Tyto dva obory vytvářejí velkou část příjmů společnosti AMD a mají velký prostor pro růst

Investoři do společnosti Advanced Micro Devices (AMD) jsou letos zatím spokojeni, protože akcie výrobce čipů od začátku roku vzrostly o 51 %. To se může zdát na první pohled poněkud překvapivé vzhledem k přetrvávající slabosti trhu s osobními počítači (PC), která zasadila růstu společnosti těžkou ránu.

Analytici předpokládají, že společnost AMD vykáže v roce 2023 tržby ve výši 23,6 miliardy dolarů, což by znamenalo, že se oproti loňskému roku nezmění, a zároveň dojde k poklesu zisku. Zdá se však, že investoři se zaměřují na potenciální zisky, kterých by AMD mohlo dosáhnout v několika lukrativních oblastech, díky nimž by mohlo vykázat mnohem lepší růst, než jaký očekává Wall Street.

Podívejme se blíže na tyto dva katalyzátory, které by mohly pomoci této růstové akcii udržet její úžasnou dynamiku.

1. Rozmach umělé inteligence by mohl posílit AMD

Technologičtí giganti se nyní předhánějí v závodech ve využívání umělé inteligence (AI), a to díky obrovské popularitě generativních aplikací AI, které dokážou reagovat na vstupy uživatelů a generovat mimo jiné text, poezii, kód, obrázky a zvuk. Společnost Allied Market Research odhaduje, že globální trh s generativní umělou inteligencí by mohl v příštím desetiletí zaznamenat roční růst o 32 %.

Zdroj: Getty Images

Tento rozmach umělé inteligence vyvolá potřebu výkonných datových center, která budou schopna zpracovávat miliardy datových bodů a reagovat na dotazy uživatelů. To vysvětluje, proč se očekává, že poptávka po čipech určených pro umělou inteligenci bude dlouhodobě rychle růst a do roku 2031 dosáhne roční míry růstu 37,1 % a podle společnosti Allied Market Research vygeneruje roční tržby ve výši 263,6 miliardy dolarů.

Společnost AMD je v dobré pozici, aby tohoto boomu využila, protože se očekává, že centrální procesory (CPU), které prodává, budou mít v této oblasti velký podíl, stejně jako grafické procesory (GPU). Dobré je, že společnost AMD trvale získává podíl na trhu serverových procesorů. Společnost Counterpoint Research odhaduje, že podíl společnosti AMD na serverovém trhu vzrostl na konci roku 2022 na 20 % z 11,7 % na konci předchozího roku.

To vedlo k velkému skoku v příjmech společnosti AMD z datových center, které během roku vzrostly o 63 % na něco málo přes 6 miliard dolarů. To naznačuje, že podnikání společnosti AMD v oblasti datových center má stále velký prostor pro růst, protože v tomto segmentu vidí dlouhodobě celkový oslovitelný trh v hodnotě 42 miliard dolarů. Za jeden z klíčových faktorů růstu tohoto segmentu společnost považuje inferenci umělé inteligence, což není překvapivé, protože procesory jsou čipy, které se pro provádění inferenčních aplikací používají.

Zdroj: Shutterstock

Poptávka po procesorech schopných provozovat aplikace umělé inteligence by tak měla být vyšší. Konkrétně se očekává, že prodej procesorů schopných využívat umělou inteligenci pro cloud a datová centra dosáhne v roce 2026 38 miliard dolarů z loňských 11 miliard dolarů.

Není divu, že se společnost AMD zaměřuje právě na tento trh, protože její nejnovější generace serverových procesorů EPYC je jednou z prvních na trhu, která podporuje paměti DDR5 a pátou generaci rozhraní PCIe (Peripheral Component Interconnect Express), jež dokáže oproti předchozí generaci zdvojnásobit množství dat přenášených mezi komponentami.

Celkově lze říci, že podnikání společnosti AMD v oblasti datových center se může díky umělé inteligenci dále rozšiřovat, ačkoli je to jen jeden z důvodů, proč je nyní vhodné akcie koupit.

2. Dalším katalyzátorem by mohl být herní byznys

Největším obchodním segmentem společnosti AMD byly v loňském roce hry, jejichž tržby ve výši 6,8 miliardy dolarů představovaly 21% nárůst oproti roku 2021. To byl působivý výkon, vezmeme-li v úvahu slabost trhu s herními grafickými kartami, která silně zatížila například klíčového konkurenta Nvidia.

Zdroj: Shutterstock

Společnost AMD byla rovněž ovlivněna slabým vývojem v oblasti grafických procesorů (GPU), neboť korekce zásob na tomto trhu vedla v minulém čtvrtletí k meziročnímu poklesu tržeb z grafických karet. Vztahy společnosti AMD s výrobci herních konzolí, jako jsou Sony a Microsoft, však pomohly slabost grafických karet kompenzovat.

Společnost AMD dodává polotovary čipů pro konzole PlayStation 5 (PS5) a Xbox. Generální ředitelka Lisa Su na únorovém konferenčním hovoru k výsledkům poznamenala, že „tržby z prodeje zakázkových SoC meziročně vzrostly, protože poptávka po herních konzolích zůstala během svátků silná“.

Očekává se, že poptávka po herních konzolích zůstane i v budoucnu solidní. Očekává se, že celosvětový prodej herních konzolí vzroste z loňských 100,4 miliardy dolarů na 107,6 miliardy dolarů v roce 2023 a v roce 2026 pak dosáhne téměř 131 miliard dolarů.