V pondělí budou akciové a dluhopisové trhy v USA uzavřeny

V pondělí budou akciové a dluhopisové trhy v USA uzavřeny v souvislosti se svátkem prezidenta a očekává se, že obchodování zůstane utlumené, zejména v druhé polovině dne. Bundesbanka zveřejní svou měsíční zprávu a Evropská komise zveřejní předběžný index spotřebitelské důvěry za únor.

Vývoj o víkendu zřejmě způsobil eskalaci geopolitického napětí, ale jeho dopad na rizikový sentiment zůstává v dopoledních hodinách v Evropě nevýrazný.

Zprávy tvrdí, že USA a Tchaj-wan by mohly podepsat dvoustrannou obchodní dohodu dříve, než se letos očekávalo, a to po „nepříliš povzbudivém“ setkání ředitele Úřadu ústřední komise pro zahraniční věci Číny Wang Yi a ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena v Německu. Mezitím japonské ministerstvo obrany uvedlo, že Severní Korea odpálila dvě balistické rakety, a japonský premiér Fumio Kišida požádal o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Během asijského obchodování místopředseda novozélandské (NZ) vlády a ministr financí Grant Robertson zopakoval, že Novozélandská rezervní banka (RBNZ) má odpovědnost za řešení inflace. RBNZ oznámí svá politická rozhodnutí ve středu a očekává se, že zvýší základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 %. Mezitím se NZD/USD na začátku pondělí obchoduje v úzkém rozpětí kolem 0,6250 poté, co minulý týden zaznamenal ztráty již třetí týden v řadě.

USD/JPY, který si minulý týden připsal téměř 300 pipů, zůstává v evropském dopoledni ve fázi konsolidace poblíž 134,00.

USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist

Relativně nižší objemy obchodů v souvislosti se svátkem prezidenta v USA by mezitím mohly vést k prodloužení pondělního cenového vývoje páru USD/JPY. Z technického pohledu je proražení rezistenční zóny 132,90-133,00 z minulého týdne ve prospěch býčích obchodníků, což naznačuje, že jakýkoli významnější pullback by mohl být vnímán jako nákupní příležitost.

AUD/USD se po poklesu, jehož jsme byli svědky minulý týden, dnes obchoduje mírně výše na úrovni kolem 0,6900. V úterý na začátku asijské seance budou v australském ekonomickém programu zveřejněny údaje S&P Global PMI ve výrobě a službách a Reserve Bank of Australia zveřejní zápis ze zasedání.

Měnový pár EUR/USD se koncem pátku odrazil ode dna a nakonec uzavřel předchozí týden prakticky beze změny. Na začátku pondělí se pár pohybuje v úzkém rozpětí a obchoduje se na dotek od úrovně 1,0700.

GBP/USD se podařilo zakončit týden mírně nad klíčovou úrovní 1,2000. Na začátku týdne se pár drží stabilně kolem úrovně 1,2050. Vzhledem k absenci zveřejnění údajů s velkým dopadem budou trhy pozorně sledovat titulky týkající se brexitu.

USD/CHF na začátku pondělí v Evropě koketuje s intradenním minimem kolem 0,9240. Hlavní měnový pár přitom zůstává pod tlakem směrem k předchozí linii odporu z konce listopadu 2022. Nevýrazný kalendář a svátek v USA, stejně jako v Kanadě, však omezují bezprostřední pohyby páru se švýcarským frankem (CHF).

USD/CHF (short) – Zdroj: Autochartist

Lepší než předpokládané tisky amerického indexu spotřebitelských cen (CPI) a maloobchodních tržeb následovaly po dříve bleskově zveřejněných optimistických údajích o zaměstnanosti a produkci a podpořily výnosy amerických státních dluhopisů, stejně jako americký dolar. Na stejné linii mohly být jestřábí komentáře Federálního rezervního systému (Fed) a rizikově negativní katalyzátory kolem Číny, Severní Koreje a Ruska.

Páteční smíšené komentáře představitelů Fedu však zřejmě sondovaly býky amerického dolaru a vyvolaly obrat páru USD/CHF z několikadenního maxima. Přitom guvernérka Fedu Michelle Bowmanová nedávno řekla: „Jsme svědky mnoha nekonzistentních údajů o ekonomických podmínkách,“ jak uvedla agentura Reuters. Naopak prezident richmondského Fedu Thomas Barkin uvedl, že vidí určitý pokrok v oblasti inflace s normalizací poptávky, jak informovala agentura Reuters.

USD/MXN zůstává pod tlakem kolem nejnižší úrovně za posledních téměř pět let, když během pondělního rána klesl na 18,33 USD, čímž si během třídenního klesajícího trendu udržel páteční pokles na několikadenní dno.

Pár mexického pesa (MXN) přitom fandí ústupu amerického dolaru uprostřed lehkého kalendáře a amerických svátků. Sílu nevýrazným pohybům by mohla dodat opatrná nálada před prvotřídními údaji z USA a Mexika z tohoto týdne, jakož i smíšené titulky týkající se geopolitických rizik vycházejících z Ruska, Číny a Severní Koreje.

Stojí za zmínku, že překvapivé zvýšení sazeb Banxico o 0,50 % pohánělo pohyby USD/MXN již dříve v únoru. Obchodníci s USD/MXN však budou tento týden vyhlížet údaje o mexickém hrubém domácím produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí (Q4), které budou zveřejněny v pátek, aby získali jasný směr. Pokud mexická ekonomika zaznamená vítané údaje o růstu, nelze vyloučit, že budeme svědky propadu páru směrem k 18,00 USD.

Důležité je také poznamenat, že mexická ekonomika je závislá na vývozu ropy a naděje na vyšší hospodářské oživení v Číně udržují kupce energií v naději, což zase zatěžuje ceny USD/MXN.