Vzhledem k inflaci na úrovni 6,4 % hledá mnoho investorů investice, které by mohly překonat míru inflace. ETF Global X Super Dividend (NYSEARCA:SDIV) nejenže pomáhá investorům překonat inflaci, ale díky masivnímu dividendovému výnosu 14,5 % ji více než zdvojnásobuje.
SDIV je pro investory, kteří hledají příjem, navíc atraktivní, protože na rozdíl od mnoha jiných dividendových akcií a ETF, které vyplácejí dividendy čtvrtletně, tento ETF vyplácí dividendu každý měsíc.
Existují však i některé potenciální nevýhody, kterých by si investoři měli být vědomi. Pojďme se ponořit do tajů tohoto ETF s ohromujícím výnosem.
Strategie ETF SDIV
SDIV se snaží obecně odpovídat výsledkům a výnosu indexu Solactive Global SuperDividend Index před poplatky a náklady. Jeho strategií je investovat do některých akcií s nejvyššími dividendovými výnosy na celém světě.
Zdroj: Getty Images
Investice do těchto vysoce výnosných akcií přináší SDIV výnos 14,5 %, což je dvojnásobek míry inflace, téměř devítinásobek průměrného výnosu indexu S&P 500 a více než trojnásobek bezrizikového výnosu, který mohou investoři získat z desetiletých státních dluhopisů.
Co se týče konzistence dividend, je třeba říci, že SDIV má za sebou řadu úspěchů – od svého založení v roce 2011 vyplácela SDIV měsíční dividendu každý měsíc po dobu 11 let v řadě.
Nejvýznamnější podíly SDIV – na celém světě
SDIV je mimořádně diverzifikovaná. Drží 130 akcií a jeho 10 nejvýznamnějších akcií tvoří pouze 13,9 % aktiv. Žádná akcie také netvoří více než 1,7 % fondu. Kromě toho jsou podíly ve fondu SDIV dále diverzifikovány – jak geograficky, tak z hlediska toho, z jakých odvětví pocházejí.
Pouze 29,7 % podílů fondu má sídlo ve Spojených státech, takže pokud jste americký investor a hledáte mezinárodní expozici, SDIV vám ji poskytne v plné míře. Druhou největší geografickou expozicí fondu je Brazílie (14 %), následuje Hongkong (11,2 %), Čína (9,7 %) a Velká Británie (6,0 %). Vysoký podíl investic do mezinárodních akcií ETF poskytuje velkou diverzifikaci, ale v poslední době je také protivětrem, protože silný dolar je pro mezinárodní akcie výzvou.
Ještě jedna poznámka ke geografii: zatímco expozice více než 20 % vůči Číně a Hongkongu dohromady byla v loňském roce protivětrem kvůli čínské politice nulového ČOVID, v letošním roce by tato expozice mohla být protivětrem, protože Čína se z těchto výluk dostává.
Zdroj: Getty Images
Čína je také jednou z mála hlavních světových ekonomik, které v současné době uvolňují měnovou politiku. Čínská centrální banka dodává likviditu na domácí trhy, aby podpořila hospodářskou aktivitu, což by mohlo SDIV do budoucna dodat impuls.
Mnohé z nejvýznamnějších akcií SDIV jsou jména, která nemusí být většině investorů bezprostředně známá. Nejvýznamnější holding BW LPG a další holding z první desítky, Golden Ocean, působí v odvětví lodní dopravy. BW LPG vynáší neuvěřitelných 14,7 % a Golden Ocean vynáší 17,1 % za posledních 12 měsíců. BW LPG sídlí v Singapuru a Golden Ocean na Bermudách, což podtrhuje rozdílnou povahu podílů SDIV.
Omega Healthcare Investors, která patří do Top 10, je zdravotnický REIT se sídlem v USA, který vynáší 9,8 %. Další pozice v top 10, Arbor Realty (NYSE:ABR), je americká společnost investující do strukturovaných finančních produktů na trhu nemovitostí. Akcie ABR v současné době vynášejí 12,2 %.
