Zvyšte diverzifikaci a výnos svého portfolia pomocí tohoto mezinárodního ETF s vysokým výnosem

Mnoho lidí hledá investice, které by překonaly inflaci, která se pohybuje na úrovni 6 %. Co takhle ETF s dividendovým výnosem 7,5 %, které vám zároveň poskytne expozici vůči některým z nejlepších mezinárodních akcií? Tímto ETF je iShares International Select Dividend ETF (BATS:IDV).

Co je ETF IDV?

ETF IDV pochází z oblíbené rodiny ETF iShares společnosti BlackRock. Jeho cílem je „sledovat investiční výsledky indexu složeného z akcií s relativně vysokou výplatou dividend na rozvinutých trzích mimo USA“. Jak název napovídá, fond investuje do široké škály akcií s vysokým výnosem z dividend mimo USA. Všimněte si, že tento ETF se nezaměřuje především na investice do takzvaných rozvíjejících se trhů, jako je Čína nebo Indie, ale na rozvinuté trhy mimo USA, jako je Velká Británie, Evropa, Kanada a Austrálie.

Jako investor byste si měli dát pozor, abyste příliš nezobecňovali, ale investování na rozvíjejících se trzích je obvykle spojeno s vyššími riziky (a vyššími výnosy) než na rozvinutých trzích. Tento ETF by nebyl vhodný pro investory, kteří hledají tento typ investičního profilu s vyšším rizikem a vyššími výnosy, ale existuje spousta ETF rozvíjejících se trhů, jako je Vanguard FTSE Emerging Markets ETF a iShares MSCI Emerging Markets ETF, které investorům poskytují lepší přístup na tyto trhy.

Zdroj: Getty Images

Dále IDV nabízí nákladový poměr 0,49 %, který není nijak závratný, ale také není tak zanedbatelný jako nákladové poměry, na které si někteří investoři ETF zvykli díky některým širokým ETF SPDR a Vanguard.

Dividendový výnos IDV ve výši 7,5 % je navíc atraktivní, protože nejenže pomáhá investorům udržet si náskok před inflací, ale také výrazně překonává průměrný výnos indexu S&P 500 a téměř dvojnásobně převyšuje výnos desetiletého státního dluhopisu. Investor, který vloží do akcií IDV 10 000 USD při jejich současné ceně, obdrží v průběhu prvního roku držení akcií dividendu ve výši přibližně 750 USD (za předpokladu, že výplaty zůstanou stabilní).

Proč přejít na mezinárodní trh?

Diverzifikace je důležitou součástí investování, ať už jde o různé třídy aktiv, odvětví nebo zeměpisné oblasti. Tento poslední typ diverzifikace je někdy americkými investory přehlížen. Mezinárodní investování nejenže umožňuje americkým investorům využít část růstu mezinárodních trhů, ale také jim umožňuje rozložit riziko mimo hranice jejich domácího trhu.

Vzhledem k tomu, že ne všichni investoři znají mezinárodní akcie, má použití ETF pro mezinárodní investování smysl. Umožňuje těmto investorům diverzifikovat napříč celou řadou mezinárodních trhů a akcií.

Přestože americký akciový trh přináší investorům již mnoho desetiletí fenomenální dlouhodobé výsledky, nemůže americkým investorům uškodit přidat určitou expozici vůči mezinárodním akciím pro případ, že by krátkodobě nebo dlouhodobě překonaly americké trhy.

Nehledejte nic jiného než loňský rok, kdy index S&P 500 za celý rok klesl o 19 %, ale fond iShares MSCI Turkey ETF, který investuje do tureckého akciového trhu, za rok posílil o spalujících 105,8 %. Zatímco načasování investice do konkrétního trhu, jako je Turecko, může být obtížné, ETF, který investuje napříč mezinárodními trhy, vám umožní zachytit část tohoto růstu diverzifikovaným způsobem.

