Chcete spolehlivější kapitálový příjem? Kupte si tohoto dividendového krále

Farmaceutický průmysl je pro příjmové investory zralý k výběru. Je to proto, že toto odvětví má obzvláště vysoké ziskové marže, které mohou financovat štědré dividendy. Ale jako u všeho dobrého, i zde existují rizika.

Ve farmaceutickém průmyslu je největším rizikem vypršení platnosti patentů na nejúčinnější léky. Proto je zásadní vybírat farmaceutické společnosti s hlubokými produktovými řadami, aby se výnosy pohybovaly výše.

Zdá se, že společnost AbbVie (ABBV) tomuto profilu odpovídá. Zde je důvod, proč by investoři toužící po výnosech měli zvážit nákup dividendového krále, který má za sebou 51 let zvyšování dividend v řadě.

Čisté příjmy a zisky se stále zvyšují

Společnost AbbVie, jejíž produkty se prodávají ve více než 175 zemích a která každoročně léčí více než 62 milionů pacientů, je jedním z nejvlivnějších výrobců léků na světě. Její léky pomáhají léčit více než 60 onemocnění, která společně postihují lidi v jakékoli fázi života.

Zdroj: Getty Images

Společnost AbbVie zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí končícím 31. prosince čisté příjmy ve výši 15,1 miliardy USD, což je o 1,8 % více než v předchozím roce. Při zohlednění 2% nepříznivého vlivu přepočtu cizích měn v důsledku silného amerického dolaru by čisté tržby společnosti byly v tomto čtvrtletí o 3,8 % vyšší.

Tento solidní růst čistých příjmů byl podpořen nabitým portfoliem léků společnosti AbbVie, které zahrnovalo léky Humira a Skyrizi, dva megahity (s čistými ročními příjmy ve výši nejméně 5 miliard USD). První z nich ztratil exkluzivitu v USA teprve před několika týdny. Tím se příjmy z léku Humira v USA ve výši 18,6 miliardy dolarů otevřely konkurenci v podobě biosimilárních léků od společností jako Amgen a Pfizer.

Ačkoli to povede ke ztrátě miliard ročních příjmů z prodeje léků v letošním roce a v dalších letech, očekává se, že Skyrizi spolu s dalším imunologickým lékem nové generace Rinvoq společnosti AbbVie toto vypršení patentu do budoucna více než vykompenzují. Je to proto, že díky dalším indikacím těchto dvou léků je společnost AbbVie přesvědčena, že kombinované roční příjmy do roku 2027 překročí vrcholné roční příjmy z léku Humira ve výši 21 miliard USD. To by byl téměř trojnásobek kombinovaných příjmů ve výši 7,7 miliardy dolarů, které Skyrizi a Rinvoq vykázaly v roce 2022.

Portfolio společnosti Abbvie obsahovalo také 10 lékových trháků (s čistým ročním obratem nejméně 1 miliarda dolarů), jako je antipsychotikum Vraylar a kosmetický přípravek Botox. Růst čistých tržeb se u osmi z těchto 12 léků pohyboval od nízkých jednociferných hodnot po vysoké dvouciferné hodnoty. U ostatních čtyř přípravků došlo k poklesu čistých tržeb o střední jednociferné až nízké dvouciferné číslo.

Zdroj: Unsplash

Zředěný zisk na akcii (EPS) společnosti AbbVie, který není upravený podle metodiky GAAP, se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil o 16,9 % na 3,60 USD. Pečlivé řízení nákladů (provozní náklady poklesly o 2 %) pomohlo společnosti AbbVie zvýšit čistou marži mimo GAAP o 540 bazických bodů oproti předchozímu čtvrtletí na 42,5 %. To vysvětluje, jak růst upraveného zředěného zisku na akcii společnosti překonal růst čistých tržeb za čtvrtletí.

Společnost AbbVie, která má ve svém portfoliu téměř 100 látek v různých fázích klinického vývoje, je dobře připravena kompenzovat propad příjmů z léčby přípravkem Humira uvedením dalších produktů na trh.

Bezpečná, trh drtící dividenda

Dividendový výnos společnosti AbbVie ve výši 4 % je výrazně vyšší než výnos indexu S&P 500 ve výši 1,7 %. Přesto se investoři do výnosů mohou spolehnout na tento vysoký výnos.

Zdroj: Unsplash

Je to proto, že i při předpokládaném snížení zisků v letošním roce v důsledku výpadku Humiry bude dividendový výplatní poměr o něco vyšší než 53 %. Ačkoli je to pro AbbVie vyšší výplatní poměr, než je obvyklé, stále je dostatečně zvládnutelný, aby společnosti zůstal kapitál potřebný k dokončení akvizic a splacení dluhu.

Akcie blue-chipu se obchodují se slevou

Širší trhy se v roce 2023 zatím posunuly výše. Akcie společnosti AbbVie však letos ztratily 6 % své hodnoty. To stlačilo forwardový poměr ceny akcie k jejímu zisku na pouhých 13,4. Pro představu, to je pod průměrem odvětví výrobců léků, který činí 14. Vzhledem k pověsti AbbVie jako dividendového krále představuje toto nízké ocenění pravděpodobně příležitost k nákupu pro investory orientované na příjmy.