Americký dolar si vůči svým hlavním soupeřům udržuje odolnost poté, co v pátek zaznamenal výrazné zisky na základě působivé lednové zprávy o zaměstnanosti. Index amerického dolaru (DXY) se drží na čerstvých několikatýdenních maximech poblíž úrovně 103,00 a výnos benchmarkových desetiletých amerických státních dluhopisů zůstává v kladném teritoriu na úrovni kolem 3,55 %. Futures na americké akciové indexy v evropském dopoledni klesají o 0,3 až 0,6 %, což odráží opatrný tón na trhu. V pondělí budou v rámci evropského ekonomického programu zveřejněny únorový index důvěry investorů Sentix a lednové maloobchodní tržby. Ze Spojených států nebudou zveřejněny žádné údaje vysoké úrovně a účastníci trhu budou věnovat velkou pozornost projevům FEDu.
Údaje zveřejněné americkým Úřadem pro statistiku práce v pátek odhalily, že počet zaměstnanců mimo zemědělství (NFP) v USA v lednu vzrostl o 571 000, čímž výrazně překonal očekávání trhu ve výši 185 000 osob. Ačkoli meziroční mzdová inflace měřená ukazatelem průměrného hodinového výdělku v lednu klesla na 4,4 %, prosincová hodnota 4,6 % byla revidována na 4,9 %. Americký dolar díky působivému čtení NFP prudce vzrostl a DXY přerušil třítýdenní sérii ztrát a na týdenní bázi si připsal 1 %.
EUR/USD v pátek ztratil více než 100 pipů a uzavřel pod úrovní 1,0800. V pondělí na začátku evropské seance se pár snaží o odraz. Údaje z Německa odhalily, že tovární objednávky v prosinci vzrostly o 3,2 %. Přestože tento tisk byl lepší než tržní očekávání nárůstu o 2 %, nepomohl euru najít poptávku. Maloobchodní tržby v eurozóně by měly v lednu meziměsíčně klesnout o 2,5 %.
Měnový pár GBP/USD v druhé polovině minulého týdne prudce klesl a během pondělního asijského obchodování se dotkl nejnižší úrovně za poslední měsíc, a to 1,2033. Páru se podařilo nastartovat odraz a naposledy se obchodoval mírně výše v průběhu dne mírně nad úrovní 1,2050.
USD/JPY otevřel s velkým býčím gapem a dosáhl nejvyšší úrovně za téměř měsíc nad 132,50, než v dopoledních hodinách v Evropě ustoupil pod 132,00. Dříve během dne deník Nikkei informoval, že japonská vláda oslovila náměstka guvernéra Bank of Japan Masajošiho Amamiju jako možného nástupce šéfa centrální banky Haruhiko Kurody. Ke zprávě se vyjádřil: „O nominaci Amamiyi na post guvernéra BoJ jsem nic neslyšel,“ uvedl japonský ministr financí Šunichi Suzuki.
USD/JPY (long) – Zdroj: Autochartist
„Funkční období guvernéra BoJ Kurody končí 8. dubna, ale proces určení jeho nástupce se pravděpodobně výrazněji projeví v únoru. V nadcházejících týdnech tak bude narativ o potenciální změně politiky v popředí zájmu, i když tato změna bude muset počkat řadu měsíců.“
Měnový pár USD/CAD vyplňuje mírný býčí gap, který se otevřel v pondělí, a během počátku evropské seance ustupuje k hranici 1,3400.
Ceny ropy se pohybují na vyšší úrovni a obnovují část pátečního propadu na více než měsíční minimum, což podle všeho naopak podporuje na komodity navázanou Loonie a působí jako protivítr pro pár USD/CAD. Pokles však zůstává zmírněn díky silnému následnému zájmu o nákupy amerického dolaru.
Kurz USD/INR zůstal minulý týden dobře podporován, k čemuž přispěl i silnější dolar z minulého pátku. Indická centrální banka (RBI) by mohla rupii poskytnout určitou podporu, neboť na zasedání tento týden signalizuje další zvýšení sazeb, uvádějí ekonomové Commerzbank.
„Poslední lednový index S&P Global PMI ve službách v Indii zůstal silný a dosáhl hodnoty 57,2. Zpráva zaznamenala v lednu nové podniky, což pomáhá kompenzovat zpomalení zahraniční poptávky. Druhou stranou mince však je, že nákladové tlaky zůstávají silné. Tomu odpovídá i vyšší jádrová inflace bez potravin a energií. RBI si proto zatím nemůže dovolit příliš brzy přejít k neutrálnímu tónu.“
USD/CAD (short) – Zdroj: Autochartist
„Očekáváme, že RBI tuto středu zvýší úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů na 6,50 % a pravděpodobně se bude držet relativně jestřábího trendu.“
„Náznaky dalšího zvyšování sazeb ze strany RBI by mohly poskytnout určitou podporu INR.“
USD/CHF tiskne mírné ztráty kolem 0,9250, když býci ustupují z týdenního maxima směřujícího do pondělní evropské seance. Pár švýcarské měny (CHF) přitom tiskne první denní ztrátu za poslední tři dny, protože nálada na trhu upadá.
I přesto se však signály z opčního trhu kolem páru USD/CHF zdají být nejvíce býčí za posledních 10 týdnů, což naznačuje jasnější šance na další oživení kotace. Přesto jednoměsíční rizikový reverz (RR), spread mezi kupními a prodejními opcemi, tiskne největší týdenní tisk od konce listopadu, a to nejpozději +0,10 %.