Bitcoin jako pojistka proti inflaci – tady je důvod, proč to tak nefunguje

Hodnota bitcoinu letos prudce klesla, což oslabilo argument, který často uvádějí kryptoměnoví nadšenci, že může být účinným zajištěním proti inflaci v dobách ekonomických turbulencí.

Zastánci bitcoinu dlouho tvrdili, že jeho vzácnost ochrání jeho hodnotu v dobách rostoucí inflace. Na rozdíl od centrálních bank – které mohou zvyšovat nabídku peněz – existuje pevný počet mincí, díky čemuž je jich málo.

Ještě předtím, než se trh zhroutil, se vedly debaty o tom, zda si bitcoin udrží svou hodnotu. Miliardář a investor Paul Tudor Jones byl pro bitcoin jako pojistku proti inflaci optimistický, zatímco majitel klubu Dallas Mavericks a investor Mark Cuban tuto myšlenku odmítl jako „marketingový slogan“.

Dalším argumentem je, že bitcoin spolu s dalšími podobnými kryptoměnami bude mít časem vlastní hodnotu, protože se stane více akceptovaným, podobně jako zlato. Zastánci věří, že bude vnímán jako aktivum, které se časem neznehodnotí.

To se však neprokázalo, alespoň zatím ne. Hodnota trhu s kryptoměnami celkově prudce klesá spolu s rostoucí inflací, přičemž bitcoin od ledna ztratil polovinu své hodnoty. Od pátku činí cena bitcoinu podle společnosti Coin Metrics 21 833 dolarů.

Zdroj: Getty Images

U kryptoměn je „rozsah kolísání ceny tak značný, že je pro mě velmi těžké považovat je za dlouhodobé uchování hodnoty,“ říká Anjali Jariwala, certifikovaná finanční plánovačka a zakladatelka společnosti Fit Advisors, pro CNBC Make It.

Jariwala říká, že krypto obecně je novým typem aktiva, které zatím nefunguje ani jako vyhledávaná komodita jako zlato, ani dokonce jako měna, „protože se nedá snadno vyměnit za zboží nebo službu“. I přes svou vzácnost je podle ní cena kryptoměny, jako je bitcoin, stále do značné míry založena na spotřebitelském sentimentu.

„Je to ošemetné, protože se má chovat jako měna, je zdaněna jako majetek a někteří lidé ji přirovnávají ke komoditě. Nakonec je to skutečně vlastní třída aktiv, která nemá čistou definici.“

Dalším faktorem je, že kryptoměny, jako je bitcoin, existují teprve něco málo přes deset let. Z tohoto důvodu „tam není dostatek historie, pokud jde o historická data, abychom skutečně pochopili, k jakému účelu slouží jako investice,“ říká Jariwala.

Ačkoli kryptoměny jako bitcoin „nejsou prokázány“ jako spolehlivé a dlouhodobé uchování hodnoty, mohly by si časem získat uznání a stát se méně volatilními, říká pro CNBC Make It Omid Malekan, adjunkt na Columbia Business School, který se specializuje na krypto a blockchain technologie.

Zdroj: Getty Images

„Jakmile se volatilita ustálí, budeme mít lepší představu o tom, jak reaguje na makro vývoj, jako je míra inflace nebo to, co dělá Fed,“ říká a upozorňuje, že současné ceny kryptoměn mohou odrážet nejrůznější vstupy kromě inflace, jako je příliš mnoho předlužených poskytovatelů půjček na kryptoměny nebo nedostatek regulace.

Ať tak či onak, krypto jako celek zůstává vysoce spekulativní investicí. Jariwala doporučuje investovat pouze s penězi, které jste připraveni ztratit. Říká také, abyste o investování do kryptoměn uvažovali jako o dlouhodobé strategii a „drželi se jí i v obdobích, jako je toto“.

Kryptoměny se mohou vyvinout ve vyspělejší aktivum, které může být zajištěním proti inflaci. Ale „to zatím prostě nevíme, dokud s ní neuvidíme větší historii,“ říká Jariwala.