Dolar stoupá na šestitýdenní maximum díky jestřábímu projevu FEDu

Americký dolar v pátek na začátku evropského obchodování vzrostl na šestitýdenní maximum poté, co silné ekonomické údaje z USA a jestřábí komentáře tvůrců Federálního rezervního systému ukázaly na další zvyšování úrokových sazeb.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, se obchodoval o 0,5 % výše na úrovni 104,345 a byl na cestě k třetímu týdnu růstu v řadě.

Údaje zveřejněné ve čtvrtek ukázaly na odolnost americké ekonomiky, když počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti minulý týden nečekaně klesl a ceny výrobců v lednu zrychlily.

To navázalo na maloobchodní tržby, které se v lednu po dvou měsíčních poklesech v řadě prudce odrazily ode dna, a spotřebitelskou inflaci, která byla na začátku týdne vyšší, než se očekávalo.

„Údaje poskytují dostatečnou záminku pro to, aby Fed zůstal v jestřábím módu a aby trh nadále počítal s dalšími dvěma až třemi zvýšeními sazeb Fedu o 25 bb do léta,“ uvedli ve své poznámce analytici ING.

Zdánlivá síla americké ekonomiky zřejmě poskytla Federálnímu rezervnímu systému prostor k tomu, aby pokračoval ve svém tažení proti inflaci agresivnějším zvyšováním úrokových sazeb.

Prezidentka Federální rezervní banky v Clevelandu Loretta Mesterová uvedla, že vidí „přesvědčivé ekonomické důvody“ pro zavedení dalšího zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, a prezident banky v St. Louis James Bullard řekl, že nevylučuje podporu takového zvýšení spíše v březnu než o čtvrt bodu.

Zdroj: Getty Images

Bullard dodal, že k ochlazení tempa růstu cen by postačovala sazba Fedu v rozmezí 5,25 až 5,5 % – tedy nad sazbou 5 až 5,25 %, kterou navrhovali tvůrci politiky Fedu v prosinci.

Tento jestřábí postoj vyhnal výnosy desetiletých státních dluhopisů na nejvyšší úrovně od konce prosince.

Měnový pár EUR/USD klesl o 0,3 % na 1,0633 a pocítil dopad rostoucího dolaru, přičemž se obchodoval nejníže od 9. ledna.

Hlavní ekonom Evropské centrální banky Phillip Lane zaujal ve čtvrtek poněkud holubičí postoj a uvedl, že velký dopad nedávného zvýšení výpůjčních nákladů na inflaci se teprve projeví.

GBP/USD klesl o 0,4 % na 1,1941 a dostal se tak na šestitýdenní minimum poté, co britské maloobchodní tržby v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, což bylo více, než se očekávalo, že klesnou o 0,3 %.

Měnový pár EUR/GBP navazuje na dobrý odraz od hranice 0,8800 z tohoto týdne a v pátek se již třetí den po sobě posouvá výše. Spotové ceny se po celou ranní evropskou seanci drží stabilně nad kulatou hodnotou 0,8900 a na nejnovější makrodata z Velké Británie reagují jen málo.

USD/JPY vzrostl o 0,6 % na 134,74 a vyšplhal se na nejvyšší úroveň od konce prosince, přičemž na jen vyvíjel tlak růst amerických výnosů.

Zdroj: Reuters

Nadále přetrvává velká nejistota ohledně směřování měnové politiky pod vedením nového guvernéra Bank of Japan Kazuo Uedy, který by měl být ve funkci potvrzen příští týden.

Ueda stojí před nelehkým úkolem řídit japonskou ekonomiku v době rostoucí inflace a slábnoucího hospodářského růstu.

Ekonomové Danske Bank očekávají, že kurz USD/JPY do tří měsíců klesne a dosáhne úrovně 125.

Měnový pár AUD/USD v tomto týdnu prodlužuje pokles z oblasti 0,7030 a v pátek již třetí den po sobě ztrácí půdu pod nohama. Sestupná trajektorie táhne spotové ceny během asijské seance na nejnižší úroveň od 6. ledna a je sponzorována široce založenou silou amerického dolaru.

Kromě výše zmíněných fundamentálních faktorů lze pokles páru AUD/USD přičíst také určitým technickým výprodejům po nočním prolomení pod 50denní SMA. To přichází v návaznosti na nedávné opakované neúspěchy při hledání přijetí nad psychologickou hranicí 0,7000 a mohlo již připravit půdu pro další ztráty. Medvědí oscilátory na denním grafu navíc dodávají důvěryhodnost krátkodobému negativnímu výhledu.

To zase naznačuje, že cesta nejmenšího odporu pro pár AUD/USD vede směrem dolů. Při absenci jakýchkoli relevantních ekonomických údajů, které by ovlivnily trh, bude nyní jakýkoli pokus o odraz vnímán jako příležitost k prodeji a zůstane omezen v blízkosti bodu podpory 50denního SMA.

 USD/CNY vzrostl o 0,2 % na 6,8765, přestože nejvyšší čínští představitelé vyhlásili „rozhodující vítězství“ nad COVID-19.