Americký dolar ustupuje z šestitýdenního maxima; očekává se příval dat

Americký dolar v ranním evropském obchodování ve čtvrtek klesl a vrátil část zisků z předchozí seance poté, co lepší než očekávané maloobchodní tržby v USA naznačily další zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. D

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 103,675 poté, co v předchozí seanci dosáhl téměř šestitýdenního maxima 104,11.

Maloobchodní tržby v USA se v lednu po dvou po sobě jdoucích měsíčních poklesech prudce odrazily ode dna a meziměsíčně vzrostly o 3,0 % oproti prosincovému poklesu o 1,1 %, jak ukázaly středeční údaje.

To bylo spolu s vyšší než očekávanou spotřebitelskou inflací v USA na začátku týdne považováno za skutečnost, která do značné míry utvrzuje Fed v tom, že má v utahování sazeb ještě co dělat.

Ukázaly však také odolnost největší světové ekonomiky.

Wall Street ve středu uzavřela výše, protože investoři zřejmě sázeli na relativně měkké přistání americké ekonomiky, kde vedle zpomalující inflace a vyšších úrokových sazeb existuje stabilní růst a nízká nezaměstnanost.

Banka Goldman Sachs tento týden snížila svůj odhad pravděpodobnosti recese v USA v příštích 12 měsících z 35 % na 25 %.

EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Tato zvýšená důvěra se ve čtvrteční seanci promítla do oslabení dolaru, protože obchodníci využili zvýšeného rizikového sentimentu.

Ve čtvrtek bude zveřejněno množství ekonomických údajů z USA, včetně lednového indexu cen výrobců, počtu zahájených staveb nemovitostí, žádostí o podporu v nezaměstnanosti a indexu Philly Fed.

„Domníváme se, že data zůstanou klíčovým faktorem pro dolar a globální rizikové prostředí, protože hloubka zpomalení americké ekonomiky je stále klíčovým faktorem pro očekávání ohledně sazeb, zejména pokud jde o načasování, rozsah a tempo uvolňování Fedu ve střednědobém horizontu,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Jinde EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0700, k čemuž přispělo středeční zopakování prezidentky Christine Lagardeové, že Evropská centrální banka hodlá příští měsíc zvýšit výpůjční náklady o dalších 50 bazických bodů.

„Očekává se, že euro bude v letech 2023 a 2024 posilovat, a to na 1,10 USD a 1,15 USD na konci každého roku. Ve stejných obdobích se podobně předpokládá pokles páru USD/CAD na 1,29 a 1,26.“ Westpac

GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2034 a posunul se tak výše poté, co se v předchozí seanci propadl o více než 1 %. To následovalo po údajích zveřejněných ve středu, které ukázaly, že celková meziroční míra inflace ve Velké Británii v lednu zpomalila více, než se očekávalo, což zmírnilo tlak na Bank of England, aby pokračovala v cyklu zvyšování sazeb.

USD/JPY klesl o 0,1 % na 133,94, přičemž Kazuo Ueda, vládní kandidát na guvernéra BOJ, by měl příští týden vystoupit na schvalovacím slyšení v parlamentu.

USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist

AUD/USD citlivý na riziko vzrostl o 0,2 % na 0,6915 a zvrátil tak předchozí ztráty poté, co údaje ukázaly, že australský trh práce se v lednu nečekaně zmenšil.

Měnový pár GBP/JPY zůstává ve čtvrtek již druhý den v řadě v defenzivě, i když se mu daří držet se nad nočním minimem. Měnový pár se obchoduje kolem úrovně 161,20 směrem k evropské seanci.

Mírné oslabení amerického dolaru pomáhá britské libře získat určitou pozitivní trakci, což podle všeho naopak GBP/JPY poskytuje určitou podporu. Japonský jen (JPY) je na druhé straně podporován spekulacemi, že kandidát na guvernéra Bank of Japan (BoJ) Kazuo Ueda zruší kontrolu výnosové křivky. Kromě toho hrozící rizika recese dále prospívají relativnímu statusu JPY jako bezpečného přístavu a působí jako překážka pro tento pár.

Po prosincovém poklesu se kurz USD/CNY v uplynulém měsíci konsolidoval do strany. Ekonomové Danske Bank očekávají, že pár bude v nadcházejících měsících postupně směřovat vzhůru.

USD/CHF zaznamenává mírné ztráty kolem 0,9225, když během čtvrtečního rána v Evropě vykázal první denní pokles za poslední tři dny. Pár švýcarského franku (CHF) přitom těží z širokého ústupu amerického dolaru uprostřed neaktivních trhů a zároveň konsoliduje poslední zisky.

Klesající trendová linie z 06. ledna se připojuje k 50-DMA a zdůrazňuje 0,9250 jako klíčovou překážku vzestupu, kterou musí kupci USD/CHF překonat.