Jihoafrický rand je vystaven zkoušce kvůli obavám z ekonomické recese

Propad randu o 9 % za poslední měsíc může být pro jihoafrickou měnu jen začátkem, protože její odolnost je testována obavami z recese v USA, přestože místní fundamenty zůstávají příznivé.

Historie ukazuje, že rand má tendenci prudce oslabovat, když je světový hospodářský motor v recesi. Pomineme-li rozsáhlý propad globálních trhů související s Covidem v roce 2020, recese v USA v letech 2008/9 a 2001 srazila hodnotu randu až o 13 %. Na základě nástrojů agentury Bloomberg pro plánování scénářů by podobné podmínky tentokrát mohly vést k oslabení randu o přibližně 12 %.

V první polovině roku rand těžil z vysokých cen komodit, které zvýšily přebytek běžného účtu. Pomohlo také zlepšení fiskálních ukazatelů a jestřábí příklon centrální banky. Podle údajů americké Komise pro obchodování s komoditními futures zůstává trh silně dlouhý na randu, takže měně hrozí vysoké riziko výprodeje při změně podmínek.

„Ještě větší obavy z recese by mohly vyvolat přeplněné pozice v oblíbených neropných komoditních jménech, jako je Jihoafrická republika,“ napsali stratégové Bank of America Corp. pod vedením Davida Haunera ve zprávě klientům. „Ty neuniknou zpřísnění finančních podmínek, obavám z recese a snižování rizika, i když dlouhodobý fundamentální obraz pravděpodobně zůstane příznivý.“

Zatímco finanční manažeři včetně JPMorgan Chase & Co. a Deutsche Bank AG tvrdí, že rozvíjející se trhy mají dobrou pozici, aby přečkaly ekonomické zpomalení, měny s vysokým výnosem mají tendenci se prohýbat, protože kapitálové toky směřují do útočišť, jako je dolar. Jihoafrická republika by mohla být obzvláště těžce zasažena, protože poptávka po vývozu surovin z této země klesá, což omezuje důležitý zdroj deviz. Ne náhodou pokles randu v posledních týdnech kopíruje propad cen průmyslových kovů.

V tomto pololetí rand poklesl o 3,3 % a v pátek dosáhl dvacetiměsíčního minima 16,9652 za dolar. Stratégové Bank of America vidí jeho prodloužení poklesu na 17,20 za dolar.

Globální recese by sice mohla zatížit ceny ropy, což by z hlediska platební bilance prospělo dovozcům energií, jako je Jihoafrická republika, ale podle Nedbank Group Ltd. je to jen polovina příběhu.

Nižší ceny ropy pomáhají omezovat inflaci, ale zároveň podle Nedbank globálně odčerpávají dolarovou likviditu, což zvyšuje hodnotu zelené měny a zatěžuje měny rozvíjejících se trhů, protože se zpřísňují finanční podmínky a rostou náklady na financování.

„Vztah mezi ropou a randem má podobu úsměvu s ‚sweet spotem‘ nebo inflexním bodem, kdy je úroveň ropy nebo základní ekonomické podmínky reprezentované ropou pro měnu optimální,“ uvedli analytici Nedbank včetně Reezwany Sumadové ve zprávě klientům. „Nižší cena ropy naznačuje slabší kurz randu; naopak vyšší cena ropy.“

A zatímco domácí pozitiva pro Jihoafrickou republiku dosud převažovala nad negativy, to se mění. Prohlubující se výpadky elektřiny, které budou mít dopad na hospodářský růst, již zaskočily býky na randu.

Zdroj: Unsplash

Ne všichni býci se však vzdali. Podle Societe Generale SA by se výprodej mohl zmírnit, pokud dojde k výraznému oživení čínské ekonomiky a pokud jihoafrická centrální banka splní své sliby o agresivním zpřísnění politiky.

„Nedávný výprodej ZAR považujeme za přehnaný, způsobený nahromaděnými negativními zprávami na domácí i zahraniční frontě,“ uvedl Marek Drimal, hlavní stratég pro region CEEMEA v londýnské pobočce SocGen. Věřitel vidí kurz randu do konce roku na úrovni 15 za dolar. „Podle našeho názoru se rand pravděpodobně zotaví ve druhé polovině roku 2022 v důsledku zrychleného zpřísňování měnové politiky ze strany SARB a očekávaného oživení v Číně.“

Trhy počítají do konce roku se zvýšením sazeb o téměř 200 bazických bodů, což znamená nejméně jedno zvýšení o 75 bazických bodů na třech zbývajících letošních zasedáních.

Jak však ukázal maďarský forint, nadměrné pohyby sazeb nemusí měně nutně pomoci. Poté, co maďarská centrální banka minulý týden zvýšila svou základní úrokovou sazbu nejvíce od roku 2008, forint klesl až o 1,6 %.

„Ačkoli rand v posledních dvou měsících hodně oslabil, jeho oslabení se může ještě mnohem více rozšířit, zejména pokud se USA dostanou do recese,“ napsali analytici Nedbank. „Z cyklického hlediska upřednostňujeme oslabení randu výrazně nad 17,00“ za dolar, uvedli.