války a budoucích pandemií.

„Původ jejich generálního ředitele, který je velkorysý a mladý člověk, jsem opravdu obdivoval – někdo v mém věku, na koho je svět hrdý,“ řekl 27letý Muhammad Sabiu, který začal pracovat pro FTX Africa v srpnu.

FTX mu platila 1 000 dolarů měsíčně – 800 dolarů plus 200 dolarů na dárky a marketing – za předpokladu, že splní své měsíční cíle, řekl Sabiu. „Naším klíčovým ukazatelem výkonnosti bylo: Vytvořit objem obchodů a několik registrací.“

Zdroj: Unsplash

Sabiu, který je ženatý a má ročního syna, uvedl, že když FTX vyhlásila bankrot, měl na účtu téměř 2 000 dolarů, které měl 13. listopadu převést jako zůstatek platby za hektar půdy v Gumele na severu Nigérie.

„To byl můj hlavní úkol,“ řekl. „Představte si, že někdo vydělával 800 nebo 1 000 dolarů za měsíc, a teď jsem zase na 50 nebo 100 dolarech.“

Více než peníze, o které přišel, si Sabiu vyčítá, že přesvědčil mnoho svých přátel, sousedů a členů komunity, aby své úspory uložili na FTX.

„Pro mou komunitu nevím, kolik jsme tam dohromady strčili,“ řekl. „Když se to celé zhroutilo, styděl jsem se za to, jaký jsem na to měl vliv.“