Energetika je odvětvím spojovaným s vysokými dividendovými výnosy, takže nepřekvapí, že je v ETF Global X SuperDividend dobře zastoupena prostřednictvím držených akcií, jako je brazilský ropný gigant Petrobras – i když si všimněte, že se jedná o prioritní akcie Petrobrasu, nikoliv o kmenové akcie – Antero Midstream a Diversified Gas & Oil.
Níže naleznete přehled nejvýznamnějších podílů SDIV
Rizika, která je třeba zvážit
Ačkoli výnos 14,5 % SDIV je těžko překonatelný, není tento ETF bez rizik, kterých by si investoři měli být vědomi. Tato rizika potvrzuje výkonnost fondu v nedávné minulosti, na kterou upozorním v následující části. Nicméně, jak můžete vidět z výše uvedeného seznamu držených akcií, není zde mnoho blue-chip jmen.
Když mají akcie takto vysoké výnosy, může to být v mnoha případech znamením, že něco není v pořádku a že trh nevěří, že výplata dividend je udržitelná. Většina společností si neklade za cíl mít 14% dividendový výnos, takže v mnoha případech může být takto vysoký výnos známkou klesající ceny akcií.
Je to samozřejmé, ale investoři chtějí najít akcie s atraktivním dividendovým výnosem proto, že se výplata dividendy rok od roku zvyšuje, a ne proto, že cena akcií v čase klesá.
Rychlý pohled na některé podíly SDIV to ilustruje. Akcie společnosti Golden Ocean klesly za posledních deset let o téměř 75 %, zatímco akcie společnosti Omega Healthcare Investors si vedly lépe, ale za stejnou dobu stále ztratily 4,7 %.
Investoři, kteří se honili za vysokými výnosy těchto akcií, nejenže za posledních 10 let výrazně zaostali za širším trhem, ale v případě Golden Ocean také přišli o značnou část své jistiny.
Zdroj: Getty Images
Společnosti Omega Healthcare Investors a Golden Ocean mají Smart skóre 5, resp. 7 z 10, takže trh má k jejich vyhlídkám odsud neutrální postoj. Smart Score je vlastní kvantitativní skórovací systém společnosti TipRank, který hodnotí akcie na základě osmi různých tržních faktorů, jako jsou hodnocení analytiků Wall Street, interní transakce společností, aktivita hedgeových fondů a další. Akcie s hodnotou Smart Score 8 nebo vyšší získávají hodnocení „Outperform“.
Výkonnost SDIV
SDIV od počátku roku zaostává za širším trhem se ztrátou 3,7 % oproti zisku 1,3 % u indexu S&P 500. V roce 2022 SDIV rovněž ztratil 26,4 %, což bylo o něco horší než v případě indexu S&P 500.
Za posledních pět let se SDIV propadl o 63,5 % a za posledních deset let o 67 %. Zatímco index S&P 500 za posledních pět let vzrostl o 38,8 % a za posledních deset let o 147,5 %.
Ačkoli tedy držitelé SDIV inkasovali v průběhu let atraktivní výplaty dividend, hodnota jejich investice v průběhu času výrazně klesla a nedosáhla výkonnosti širšího trhu. Investoři také museli v tomto období každoročně platit nákladový poměr ve výši 0,58 %.
Výstupy pro investory
Zdroj: Getty Images
Masivní výplata dividend ve výši 14,5 % je pro investory orientované na příjem velmi atraktivní a její měsíční výplatní plán tuto atraktivitu ještě zvyšuje. Nicméně zde není mnoho držitelů blue chipů a výkonnost ETF za posledních deset let nebyla skvělá.
To neznamená, že by ETF nemohlo dosahovat lepších výsledků, a SDIV si zaslouží uznání i za svou 11letou sérii měsíčních výplat, ale investoři by si měli být vědomi potenciálních rizik.
Proto by investoři, kteří se zajímají o SDIV a chtějí ze svého portfolia měsíčně generovat nějaký významný příjem, udělali nejlépe, kdyby se SDIV stal jednou ze součástí dobře diverzifikovaného portfolia. Investoři by mohli například zvýšit výnos svého portfolia přidáním jeho malé části do SDIV, ale s velkou alokací do něj bych byl na základě výše uvedených faktorů opatrný.