Užitečnost a tržní kapitalizace – to jsou 2 základní proměnné stejné rovnice. Čím jsou uživatelé spokojenější, tím výše může zamířit i cena akcií COIN.
Během všeobecně slabé seance na americkém trhu ve čtvrtek odpoledne akcie kryptoměnové burzy Coinbase (NASDAQ:COIN) výrazně vzrostly. Navzdory potížím komplexu virtuálních měn investory povzbudilo zveřejnění projektu Base, blockchainové sítě druhé vrstvy, kterou Coinbase vytvořila. Zatímco rozšiřující se relevance posílila akcie COIN, užitečnost blockchainu historicky závisí na základním krypto sentimentu, který se v současnosti hodnotí jako relativně slabý.
V příspěvku společnosti Coinbase na sociálních sítích se uvádí: „Base je něco jako úplně nová verze (nebo chcete-li vrstva) platformy Ethereum, které nabízí bezpečný, nízkonákladový a vývojářsky přívětivý způsob, jak může kdokoli a kdekoli vytvářet decentralizované aplikace.“. Dále ve stejném příspěvku společnost dodala, že „[jejím] cílem s Base je učinit onchain dalším online a nalodit více než 1 miliardy nových uživatelů směrem do kryptoekonomiky“.
Konkrétně Base představuje síť Ethereum (ETH-USD) layer-2, na jejímž vývoji se podílel tým Optimism (OP-USD). Stručně řečeno, vrstva 2 představuje „…souhrnný termín pro popis specifické sady řešení pro škálování Etherea“.
Zdroj: Academy.binance
V zásadě vrstva 2 podtrhuje vylepšení oproti původní architektuře blockchainu vrstvy 1. Nicméně, ačkoli byly blockchainy první generace decentralizované a bezpečné, potýkaly se se škálovatelností exponenciálně rostoucí poptávky. Řetězce vrstvy 2 účinně propůjčují decentralizovaným protokolům zvýšenou škálovatelnost.
Zpočátku akcie COIN vzbudily intenzivní zájem, protože tento projekt v prvé řadě poskytuje o poznání větší pohodlí pro drobné investory. Coinbase, strukturovaná podobně jako jakákoli populární platforma pro obchodování s akciemi, podporovala širší zapojení. Nyní si společnost klade za cíl udělat totéž pro komunitu vývojářů blockchainu.
Nicméně tento krok s sebou nese jak potenciální odměny, tak i značná rizika.
Co se týče aktuální všeobecné optimistické nálady, akcie COIN se vždy těšily rostoucímu celkovému adresovatelnému trhu. S rostoucím nadšením nad kryptoměnami poskytuje Coinbase snadný a intuitivní mechanismus pro účast. Tím, že Coinbase nabídne podobné pohodlí pro blockchainové architekty, může nabýt větší relevance.
Ačkoli se odhady ohledně decentralizovaných aplikací (dapps) a širšího souhrnného odvětví decentralizovaných financí (DeFi) značně liší, všechny sdílejí významný potenciál růstu.
Například společnost Emergen Research uvedla, že trh s decentralizovanými aplikacemi (neboli zkráceně dApps) dosáhl v roce 2019 ocenění 10,52 miliardy dolarů. Odborníci však předpokládají, že do roku 2027 bude mít toto odvětví tržní hodnotu 368,25 miliardy dolarů. To představuje složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 56,1 % mezi rokem 2020 a koncem předpokládaného období.
Na druhé straně společnost Grand View Research odhaduje, že globální trh DeFi dosáhl v loňském roce hodnoty 13,61 miliardy USD. Analytici dále předpokládají, že tento segment bude v letech 2023 až 2030 růst tempem 46 %. Na vrcholu předpokládaného období by celkové tržby z DeFi mohly dosáhnout 231,19 miliardy dolarů. V každém případě se jedná o obrovský oslovitelný trh, který by měl pomoci akciím COIN.
Zdroj: Shutterstock
Nejedná se však o jednoznačný katalyzátor. Bohužel dapy mají tendenci klesat, když kryptoměny vstupují do medvědího cyklu. Před pěti lety NewsBTC poznamenal, že když virtuální měny rozšířily své ztráty po implozi na přelomu let 2017 a 2018, dapps trpěly zpomalením angažovanosti.
Rychlý posun vpřed do loňského prosince, kryptografické publikace uvedly, že vývojáři blockchainu se v roce 2022 snížili o téměř 60 % v důsledku podmínek na medvědím trhu. Jinými slovy, užitečnost a kapitalizace – ačkoli jde o zcela odlišné dopravní prostředky – se nakonec spojí do jednoho pruhu.
Proč na tom záleží
Další faktor, který je třeba mít na paměti, pokud jde o akcie COIN a jejich životaschopnost, se soustředí na důvěru veřejnosti. Vzhledem k implozi kdysi populární platformy FTX mohou být investoři vůči podnikům spojeným s kryptoměnami opatrní. Potenciální obchodníci tak musí zachovávat maximální opatrnost.
Samotné Ethereum je mnoha odborníky považováno za jistou budoucnost celého sektoru kryptoměn. Nejedná se totiž ani tak o kryptoměnu, jako spíše o celou platformu určenou pro budování aplikací a chytrých programů. Samotná kryptoměna Ether (ETH) plní pak v tomto světě spíše druhotnou roli.