Bulharsko plánuje přijmout euro v roce 2024 a dále se integrovat do finančního systému Evropské unie ve snaze zvýšit životní úroveň v nejchudším členském státě bloku. Bulharsko se spolu s Chorvatskem připojilo k připravovanému mechanismu směnných kurzů v roce 2020. Zaostalo však za Chorvatskem, které se letos stalo dvacátým členem eurozóny. A i méně ambiciózní bulharský harmonogram je v ohrožení, protože politická nestabilita komplikuje postup při odstraňování zbývajících překážek.
Proč chce Bulharsko vstoupit do eurozóny?
Bulharsko začalo usilovat o členství v eurozóně brzy po svém vstupu do EU v roce 2007 – jak to vyžaduje jeho přístupová smlouva. O tři roky později to však odložilo v souvislosti s evropskou krizí státního dluhu, která téměř přivedla na mizinu sousední Řecko a některé další země eurozóny. Od roku 2016 vláda v Sofii znovu usiluje o to, aby přijetí jednotné měny pomohlo balkánské zemi vyhnout se tomu, aby byla v rozhodovacím procesu bloku odsunuta na vedlejší kolej, a dále integrovat svou ekonomiku orientovanou na vývoz.
Jaká je ekonomická logika?
Zdroj: Unsplash
Od hyperinflační krize v 90. letech 20. století funguje Bulharsko v režimu currency board, který váže lev na euro. Země má jen malý prostor pro nezávislou měnovou politiku a je závislá na rozhodnutích Evropské centrální banky. Vláda a centrální banka tvrdí, že přijetí eura sníží transakční náklady, sníží úrokové sazby a zlepší úvěrový rating Bulharska, čímž se stane atraktivnějším pro investory. Pomůže také turistickému průmyslu, který se podílí na ekonomickém výkonu země více než 12 %, a to částečně tím, že mnoho návštěvníků nebude muset měnit měnu.
Existují protichůdné názory?
Myšlenka se setkala se skepticismem některých politických stran, včetně Rusku přátelsky nakloněných socialistů, kteří trvají na další analýze nákladů a přínosů před stanovením pevného data. Nacionalistická strana Obroda, která je rovněž prorusky orientovaná, vyzvala k uspořádání referenda na toto téma s tím, že Bulharsko se vzdává příliš velké části suverenity. Někteří analytici, včetně náměstka guvernéra centrální banky, navíc varovali před strukturálními problémy eurozóny a vysokou mírou zadlužení některých jejích členů a kritizovali některé dosavadní kroky ECB.
Jaká je nálada veřejnosti?
Zdroj: Getty Images
Listopadový průzkum ukázal, že pouze třetina Bulharů souhlasí s přijetím jednotné měny. Více než dvě třetiny uvedly, že se obávají, že to povede ke zvýšení cen. Na začátku prosince se v Sofii sešlo několik stovek lidí na protestu proti euru, který uspořádala strana Obroda. Takové pochybnosti nejsou u nových členů neobvyklé: Například v Lotyšsku byla polovina obyvatel proti přechodu na euro, když země v roce 2014 přistoupila k eurozóně.
Co Bulharsko udělalo pro přípravu?
Bulharsko, které je v žebříčku organizace Transparency International považováno za nejzkorumpovanější stát EU, čelilo spoustě skepse ze strany ostatních zemí eurozóny – zejména poté, co řecká dluhová krize a skandály s praním špinavých peněz v bankách v Pobaltí odhalily rizika vpuštění nových členů do klubu. Po domácí bankovní krizi v roce 2014 Bulharsko posílilo svůj finanční dohled, aby se mohlo připojit k bankovní unii EU spolu s mechanismem směnných kurzů, známým jako ERM-2. Zákonodárci také aktualizovali právní rámec upravující činnost bulharské centrální banky poté, co ECB poukázala na seznam nedostatků. Bulharsko po léta udržovalo svůj rozpočtový schodek a výši dluhu hluboko pod požadavky EU.
Co ještě zbývá udělat?
Země musí přijmout tři zákony týkající se insolvence, praní špinavých peněz a pojištění. Tento proces však brzdí probíhající politická krize, neboť Bulharsko se blíží k pátým parlamentním volbám za necelé dva roky. Kromě toho může mít problém se splněním kritérií týkajících se inflace, přičemž ministryně financí Rositsa Velkova v rozhovoru zveřejněném koncem ledna označila tento požadavek za „jedinou vážnou výzvu“.
Jaké jsou šance?
Zdroj: Pixabay
Napjatý časový harmonogram a prohlubující se politické rozpory znamenají, že Bulharsko čeká nelehký boj, a to navzdory drtivé parlamentní většině podporující euro. Prezident Rumen Radev, který kandidoval jako nezávislý, zažil od července 2022 šest neúspěšných pokusů o sestavení vlády; na 2. dubna naplánoval mimořádné hlasování. Guvernér centrální banky Dimitar Radev varoval, že země potřebuje stabilní vládu, která by ukázala jasnou politickou angažovanost. Aby Bulharsko splnilo cílové datum 1. ledna 2024, musí podle Velkové požádat ECB o zprávu o své připravenosti „nejpozději na začátku jara“, přesto tak učiní pouze v případě, že bude připraveno, uvedla. Úřady budou potřebovat několik měsíců na přípravu na skutečné zavedení nové měny.
Kdo další chce vstoupit do eurozóny?
Zájem projevilo Rumunsko, které však již nemá oficiální cílové datum. Zatímco všechny členské státy EU jsou povinny vstoupit do eurozóny, Polsko, Česká republika a Maďarsko se zdráhají učinit formální kroky s tím, že nezávislá měnová politika je pro ně životně důležitá, zejména během hospodářských krizí, jako je současný prudký nárůst inflace. Ani Švédsko a Dánsko – které si zajistily výjimku ještě před zavedením měny – nehodlají ustoupit.