SEC blokuje některé firmy zabývající se kryptoměnami před vstupem na burzu

Zvýšená kontrola ze strany Komise pro cenné papíry a burzy v uplynulém roce zmařila snahy kryptoměnových společností o vstup na burzu, protože se napříč tímto nestabilním odvětvím rozšířily finanční potíže a neúspěchy.

Společnosti zaměřené na kryptoměny, včetně Bullish Global, Circle Internet Financial a eToro Group Ltd., nezískaly souhlas Komise pro cenné papíry a burzy, který je vyžadován od společností vstupujících na burzu. Tyto firmy usilovaly o uvedení na burzu prostřednictvím fúzí s účelovými akvizičními společnostmi, což je alternativní cesta ke vstupu na burzu, které se dařilo v letech 2020 a 2021, než zvýšené regulatorní kontroly a turbulence na trhu ukončily boom účelových akvizičních společností.

Další kryptozprostředkovatel, společnost Galaxy Digital Holdings Ltd. čelila od podání dokumentů pro vstup na burzu Nasdaq opakovaným kolům otázek pracovníků SEC ohledně svého podnikání, podle lidí obeznámených s výslechy. Společnost Galaxy, která nevyužívá strukturu SPAC, oznámila v březnu 2021, že se chce stát veřejnou společností kótovanou na americkém trhu, a doufala, že do konce téhož roku projde kontrolou SEC.

Podle osoby obeznámené s touto záležitostí si SEC nekladla za cíl zabránit společnostem ve vstupu na burzu, ale krypto firmy se domnívají, že tempo přezkumu ze strany agentury poškodilo jejich úsilí, zejména po krachu známé kryptoměny a selhání velkého krypto hedgeového fondu, které zasáhlo mnoho burz a věřitelů. Bankrot krypto burzy FTX a medvědí trh cen digitálních aktiv mohou udržet dveře zavřené.

Většina kryptografických firem tvrdí, že jejich digitální aktiva nejsou cennými papíry, a proto nemusí dodržovat pravidla na ochranu investorů. Předseda SEC Gary Gensler s tím nesouhlasí a tvrdí, že velká část odvětví pravidla nedodržuje.

Zdroj: Shutterstock

„Každý, kdo před komisi SEC předloží kryptoobchod, by si měl uvědomit, že zde bude docházet k velkým problémům,“ řekl Scott Kimpel, partner advokátní kanceláře Hunton Andrews Kurth LLP.

Agentura má stále vliv, když společnosti chtějí získat přístup na veřejné trhy. Účetní a právníci SEC kladou potenciálním emitentům cenných papírů otázky týkající se zveřejňování finančních informací, právních rizik, dopadu narušení trhu a dalších témat. SEC tvrdí, že zveřejňované informace kontroluje pouze proto, aby se ujistila, že investorům poskytují informace požadované zákonem.

Potenciální emitenti chtějí, aby tento proces skončil tím, že regulační orgány budou považovat zveřejněné informace za „účinné“, takže jejich akcie budou moci být prodávány veřejnosti. Společnosti Bullish, Circle a eToro se k tomu zatím nedostaly. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podle regulačních záznamů přezkoumávala jejich oznámení o vstupu na burzu téměř rok nebo déle a neprohlásila je za účinná.

Když Coinbase Global Inc. v roce 2021 vstoupila na burzu, SEC jí zaslala tři dopisy s dotazy. Naproti tomu Bullish podle lidí obeznámených s dopisy reagovala na více než 10 dopisů v průběhu více než jednoho roku.

Společnost Galaxy, která v říjnu 2021 poprvé podala u SEC dokumenty ke vstupu na burzu v USA, obdržela od SEC jeden dopis s více než 90 otázkami. Společnost Galaxy, jejíž akcie na torontské burze klesly oproti svému vrcholu za poslední rok o zhruba 80 %, očekává, že se jí nakonec podaří překážky SEC překonat, uvedla osoba obeznámená se společností.

Zdroj: Etoro

Výkonný ředitel společnosti Galaxy Digital Mike Novogratz na konferenčním hovoru v srpnu 2022 uvedl, že „je frustrující, že to trvalo tak dlouho“. Mluvčí společnosti Galaxy se odmítl blíže vyjádřit.

Mnoho kryptografických firem, které vstoupily na burzu po Coinbase, se potýkalo s další výzvou: jejich partnerství s SPAC jim ukládalo přísnou lhůtu pro uzavření obchodu.

SPAC je krycí společnost, která získává peníze od veřejnosti a plánuje tyto prostředky použít ke spojení se soukromou společností. SPAC má obvykle až dva roky na to, aby našla partnera pro fúzi a dokončila transakci. Pokud se dohoda nestihne včas prověřit Komisí pro cenné papíry a burzy nebo se kvůli jiným problémům zadrhne, musí SPAC vrátit peníze.

Loni v únoru společnost Circle posunula časový plán fúze se společností SPAC Concord Acquisition Corp. a stanovila nový termín na prosinec 2022.

Společnost Circle strávila velkou část loňského roku prací na řešení otázek, které SEC vznesla v souvislosti s jejími zveřejněnými informacemi, jichž bylo podle lidí obeznámených s diskusemi v jednu chvíli více než sto. Začátkem listopadu měla společnost už jen několik drobných připomínek a vypadalo to, že by transakce mohla stihnout termín, uvedli tito lidé.

Zdroj: AF Photo

Pak ale 11. listopadu krypto burza FTX vyhlásila bankrot. Společnost Circle uvedla, že s FTX nemá žádné významné vazby. Poté SEC postupovala při přezkumu společnosti Circle opatrněji, uvedli lidé.

Podle osoby obeznámené s přezkumem SEC po krachu FTX vydala seznam 16 otázek, které chtěla, aby krypto společnosti řešily ve veřejných dokumentech, přičemž některé z nich se týkaly i přezkoumávaných firem.

Přezkoumání podání bylo náročné kvůli několika faktorům, včetně změn v podnicích během období přezkumu, uvedla tato osoba.

Společnosti Circle a Concord zrušily svou dohodu na začátku prosince. „Myslím, že to byl důkladný proces,“ řekl tehdy o jednání s Komisí pro cenné papíry a burzy šéf společnosti Circle Jeremy Allaire. „Bohužel to byl delší proces, než jsme doufali.“ Mluvčí společnosti Circle se odmítl blíže vyjádřit.

EToro také poskytuje uživatelům přístup k akciím, ale otázky SEC pro eToro se zaměřily na jeho kryptoobchod. Obchodování s kryptoměnami ve společnosti tvořilo v první polovině roku 2021 63 % příjmů z provizí a úroků, jak vyplývá z podkladů. SEC se zaměřila zejména na účetní zacházení, které společnost eToro uplatňovala na digitální aktiva, která držela pro uživatele, a někdy jí trvalo měsíce, než odpověděla na dopisy společnosti eToro.

Společnost EToro ve svém prohlášení uvedla, že věří, že se v budoucnu stane veřejnou společností, ale „počká si na vhodnou příležitost k tomuto kroku“.