Investoři si kladou otázku, zda rok 2023 bude návratem býčího trhu

Když Federální rezervní systém na začátku tohoto měsíce oznámil zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu a žádné větší překvapení, byl to pro investory další náznak naděje, že agresivní kampaň Fedu na zvyšování sazeb brzy skončí. Akcie po této zprávě vyletěly vzhůru a při úterních cenách byl index S&P 500 od svých říjnových minim výše o více než 16 %.

Znamená to, že přichází nový býčí trh? No, možná – existuje mnoho definic, ale jedno mají společné: 20% odraz od minim medvědího trhu. Pokud však hledáte známky obratu v ekonomice, je lepší položit si otázku: Co se letos stane s úrokovými sazbami?

Sazby rozdrtily trh v roce 2022

Hlavním viníkem zhroucení trhu v roce 2022 byly rostoucí úrokové sazby. Když se ekonomika začala vzpamatovávat z pandemických výpadků, vysoká úroveň inflace se k Fedu připlížila rychleji, než se předpokládalo, a centrální banka musela spěchat, aby ji dohnala.

Fed zvyšuje svou základní úrokovou sazbu pro jednodenní půjčky, tzv. sazbu federálních fondů, když ceny spotřebního zboží a služeb rostou příliš rychle. Zvyšováním sazeb Fed zdražuje půjčování peněz, což tlumí kupní sílu do té míry, že poptávka ochabuje a ceny nakonec klesají.

Fed byl na počátku roku 2022 tak pozadu s inflací, že nyní zvýšil úrokové sazby z prakticky nulové hodnoty do rozmezí 4,50 % až 4,75 % za méně než rok, což je nejrychlejší tempo, jaké kdy Fed v tak krátkém časovém období zvýšil.

Zdroj: Getty Images

Součástí šoku je však i to, že sazby byly od velké recese více než deset let abnormálně nízké, což usnadňovalo půjčování firmám i spotřebitelům. Rostoucí sazby zdražují náklady na dluh, a tím i náklady na podnikání. To efektivně snižuje budoucí očekávané zisky společnosti a vede trh ke snížení ocenění, což negativně ovlivňuje ceny akcií. A na začátku roku 2022 se mnoho akcií obchodovalo s extrémně vysokým oceněním.

Trajektorie úrokových sazeb

Další vývoj sazeb souvisí se současným stavem ekonomiky a inflace. Inflace vykazuje známky zpomalení, spotřebitelské ceny rostou v posledních měsících mnohem pomaleji a v meziročním srovnání se zvýšily méně než v roce 2022.

Jednou z matoucích částí ekonomiky je však trh práce, který zůstává velmi silný. Fed chce, aby se trh práce trochu zhoršil, protože se domnívá, že silný trh práce a růst mezd přispívá k inflaci. V lednu však míra nezaměstnanosti v USA dosáhla 3,4 %, což je nejnižší úroveň od roku 1969, a americká ekonomika vytvořila více než půl milionu nových pracovních míst, což je výrazně nad odhady ekonomů. Růst mezd oproti prosinci zpomalil, ale stále byl také nad odhady ekonomů.

V letošním roce se může odehrát několik scénářů, které budou mít vliv na to, co Fed udělá se sazbou federálních fondů. Jedním z nich je, že agresivní kampaň Fedu na zvýšení sazeb překlopí ekonomiku do recese. Za normálních okolností by to bylo pro trh špatné, ale investoři také doufají, že by to mohlo Fed přimět ke snížení úrokových sazeb, aby stimuloval ekonomiku, což by zatraktivnilo akcie. Myšlenka mírné recese je tedy považována za slušný výsledek pro trh v tomto roce.

Podle jiného scénáře se Fedu podaří dosáhnout měkkého přistání, kdy inflace klesne a nezaměstnanost vzroste jen mírně, což povede k tomu, co investoři označují jako „goldilocks“ scénář. Ten je také vnímán pozitivně, i když si nejsem jist, zda by v tomto scénáři došlo k nějakému snížení sazeb, protože obvykle scénář „goldilocks“ nevyústí v recesi.

Zdroj: Getty Images

Druhým scénářem je, že Fed zvýší úrokové sazby silněji, než se očekávalo, a uvrhne ekonomiku do mnohem větší recese, což by tvrdě zasáhlo spotřebitele a způsobilo obrovský tlak na zisky podniků.

Záleží na ekonomice

Hlavní otázkou tedy není, zda začíná býčí trh, ale co se stane s úrokovými sazbami v tomto roce. Snížení sazeb, které by bylo pravděpodobně vyvoláno mírnou recesí, by paradoxně bylo pro akcie tím nejlepším výsledkem a pravděpodobně by spustilo býčí trh. Příznivý pro trh by mohl být také scénář „zlaté medvědice“.

Předseda Fedu Jerome Powell v úterním projevu v Ekonomickém klubu ve Washingtonu řekl, že inflace začíná polevovat, ale že to bude dlouhý proces, který potrvá až do roku 2024. O případném snížení sazeb v letošním roce se nezmínil.

Bohužel si myslím, že nikdo zatím nezná odpověď na otázku, co se stane s ekonomikou, a to kvůli bezprecedentní situaci, kdy Fed agresivně a rychle zvýšil sazby, ale trh práce nevykazuje skutečné známky oslabení. Nadále sledujte klíčové ukazatele, jako je inflace a trh práce, protože v průběhu několika příštích měsíců by mělo být jasněji.