Hongkong a krypto. Navzdory čínským zásahům má ambice stát se kryptocentrem

Hongkong a krypto? Oba mají za sebou těžký rok, kdy se trhy s digitálními měnami propadaly a společnosti krachovaly a navíc Hong Kong bojoval s COVID-19.

Navzdory volatilitě se Hongkong snaží stát centrem virtuálních aktiv.

Tlak města na digitální aktiva je v ostrém kontrastu s čínskou pevninou, kde Peking obchodování s kryptoměnami fakticky zakázal a potlačil aktivity s nimi spojené.

Hongkong plánuje v červnu zavést nová pravidla, podle kterých budou muset mít platformy pro obchodování s kryptoměnami licenci od Komise pro cenné papíry a futures. Regulační orgán již zahájil konzultaci o svém návrhu na regulaci platforem pro obchodování s virtuálními aktivy.

Kompas pro Čínu?

Společnosti, které hovořily s CNBC, říkají, že doufají, že centrální vláda může sledovat kroky Hongkongu v oblasti kryptoměn.

“Pokud něco, Čína by mohla sledovat dopad na Hongkong v návaznosti na tato pravidla, vydávání nových produktů spojených s kryptoměnami nebo řešení založených na blockchainu a zvýšení obchodní a podnikatelské aktivity, která by mohla následovat,” řekl Justin d’Anethan, ředitel institucionálního prodeje ve společnosti Amber Group.

Podobně se vyjádřil i generální ředitel společnosti Hashkey Capital Deng Chao, podle něhož by potenciální legalizace kryptoměn v Hongkongu mohla sloužit jako kompas pro Čínu.

“Pokud se osvědčí, může v budoucnu posloužit jako model pro formulaci politiky v jiných regionech [Číny],” uvedl v e-mailu pro CNBC a dodal, že Web3 a krypto podniky by nakonec mohly ke svým každodenním operacím zaujmout přístup, který bude více odpovídat předpisům.

Zdroj: Shutterstock

Web3 označuje novou generaci internetu. Podle zastánců bude více decentralizovaný a omezí moc velkých technologických společností. Někteří zastánci tvrdí, že klíčovou součástí Webu3 budou pravděpodobně kryptoměny.

V prosinci vyzval bývalý člen Výboru pro měnovou politiku čínské centrální banky Huang Yiping Peking, aby přehodnotil svůj rozsáhlý zákaz kryptoměn.

Huang uvedl, že v případě dlouhodobého zákazu krypto transakcí může dojít k promarnění příležitostí pro rozvoj digitálních technologií.

Přesto zůstává opatrnost ohledně toho, zda by se Hongkong mohl nakonec stát čínskou krypto hvězdou.

“I když se mluví o tom, že by Čína mohla svůj postoj ke kryptoměnám uvolnit, zatím tomu nic nenasvědčuje,” řekl d’Anethan.

Kromě toho to drobní investoři, kteří chtějí naskočit na hongkongskou kryptoměnovou dráhu, nebudou mít snadné.

“Hongkong se chystá zavést řadu přísných regulací pro platformy obchodování s kryptoměnami,” uvedl Yuya Hasegawa, analytik trhu z japonské kryptografické burzy Bitbank.

“To znamená, že pro nováčky nebude snadné se náhodně připojit a začít podnikat,” řekl a dodal, že si není jistý, zda plány vlády umožnit maloobchodním podnikům přístup k obchodování s virtuálními aktivy nutně přinesou velký růst tohoto odvětví a jako centra.

Zdroj: Getty Images

Hongkong má sice vysoké kryptoměnové ambice a může se pochlubit relativně nižší daňovou politikou pro podniky, ale i tak by mu mohly konkurovat další kryptocentra.

“Regulace je samozřejmě nezbytná pro zdravý růst, ale abychom mohli konkurovat ostatním kryptocentrům, musí existovat také atraktivní daňová politika pro krypto projekty,” řekl Hasegawa.

Upozornil, že Hongkong má poměrně nízkou daňovou politiku pro podniky: sazba daně z příjmu právnických osob pro první 2 miliony hongkongských dolarů (254 930 USD) zdanitelného zisku činí 8,25 %, zatímco zisk nad tuto částku je zdaněn 16,5 %.

Ale ve srovnání s jinými kryptocentry, jako je Dubaj, která si účtuje paušální sazbu 9 %, a Švýcarsko s 8,5% sazbou pro podniky, “to stále není tak konkurenceschopné,” řekl.

Země se přetahují o globální pozici v oblasti kryptoměn

Ostatní hráči, kteří dříve usilovali o to, aby se stali centry digitálních aktiv, nedávno zavedli právní předpisy regulující toto odvětví. Pozorovatelé tvrdí, že regulace je nutná k vytvoření jistoty pro krypto průmysl a zvýšení přijetí ze strany spotřebitelů.

Minulý měsíc britská vláda představila plán regulace odvětví kryptoměn v souladu s regulací tradičních finančních firem.

Evropská unie loni zavedla zákon o trzích s kryptoaktivy, který vyžaduje, aby stablecoiny udržovaly dostatečné rezervy pro případ hromadných výběrů.

Další jurisdikce, jako je Dubaj ve Spojených arabských emirátech, se snaží vytvořit přívětivé místo pro podnikání v oblasti kryptoměn.

Zdroj: Shutterstock

Některé země, zejména USA, však zaujaly vůči kryptoměnovému průmyslu tvrdší postoj – zejména po krachu velké kryptoměnové burzy FTX a zatčení jejího zakladatele Sama Bankmana-Frieda.

Ochromující krypto klima

Nedávný krach bank, které jsou přátelské ke kryptoměnám – Silvergate Capital, Signature Bank a hlavní věřitel startupů Silicon Valley Bank – je jen součástí dlouhé řady problémů, kterým toto odvětví v uplynulém roce čelilo.

Všichni tři byli významnými věřiteli kryptografických společností, což dále zdůrazňuje nestabilitu stablecoinů.

10. března bitcoin poprvé od ledna klesl pod 20 000 USD.

Nedávný pokles ceny bitcoinu však nezmenšil naději společností, že přijetí kryptoměn poroste.

“Pro dlouhodobější investory by zelená od regulátorů měla zdůraznit skutečnost, že krypto získává přijetí bez ohledu na dočasné cenové pohyby nebo volatilitu této stále mladé třídy aktiv,” řekl d’Anethan z Amber Group.

Kryptotrhy v poslední době rostly navzdory tomu, že bitcoin ke konci roku 2022 klesl pod 20 000 USD. Podle údajů společnosti Coinbase se bitcoin obchodoval kolem 28 000 dolarů. To je stále téměř o 60 % méně než jeho rekordní hodnota z listopadu 2021, která činila 68 990 USD.

“Přestože jsou virtuální aktiva relativně nová, drobní investoři již mají po těchto letech vzdělávání určité znalosti a zkušenosti na trhu. Až se klima zlepší, možná se zvýší i zájem,” řekl Deng z HashKey.