Zdroj: Getty Images

Jednou z dalších výhod investování do mezinárodních akcií je, že mnohé z nich jsou z hlediska ocenění levnější než akcie kótované v USA, a to díky prémii, kterou americké akcie dostávají od investorů díky historické síle a bezpečnosti amerického akciového trhu.

Celosvětová diverzifikace

IDV poskytuje investorům širokou diverzifikaci na mezinárodní trhy s celkovým počtem 101 podílů. Deset nejvýznamnějších akcií IDV tvoří 29,65 % fondu.

Největší pozicí v tomto ETF je britský těžební gigant Rio Tinto (který je rovněž kótován na newyorské burze), který tvoří 5,2 % aktiv. Američtí investoři mohou znát i další hlavní držbu, British American Tobacco, která tvoří 3,2 % aktiv. Tyto dvě britské společnosti se vyznačují významnými dividendovými výnosy ve výši 7,6 %, resp. 7,9 %, což z nich činí atraktivní dividendové akcie a dává investorům dobrou představu o tom, jak je IDV schopna generovat 7,5% dividendový výnos.

Mezi další podíly, které mohou američtí investoři znát, patří evropští energetičtí giganti jako TotalEnergies a ENI S.p.A, dvě z takzvaných světových „supermajor“ ropných společností.

Ne všechny zde uvedené podíly jsou pro americké investory daleko od domova – Bank of Nova Scotia, jedna z pěti „velkých“ kanadských bank, je držitelem IDV a v současné době vynáší 6,2 %.

Celkově je fond silně zatížen typicky méně růstovými, ale výnosnějšími sektory, jako jsou finance, materiály, průmyslové podniky a veřejné služby.

Níže se podíváme na tři hlavní držitele fondu IDV:

Dosavadní výsledky IDV

Investoři by si měli uvědomit jednu věc: IDV nemá v poslední době nejlepší výsledky, pokud jde o výkonnost. Na konci minulého čtvrtletí měl ETF za poslední rok celkový výnos -6,75 % a za předchozí tři roky -0,42 %. Při přiblížení zjistíme, že v pětiletém horizontu dosáhl výnosu pouhých 8 % a v desetiletém horizontu 36,3 %. Všechny tyto výnosy ve stejných obdobích výrazně zaostávají za hlavními americkými burzami, jako jsou S&P 500 a Nasdaq 100.

Přesto minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. To, že IDV (a mezinárodní akcie obecně) v posledním desetiletí nedosahovaly výkonnosti amerických indexů, neznamená, že tomu tak bude navždy. Ve skutečnosti je docela možné, že nás čeká určitý návrat k průměru a že příští desetiletí by mohlo pro mezinárodní trhy vypadat mnohem slibněji.

Závěr pro investory

Zdroj: Canva

Z mého pohledu vlastním spoustu amerických akcií, ale snažím se do svého portfolia zahrnout i některá mezinárodní jména, abych diverzifikoval mimo svůj místní trh, a to jak kvůli rozložení určitého rizika, tak kvůli potenciálnímu přístupu do různých oblastí s vyšším růstem.

Vlastním také spoustu dividendových akcií, které mi zajišťují pravidelný příjem. Tento ETF je atraktivní, protože umožňuje investorům, jako jsem já, dosáhnout obou těchto investičních cílů prostřednictvím jednoho nástroje. Navíc výnos IDV ve výši 7,5 % je v současném tržním prostředí velmi přesvědčivý.

Nevýrazné výnosy ETF v průběhu času mě poněkud pozastavují. Myslím si však, že je reálné, že se mezinárodní akcie v nadcházejícím desetiletí vrátí k průměru. Moje strategie pro ETF tohoto typu by byla ponechat si značnou alokaci na americké akcie a pak rozdělit mezinárodní alokaci mezi IDV pro jeho expozici na rozvinutých trzích a značnou dividendu s ETF rozvíjejících se trhů, aby se využil větší růstový potenciál.