Toto růstové ETF má 11,4% dividendový výnos a vyplácí měsíčně

Fond JPMorgan Equity Premium Income Fund (JEPI) se stal hitem ve světě ETF díky svému 12,2% dividendovému výnosu a měsíční výplatě. Zatímco mnozí investoři pravděpodobně znají JEPI díky značnému množství fanfár, které si získal, když se jeho spravovaná aktiva (AUM) rozrostla na 21,8 miliardy USD, možná nejsou tak dobře obeznámeni s novějším a poněkud méně opěvovaným bratrancem JEPI – fondem JPMorgan Nasdaq Premium Income ETF (JEPQ).

Mezi oběma ETF existují některé významné rozdíly, ale to, co mají společné, jsou měsíční výplaty, vysoké výnosy a metody, které k jejich dosažení používají.

Co je ETF JEPQ?

JEPQ je podobný zavedenějšímu fondu JEPI, ale tento ETF zaměřený na technologie investuje konkrétně do růstových akcií s velkou kapitalizací v USA. JEPQ byl spuštěn v roce 2022 a v současné době je mnohem menší než JEPI, se spravovanými aktivy ve výši 1,75 miliardy USD. Stejně jako JEPI i tento ETF vyplácí dividendu na měsíční bázi a vyznačuje se atraktivním výnosem, v tomto případě 11,4 % (oproti o něco vyšším 12,2 % u JEPI).

Zdroj: Getty Images

Strategie fondu JEPQ spočívá v generování „příjmu kombinací prodeje opcí a investic do růstových akcií s velkou tržní kapitalizací v USA, přičemž se snaží zajistit měsíční tok příjmů ze souvisejících opčních prémií a dividend z akcií“. Kromě generování měsíčního příjmu se JEPQ snaží také zmírnit volatilitu a usiluje o „dosažení významné části výnosů spojených s indexem Nasdaq 100 s menší volatilitou“.

Investoři by si měli uvědomit, že se nejedná o typický běžný ETF. Aby fond dosáhl tohoto nadstandardního výnosu, investuje až 20 % svých aktiv do ELN (dluhopisů vázaných na akcie) a prodává „jednoměsíční kupní opce mimo peníze“, které přinášejí výnos a poskytují držitelům část růstu těchto růstových akcií s velkou kapitalizací a menší volatilitou.

Tato strategie pomáhá vytvářet měsíční příjem a snižovat volatilitu. Investoři by si však měli být vědomi jedné potenciální nevýhody, která může omezit část růstu JEPQ z hlediska zhodnocení kapitálu, protože výměnou za tuto nižší volatilitu a příjem pravděpodobně obětují alespoň část potenciálního růstu.

V tržním prostředí, kde technologické a růstové akcie prudce rostou, nebude mít JEPQ stejný typ růstu jako mnoho jeho podkladových akcií nebo jako Nasdaq 100. Pro mnoho investorů orientovaných na příjmy je však vzdání se několika bodů růstu za stabilní dvoucifernou výplatu dividend kompromisem, který rádi učiní.

Zdroj: Getty Images

Fond sdílí s JEPI jednoho portfolio manažera (Hamilton Reiner), který se může pochlubit 36 lety zkušeností s investováním. Dále má dva další portfolio manažery, kteří mají 10, resp. 15 let zkušeností s investováním.

JEPQ má nákladový poměr 0,35 %, což se zdá být přiměřené pro ETF s tímto stupněm aktivního řízení.

Nejvýznamnější podíly JEPQ

Zatímco hlavní držené akcie JEPI jsou obsazeny akciemi ze stabilních, defenzivních, ale méně rostoucích odvětví, jako jsou spotřební zboží a finance, JEPQ se vyznačuje velkým zaměřením na technologický sektor.

Fond je poměrně dobře diverzifikovaný se 78 akciemi, ačkoli 10 nejvýznamnějších akcií JEPQ tvoří 53,3 % aktiv, což odráží složení jiných fondů zaměřených na Nasdaq, jako je Invesco QQQ Trust.

Dva hlavní podíly, technologické společnosti Microsoft a Apple, tvoří dohromady téměř 25 % aktiv. Zbytek první desítky tvoří z velké části technologické megapodniky jako Tesla, Nvidia, Amazon, Alphabet a Meta Platforms.

Jaká je cílová cena pro JEPQ?

Analytici z Wall Street jsou pro JEPQ optimističtí. ETF dostává od analytiků hodnocení „mírně kupovat“ a průměrná cílová cena ETF JEPQ ve výši 49,89 USD znamená potenciál růstu o ~20 %.

Z 1 tisíce ratingů na JEPQ je většina býčích – 67,74 % je nákupních, 28,43 % je držících a jen 3,83 % je prodejních.

Závěr pro investory

Pro investory, kteří hledají příjem, zejména pro ty, kteří hledají měsíční příjem a vysoký výnos, který překonává míru inflace, se JEPQ jeví jako skvělý nástroj, který můžete přidat do svého portfolia. Výnos JEPQ je téměř dvakrát vyšší než míra inflace a převyšuje průměrný výnos indexu S&P 500 nebo výnos, který mohou investoři získat z držby desetiletých státních dluhopisů.

Tito investoři by si také měli uvědomit, že struktura JEPQ znamená, že v případě býčího trhu technologií nebude mít s největší pravděpodobností takový růst jako růstové akcie, do kterých investuje. Nakonec pro investory, kteří jsou spokojeni s tímto kompromisem výměnou za značnou výplatu dividend a nižší volatilitu, je tento ETF rozumným vlastnictvím.

Vlastním JEPI a líbí se mi myšlenka kombinovat pozici v JEPI s pozicí v JEPQ, abych trochu diverzifikoval, měl dva různé toky měsíčních plateb a přidal další expozici vůči růstovým a technologickým akciím. Kombinaci obou těchto ETF vnímám jako jednu část dobře sestaveného portfolia.