Bitcoin je úložištěm hodnoty v nejdecentralizovanější, nejvýkonnější a nejbezpečnější síti na světě

Pro tradičnější investory může být koncept investování do kryptoměn obtížně uchopitelný. Lidé často kritizují jejich nedostatečnou vnitřní hodnotu, skutečnost, že jsou nehmotné, a jejich spekulativní cenu.

Místo toho, abychom se snažili kryptoměny oceňovat jako akcie, můžeme o nich přemýšlet spíše jako o komoditách. Fyzické komodity, jako je zlato, ropa nebo dřevo, se oceňují v závislosti na nabídce a poptávce. Když začneme k oceňování kryptoměn přistupovat z tohoto pohledu, je tu jedna konkrétní, která splňuje mnoho kritérií tradiční komodity: Bitcoin (BTC).

Považovat bitcoin za komoditu může být nový koncept. Jak by mohl být komoditou, když nepředstavuje žádné hmatatelné aktivum a neposkytuje žádné skutečné případy využití? Když se však podíváme pod pokličku, je zřejmé, že cena Bitcoinu by ve skutečnosti mohla představovat více než pouhou spekulaci.

Zdroj: Getty Images

Jediná důležitá metrika Bitcoinu

Než se dostaneme k nabídce a poptávce, musíme analyzovat, proč vůbec existuje poptávka po bitcoinech. Většina zastánců tvrdí, že hlavní důvod pro využití Bitcoinu vyplývá z jeho vzácnosti, která zajišťuje, že v oběhu bude vždy pouze 21 milionů Bitcoinů. To je sice zásadní aspekt užitečnosti Bitcoinu, ale jeho vnitřní hodnota má ještě jednu rovinu.

Seznamte se s hashovací rychlostí, která měří výpočetní výkon blockchainu. Vyšší hash rate vede ke zvýšení obtížnosti těžby. Čím vyšší je obtížnost těžby, tím vyšší je úroveň zabezpečení a decentralizace. Právě tyto dvě vlastnosti odlišují Bitcoin od jakéhokoli jiného blockchainu.

Hodnocení celkové rychlosti hashování blockchainu pomáhá posoudit decentralizaci a bezpečnost sítě. Když se blockchain stává decentralizovanějším a bezpečnějším, zajišťuje, že rozhodování a kontrola nespočívají v rukou vybraných skupin nebo jednotlivců.

Rychlost hashování bitcoinu je nejvyšší ze všech ostatních blockchainů a od svého vzniku neustále roste, protože se do sítě zapojuje stále více těžařů a výkonnějších počítačů. Nedávno, 25. ledna, dosáhla historického maxima.

Zdroj: Unsplash

Z tohoto úhlu pohledu je zřejmější, že na ceně bitcoinu skutečně něco hmatatelného je. V tomto smyslu slouží hash rate Bitcoinu jako měřítko pro měření jeho schopnosti uchovávat hodnotu decentralizovaným a bezpečným způsobem.

Nedostatečná nabídka odpovídá masivní poptávce

Aby bylo možné bitcoin skutečně měřit jako komoditu, musí existovat také vyčíslitelná poptávka po omezené nabídce. Jak již bylo zmíněno, kód Bitcoinu je pevně nastaven tak, že v oběhu bude vždy pouze 21 milionů Bitcoinů. Dnes je v oběhu přibližně 19,25 milionu a zbývajících 1,75 milionu bude do fondu přibývat stále rychleji, dokud nebude v roce 2140 vytěžen poslední Bitcoin.

Zachycení poptávky je naštěstí také snadné. Protože blockchainy jsou otevřené a transparentní, jsou data v nich veřejná, takže poptávku můžeme měřit různými způsoby.

Jedním z nejjednodušších a nejsmysluplnějších způsobů je vyhodnocení počtu unikátních adres v blockchainu. Ačkoli jedna osoba může mít teoreticky více adres, počet adres může přesto sloužit jako ukazatel poptávky a využití sítě.

Počet adres bitcoinu se podobně jako jeho hash rate od vzniku kryptoměny před 14 lety neustále zvyšuje. Ve skutečnosti je tento počet více než jen stabilní – rychlost, s jakou se do sítě připojují nové adresy, masivně roste.

V říjnu 2015 bylo v blockchainu bitcoinu pouze 100 milionů adres. V červenci 2019 tento počet dosáhl 500 milionů. Dnes rozkvetl na více než ohromující 1 miliardu adres. To představuje složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 342 %.

Zdroj: Unsplash

Dlouhodobé důvody pro Bitcoin

Díky této kombinaci omezené nabídky, zvýšené poptávky a měřitelné použitelnosti se bitcoin nepodobá žádné jiné existující kryptoměně. Ačkoli nové kryptoměny vznikají zdánlivě každý den, žádná z nich není schopna investorům nabídnout kombinaci skutečné decentralizace, špičkového zabezpečení, téměř exponenciální poptávky a omezené nabídky.

Cena bitcoinu je založena na více než pouhé spekulaci. Musíme si uvědomit, že jeho cena je ve skutečnosti vyjádřením poptávky po ukládání hodnoty v nejvýkonnější, decentralizované a bezpečné síti na světě.

I když je možná těžké vyrovnat se s tím, že bitcoin nemůžete držet v ruce, vnitřní hodnota skutečně existuje – jen to možná vyžaduje změnu vnímání. Jakmile se tento koncept v příštích letech a desetiletích rozšíří, je pravděpodobné, že cena Bitcoinu bude podléhat dynamice nabídky a poptávky stejně jako jakákoli jiná komodita.